Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: rozmowy o mieście trwają. Co z nich wynika?

Od początku września na Rynku można porozmawiać z przedstawicielami cieszyńskiego samorządu. Magistrat zorganizował też dwa specjalne spacery po miejscowości, na które zapraszał mieszkańców. Jak jednak przyznaje Gabriela Staszkiewicz, projekt szerokich konsultacji dotyczących rozwoju miasta nie cieszy się niestety odpowiednią popularnością.

- W całym poprzednim roku, gdy prowadziliśmy tradycyjne konsultacje społeczne, przyjęłam na wtorkowych dyżurach prawie 200 osób. Dwustu mieszkańców przyszło do miasta, a podobne aktywności mieli też wiceburmistrzowie Krzysztof Kasztura i Przemysław Major. Mamy jednak wrażenie, że takie spotkania - jak na przykład spacery po mieście, które odbywały się w soboty o godzinie 15:00, kiedy mogliśmy pójść w konkretne miejsca, gdzie występują problemy - cieszyły się one umiarkowanym powodzeniem. Na Hali Widowiskowo-Sportowej odbyło się spotkanie dotyczące planu zagospodarowania przestrzennego dla śródmieścia.  Też nie było na nim tłumów - mówiła burmistrzyni Cieszyna na dzisiejszej (28.09) konferencji prasowej.

"Porozmawiajmy o Cieszynie" - bo tak nazywa się projekt konsultacji z mieszkańcami - to inicjatywa podjęta w związku z Programem Rozwój Lokalny, który jest finansowany z funduszy norweskich. Co oczywiste, część zgłaszanych przez Cieszyniaków uwag nie dotyczy zagadnień, których on dotyczy. - Nawet jeśli to, co zgłaszają mieszkańcy nie wpisuje się w ten program, to wykorzystamy te uwagi w perspektywie przyszłorocznego budżetu lub strategii rozwoju miasta - zaznacza Katarzyna Koczwara, rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Cieszynie.

Staszkiewicz podkreśla, że miasto ma kontakt z mieszkańcami za pośrednictwem Facebooka i poczty e-mail. Żałuje jednak, że w rozmowy na temat przyszłości Cieszyna nie jest zaangażowane młode pokolenie. - W ubiegłym tygodniu specjalnie poszłam na Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, który odbywał się na Rynku i powiedziałam: was tutaj nie ma. Przychodzicie i robicie strajk, ale co z tego? Tą energię możnaby spożytkować, aby dowiedzieć się jak złożyć wniosek do programu Czyste Powietrze, jak zawnioskować do miasta Cieszyn o zmianę pieców na gazowe - żebyście zrobili to dla swoich sąsiadów, rodziców, dziatków, wtedy miałoby to sens w obronie klimatu - argumentuje.

Warto też dodać, że do 30 września mieszkańcy Cieszyna mogą zgłaszać swoje uwagi dotyczące planu zagospodarowania śródmieścia - ankietę na ten temat można wypełnić tutaj.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-09-28 19:24:47
politykier: Jak jednak przyznaje Gabriela Staszkiewicz, projekt szerokich konsultacji dotyczących rozwoju miasta nie cieszy się niestety odpowiednią popularnością.- Może to wynika z adekwatnej popularności obecnych cieszyńskich władz?
2020-09-28 20:12:50
Wiederholec: Pani Staszkiewicz! Mieszkańcy Panią wybrali ponieważ obiecywała Pani rozwój i nową energię w rządzeniu miastem a Pani rządy to tylko gadanie, gadanie i gadanie.
2020-09-28 20:26:19
: no cóż, klękania przed biskupem i faryzejskich modlitw burmistrza w godzinach pracy już nie ma i nie będzie
2020-09-28 20:26:53
tom lem: ... nie do końca Wiederholec: jeszcze strajki i protesty ;-)
2020-09-28 21:23:17
politykier: ... Przed BASILEUSEM marklowickiego BIZANCJUM nadal uginają się kolana niektórych...
2020-09-29 07:39:08
Halos: Wiederholec, tom lem: Nie zapomnijcie dopisać jeszcze przynoszenia wstydu i ośmieszaniu miasta przez Gosposie: "Kochany Play"...
2020-09-29 09:14:59
nobody66: do redaktora KR - "dziatków" - od dziennikarza, nawet jeśli zatrudniony jest w OX.pl, oczekuje się poszanowania dla języka ojczystego i ortografii. Pora z tych "dziatków" zrobić "dziadków".
2020-09-29 09:27:23
tom lem: ...nobody66, czepiasz się dzieci (?), one też chcą strajkować, gdy złożą wniosku do programu Czyste Powietrze ;-) "wtedy ma to sens w obronie klimatu"
2020-09-29 11:33:46
tom lem: Ahaa - "rozmowy o mieście trwają. Co z nich wynika?" - moderator zrobi habilitacje - z gadania;-)
2020-09-29 13:02:18
Bugs: Przecież od dawna wiadomo, że najlepiej się prowadzi dyskusje, rozmowy i podobne banialuki bo one nic nie kosztują organizatorów ale za ich organizowanie już można z czystym sumieniem brać pieniądze.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: