Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn. Rada chce wyrazić poparcie dla Straży Granicznej

Na najbliższej sesji Rada Miejska Cieszyna zamierza podjąć uchwałę, w której ma wyrazić pełne poparcie dla działań Straży Granicznej w sprawie działań przy granicy z Białorusią.

Co ciekawe, do biura rady trafiły dwa oddzielne projekty dokumentu, które różnią się treścią dwóch artykułów. Pierwszy z nich (dostępny w całości tu) skierowali radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy chcą między innymi, aby Rada odcięła się od kontrowersyjnego wpisu wiceburmistrza Przemysława Majora (czytaj: Porównał Straż Graniczną do nazistów).

Z kolei drugi projekt (dostępny w całości tu) to zmodyfikowana na posiedzeniu Komisji Finansów, Rozwoju i Spraw Komunalnych wersja poprzedniego. W nim radni zwracają uwagę na kwestie wykorzystania migrantów i działań dezinformacyjnych w celu zdestabilizowania sytuacji w regionie i wywarciu presji na Polskę i Unię Europejską. Dodatkowo, domagają się umożliwienia dziennikarzom i organizacjom pozarządowym swobodnej pracy.

Oba dokumenty zgodne są jednak co do tego, aby Rada wyraziła wsparcie dla działań Straży Granicznej, a także zobowiązała przewodniczącego Rady, Remigiusza Jankowskiego, do poinformowania o podjętej uchwale Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Premiera RP, Zarząd Terenowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej, a także partię Prawo i Sprawiedliwość.

Głosowanie nad przyjęciem jednego lub drugiego projektu uchwały odbędzie się na najbliższej sesji, która została zaplanowana na 27 stycznia. 

