Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn: rozlali ciekły gaz

To była lekcja chemii na żywo. Ale takiego wykładu mógłby pozazdrościć niejeden licealista. Wczoraj, w sobotę na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie cieszyński oddziału Zarządu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego zorganizował niecodzienną lekcję.
Czy mąka się pali? Co pomieszać z czym, żeby powstała ogromna ilość piany? Jak zrobić lampę Aladyna lub węża faraona? Kto w sobotnie popołudnie odwiedził Wzgórze Zamkowe, ten dowiedział się jak pasjonujące są eksperymenty chemiczne. Tych nie brakowało. Uczniowie gimnazjum i liceum Towarzystwa Ewangelicznego oraz I LO im. Anoniego Osuchowskiego pokazywali jak piękna jest chemia. Oczywiście najwięcej emocji wzbudzały „wybuchowe” pokazy. Sztuczne ognie czy płonący stolik, na którym rozlany był ciekły gaz
Mąka? Oczywiście, że się pali. Jak każdy przedmiot tak rozdrobniony - mówi z uśmiechem Wioletta Zamarska doradca metodyczny a zarazem nauczyciel chemii w liceum TE w Cieszynie.
 
Niestety, takie pokazy to głównie lekcje kółek chemicznych. Z powodu okrojonego programu ale i braku funduszy na lekcjach w szkołach nie zawsze można tego typu pokazy zaprezentować. Ale od czasu do czasu pojawiają się na lekcjach i one właśnie nadają ‘smak’ chemii - dodaje Zamarska.
 
 
 
Dzieciaki miały największa frajdę z chemii w małej skali - same mogły wypróbować bezpiecznych eksperymentów. Efektownych pokazów wiele i każdy wzbudzał zachwyt młodych obserwatorów.
 
 
Organizatorem wybuchowego weekendu na Wzgórzu Zamkowym był cieszyński oddziału Zarządu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. Jak mówi Jerzy Klimczak, członek zarządu  - skupiamy osoby, dla których chemia jest pasją. Przede wszystkim techników, inżynierów. To są głównie osoby młode ale nie brakuje sędziwych naukowców. Takie spotkania, jak to w Cieszynie, ma zachęcić dzieci i młodzież do zainteresowania się chemią. Mamy również znakomitą młodzież, która już wiele potrafi. Jak dodaje Klimczak. Chemia otacza nas i spotykamy się z nią w każdej dziedzinie naszego życia. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z ilu środków chemicznych korzystamy każdego dnia. W kuchni czy łazience. Dlatego tak ważna jest wiedze chemiczna, aby bezpiecznie ją stosować.
 
 
Sobotni weekend z chemią poprzedziła piątkowa konferencja z wykładem prof. Jacka Kijeńskiego nt. „Słoneczna Chemia – chemia jest w nas i wokół nas”. Również w piątek odbył się drużynowy konkurs powiatowy dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazialnych na temat - Maria Skłodowska-Curie Kobieta niezwykła.
 
 
Jan Bacza
źródło: OX.PL
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: