Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn – realnie tylko my wspieramy szpital

Z usług medycznych Szpitala Śląskiego w Cieszynie korzystają wszyscy mieszkańcy powiatu. To jedyny publiczny szpital na mapie cieszyńskiego. Miasto Cieszyn, jak informuje – jest jedyną gminą w powiecie, która realnie wpiera szpital.

 

Szpital Śląski w Cieszynie to jedyny publiczny szpital, dla którego organem prowadzącym jest Powiat Cieszyński. Jednak miasto Cieszyn nie pozostaje obojętne na potrzeby tej placówki i na miarę swoich możliwości, także formalno-prawnych, wspiera szpital. - Mamy jednak poczucie, że jesteśmy jedyną gminą w powiecie, która udziela realnego wsparcia – stwierdza Katarzyna Koczwara, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Cieszynie.

Na apel skierowany do burmistrzów i wójtów miast i gmin Powiatu Cieszyńskiego jesienią 2019 r. nie odpowiedziano. - Cieszyńscy radni spotkali się wówczas z dyrekcją placówki, problemami szpitala próbowaliśmy zainteresować włodarzy pozostałych gmin, które Szpital Śląski obsługuje. Pojawiła się propozycja, by wszystkie gminy wsparły szpital dotacją na zakup np. sprzętu. Padła wówczas sugestia, by każda z gmin przeznaczyła ok. 2,5 zł od swojego mieszkańca, byłoby realne wsparcie i pokazanie odpowiedzialności za zdrowie mieszkańców i goszczących u nas turystów. Miasto Cieszyn, jako największe miasto w powiecie, było gotowe przeznaczyć na ten cel ok. 85 tys. zł. Ostatecznie taką gotowość wykazało tylko Miasto Cieszyn – dodaje Katarzyna Koczwara.

Wsparcie szczególnie było potrzebne w dobie pandemii. Zakup systemu InGenius oraz zestawów do wykonywania oznaczeń w kierunku COVID-19 to koszt wraz z zestawem testów prawie 500 tys. zł. O pomoc finansową zwrócił się Zarząd Powiatu Cieszyńskiego i dyrekcja Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Cieszyńscy radni zdecydowali, że 100 tys. zł z budżetu miasta Cieszyna trafiło jesienią 2020 r. do Zarządu Powiatu Cieszyńskiego, a docelowo do Szpitala Śląskiego.

- Wszystkim zależy na zdrowiu i bezpieczeństwie mieszkańców. Konieczna jest szybsza diagnoza i efektywniejsze wykonywanie testów, usprawnienie funkcjonowania Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Dlatego wraz z innymi samorządowcami podjęłam decyzję o udzieleniu pomocy finansowej dla Zarządu Powiatu Cieszyńskiego - komentowała wówczas Gabriela Staszkiewicz, Burmistrz Miasta Cieszyna.

Wsparcia finansowego udzielili także: Jarosław Klimaszewski – Prezydent Miasta Bielska-Białej i Andrzej Płonka, starosta bielski. - Żadna inna gmina z powiatu cieszyńskiego, nie włączyła się w pomoc – stwierdza Katarzyna Koczwara.

Miasto Cieszyn sięgnęło po możliwości jakie daje lokalizacja szpitala. Szpital ustawowo zobligowany jest do płacenia podatku od nieruchomości. - Jako placówka prowadząca działalność leczniczą ma ustaloną, jednak preferencyjną stawkę w wysokości 5,06 zł od 1 m2. Dla porównania przedsiębiorcy płacą podatek od budynków, w których jest prowadzona działalność gospodarcza w wysokości stawek 24,84 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej – dodaje rzecznik prasowy Cieszyna.