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

51
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-01-21 09:07:10
Hejo: Żenada a nie rada, Dno burmistrzów, bez ziarenka honoru, mają nas za ciemnotę
2022-01-21 09:09:01
Hejo: Kończ… waść!… wstydu… oszczędź!… — Dobrze! — rzekł Wołodyjowski.
2022-01-21 09:24:03
tom lem: ... bełkot radnych cieszyńskiego Silnego-CeReS'u, zawsze bardziej skorzy do protestowania niż poparcia ;-) efekt głosowania bez głosowania, do przewidzenia - DOBRE!!! dostęp "wolnych mediów " - typu red Moskwa w szaliku.
2022-01-21 09:42:01
św. Patryk.: takie politykierskie warcholstwo nad grobami zapędzonych przez polskich mundurowych na bagna przygraniczne jak żywo przypominają grę trupami katastrofy smoleńskiej - PiS tak ma, PiS tak musi
2022-01-21 09:43:02
tom lem: ... a propos dostępu do wolnych mediów, sam II zastępca Przemysław Major, mając taki dostęp, został samotnie pozostawiony z przekazem Onetu, porównującym druty kolczaste germańskiego obozu, do granicy państwa. Onet wycofał publikację z netu, a Major wije się jak piskorz w swoim bełkotliwym tłumaczeniu, własnego pogubienia w rzeczywistości ;-)
2022-01-21 09:43:30
św. Patryk.: radni PiS niech się odetną od Kaczyńskiego zdradzieckich mord i kanalii w pierwszej kolejności, potem od Szumowskiego, Mejzy, Szydło, Kałuży, Sasina, Suskiego itd - póki co są współodpowiedzialni za cały ten polski burdel i pisie machloje jakie od 6 lat nam urządzają
2022-01-21 09:50:44
tom lem: ... PIS, Pisem ale Patryk to z pewnością nekrofil, bez argumentów na temat przemyśleń Przemysława;-)
2022-01-21 10:06:17
M53: I po co pchać się przed szereg? Jakoś inne miasta nie popierają. Oni tam normalnie są w pracy, czy ktoś kogoś za to chwali? A poza tym, dokładnie wiemy, co tam wyrabiają poniektórzy "funkcjonariusze". Wstyd i hańba, a tu jeszcze im dawać moralne wsparcie? Jeżeli Rada liczy, że tym "gestem" zdobędzie od PiS jakieś fundusze, to się przeliczy- judaszowe srebrniki
2022-01-21 10:30:49
tom lem: ...M53: od razu widać, że jesteś w temacie ;-)
2022-01-21 10:32:03
mako: To jak? Prawo i Sprawiedliwość trzeba specjalnie poinformować? Nie mają przedstawicieli w Cieszynie? Czy trzeba pisać specjalnie do Jarka?
2022-01-21 10:43:39
tom lem: ... na marginesie, to się dziwię, że Radni PIS dalej forsują projekt "swojej" uchwały ( po kazaniu Sławka), lepiej by było - wycofać, niech specjaliści od walki ze strefami i tolerancji LGBT - głosują, nad własnym projektem, mają przecież doświadczenie ;-)
2022-01-21 11:20:54
Wiederholec: Czy radni którzy zaproponowali tekst tej drugiej uchwały są niepełnosprawni intelektualnie? Po co Pan Jankowski ma informować Premiera i PiS, że popierają działania służb na granicy z Białorusią skoro nie ma w niej ani słowa o nich. Ktoś potrafi to wytłumaczyć?
2022-01-21 11:32:07
Wiederholec: Pan Burmistrz Major porównał do nazistów nie tylko SG ale również Premiera oraz PiS dlatego w uchwale w której radni mieli odciąć się od Jego wpisu sensowne jest by ich o tym poinformować. Skoro radni nie odcinają się od Jego wpisu to bezsensem jest pisanie do nich przez Jankowskiego.
2022-01-21 11:45:50
Hejo: Wiederholec - bo to jest kompletnie kompromitacja nie tylko Majora ale już i Rady , PO prostu : XD
2022-01-21 11:57:36
Ruben: Wstyd!
2022-01-21 12:39:11
tom lem: ....Wiederholec: zastanawiasz się nad postawą Jankowskiego - z pewnością zadowolony ze swojego stołka. Wydaje mu się że może pouczać radnych jak belfer uczniaków przy pomocy Sławka - takie uniwersyteckie skrzywienie ;-)
2022-01-21 12:50:30
Anthony: chciałem tu poniektórym zwrócić uwagę, że P. Major wcale nie był odosobniony w swoich poglądach na działania polskich służb i formacji mundurowych w stosunku do uchodźców - wręcz przeciwnie, podobne opinie często były i są wyrażane, przez osoby publiczne ale nie tylko, przypomnę dla przykładu siostrę Małgorzatę Chmielewską - no cóż, podobne skojarzenia same się nasuwają, przykre to bo w końcu niby polskie mundury, choć może już nie pod polskim dowództwem?
2022-01-21 12:51:51
Anthony: aha, i przy okazji, przypomni mi który nazwiska tych dzielnych polskich wojaków co parasol nad Misiewiczem nosili? to pewnie wasi mundurowi ulubieńcy więc śmiało...
2022-01-21 13:14:17
Mach: Radnych odsyłam do ustawy o samorządzie na którą się powołują zaraz na wstępie swojej uchwały i na moje wyczucie powinien ją wojewoda od razu uchylić- gdyż rada miejska przekracza kompetencja jakie nakłada na nią w/w ustawa bo 1) Art. 6. pkt.1 mówi " Do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym nie zastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów". Zwracam uwagę radnym ,że granica gminy Cieszyn nie przebiega z Białorusią -więc to nie sprawa lokalna i gmina Cieszyn nie ma wpływu na to co dzieje się na terenie gmin z Białorusią sąsiadujących i uchwała Gminy Cieszyn w tym zakresie jest chybioną.2) Art.18 pkt.1 mówi "Do właściwości rady gminy należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy o ile ustawy nie stanowią inaczej".- więc dlaczego gmina Cieszyn wtrąca się do tego co nie jest w zakresie jej działania.
2022-01-21 13:23:36
tom lem: ...najwyraźniej Anthony: nie rozumiesz pojęć - "podobne zdanie" i "naziści", cóż takie twoje przewrotne rozumienie świata ;-)
2022-01-21 13:50:27
Anthony: tom najwyraźniej nie znasz opinii s. MCh w tej sprawie - przypomnę: “Jako kraj, jako chrześcijanie, po prostu się kompromitujemy, zasłaniając się polityką. Niestety w imię polityki popełniono wiele zbrodni“
2022-01-21 13:51:29
Anthony: "Ze strony władz białoruskich, to wiemy o co chodzi, ale zadziwia mnie postawa władz polskich. Nie możemy jako Polska, jako kraj dopuszczać do tak dramatycznych scen jakie dzieją się w tej chwili na granicy. Nie wolno grać życiem ludzkim, nie wolno po ludzku nie wolno po chrześcijańsku."
2022-01-21 13:52:16
Anthony: "Jeśli powołujemy się na chrześcijaństwo, politycy niektórzy, na swoja wiarę chrześcijańską czy katolicką, to nie ma dyskusji to do nich należy znalezienie szybkiego rozwiązania a już kpiną są, po prostu drwiną z tych nieszczęsnych ludzi, którzy tam tkwią na tej granicy , przykładowo zagłuszanie silnikami samochodów, czy traktorów, zagłuszanie możliwości komunikacji ludzi, którzy chcą pomóc. To już jest drwina z ludzkiego nieszczęścia. To jest mniej więcej tak ja ja bym głodnemu człowiekowi podawał kawałek chleba i w momencie kiedy on chce to chwycić to mu to zabieram"
2022-01-21 13:53:58
Anthony: "To jest dramat. Wyrzucenie dzieci na zimno, wyrzucenie dzieci na brud, głód to jest rzecz skandaliczna, to jest rzecz tak głęboko niemoralna, że się w głowie w cywilizowanym świecie nie mieści"
2022-01-21 13:55:07
Anthony: "Druga rzecz, która mnie uderza w całej tej sprawie ludzi koczujących na graniach, tych, którzy usiłują się do nas dostać lub są wrzucani po prostu na polską stronę, a następnie wyrzucani przez nasze służby na stronę białoruską, to jest demoralizacja sumień, to jest niszczenie ludzkich sumień. Przecież ci, którzy to zrobili - wykonawcy rozkazów, poleceń - to są ludzie, którzy mają sumienia. Którzy, przynajmniej wydawałoby się, zaufali temu państwu, że służba temu państwu będzie rzeczywiście służbą w obronie wartości. Oczywiście w obronie polskich granic, ale także w obronie przede wszystkim człowieczeństwa, tego, co jest wartością dla nas wszystkich w Europie i nie tylko"
2022-01-21 13:56:11
Anthony: "To jest dramat, to jest zabijanie sumień, już nie mówiąc o całej propagandzie wokół tych nieszczęsnych ludzi koczujących na granicy, propagandzie, która dehumanizuje, która usiłuje wmówić społeczeństwu, że wszystko jest ok. Otóż nie jest ok. Nie tylko, oczywiście przede wszystkim, z punktu widzenia chrześcijanina, ale także z punktu widzenia zwykłego człowieka"
2022-01-21 13:58:30
Anthony: "Jeżeli mamy możliwość w jakikolwiek sposób pomóc tym dzieciom, to naprawdę przestańmy grać w grę Łukaszenki. Tym bardziej, jeśli jemu o to chodzi. To, co myśli pan Łukaszenka, naprawdę mało powinno nas obchodzić wtedy, kiedy trzeba ratować człowieka jako ofiarę jego bandyckiej polityki