16 marca 2020 decyzją Burmistrz Miasta Cieszyna umorzono 170.656,49 zł kwoty głównej i 804zł odsetek niezapłaconego podatku od nieruchomości. Ponadto odroczono spłatę pozostałych należności, a w październiku 2020 r. na wniosek szpitala rozłożono na 36 rat spłatę należności 400.407 zł i 3054 zł odsetek. - W naszej ocenie jest to daleko idące wyjście naprzeciw problemom szpitala, ale na tym się nie skończyło. W 2019 r. Burmistrz Miasta Cieszyna wystąpiła z inicjatywą uchwałodawczą wprowadzenia do przepisów prawa miejscowego uregulowań pozwalających na wydzielenie z zasobów gminy mieszkań przeznaczonych dla osób posiadających szczególne kwalifikacje zawodowe potrzebne w naszym mieście. Była to odpowiedź na sugestie dyrektora Szpitala Śląskiego Czesława Płygawko, że mieszkania dla lekarzy mogą okazać się zachętą do osiedlenia się w Cieszynie osób posiadających odpowiednie kwalifikacje zawodowe, mogących zasilić kadrę medyczną. W porozumieniu z Zakładem Budynków Miejskich w Cieszynie Sp. z o.o. z zasobów komunalnych Gminy Cieszyn na ten cel przeznaczono 4 mieszkania – wyjaśnia rzecznik prasowy Cieszyna.

Szpital wciąż zmaga się z wyzwaniami finansowymi. - Największe zadania i obowiązki związane z prowadzeniem szpitala powinny być realizowane przez organ prowadzący - Powiat Cieszyński, który w tym roku udzielił szpitalowi pożyczki w wysokości 600 tys. Natomiast wsparcie szpitala ze strony gmin płynie, jak na razie tylko z miasta Cieszyn – kwituje Katarzyna Koczwara.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-09-16 11:45:54
MILANELLO: Jeśli tak to wygląda To słabo zachowują się pozostałe gminy Skoczów i pozostali powinni czynnie uczestniczyć w wsparciu
2021-09-16 11:53:29
john: Takie akcje wymagają zmiany mentalności gmin wiejskich. Temat nieosiągalny. Na wsiach ciągle istnieje przekonanie że to nie jest ich problem.
2021-09-16 12:25:45
miłek 123: Prosimy o kolejny artykuł: Browar- realne wspieramy najbardziej.....
2021-09-16 12:32:21
AHD1000: Pani Burmistrz plecie, że rok temu pomogła szpitalowi, a teraz postanowiła nic nie dać. Browar ważniejszy od szpitala wg Burmistrzyni, a ten artykuł został napisany ze strachu aby się wybielić. Na sesji Burmistrzyni już się skompromitowała agitując radnych do poparcia uchwały dla Browaru
2021-09-16 12:48:41
prjmabalerjna: Słabe to wybielanie się pani burmistrz... Browar dostanie zwolnienie 450 - 900 tysięcy za trzy lata, szpital dostał rok temu 170 tys. i sprawa załatwiona. Zły PR pani Gosposiu !!!
2021-09-16 12:48:57
Cieszynianka_AB: Trochę to słabe chwilić się tym, co zrobiło się ileś czasu temu, chcąc zamydlić oczy i nie ujawniać informacji o zwolnieniu z podatku browaru. A tajemnicą poliszynela jest to, że browar opalci burmistrz kampanie wyborcza za to, ze tak "wspiera" browar!!! Coś kiedyś miasto zrobiło dla szpitala, ale teraz to już nic się nie da i wielki placz, że się nie da i zrzuca się na innych odpowiedzialność - wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd! To bardzo infantylne droga Pani Burmistrz.
2021-09-16 12:54:39
miriam11: No a co ze szpitalami w Bielsku,Jastrzębiu itd, gdzie również leczą się mieszkańcy powiatu. Ktoś tu mąci wode i to ostro
2021-09-16 13:27:31
kulafoltyn: Nas nawet nie stać na nowy sprzęt do przycinki drzew , krzewów itd.za przykład podaję działkę Miasta na Ul. Sikorskiego przykro na to wszystko patrzeć pozdrawiam Panią Burmistrz i MZD w Cieszynie Rafał Foltyn .
2021-09-16 13:34:26
Szymonono: Biedny ten UM i Pani Burmistrz. 2 reczy zrobili x miesięcy temu dla szpitala (choć i tak niezbyt wygórowane), a opowiadać będą o tym przez kolejne 20 lat. W tym roku burmistrz postanowiła figę z makiem dać szpitalowi , ale wspomóc prywatny browar, bo? Bo jej się to po porostu opłaca!!! A co ma za strony szpitala? Profitów zero, a zdrowiem mieszkańców się nie przejmuje. Najważniejsze to się kasa musi zgadzać, a ta z browaru do niej wróci :)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: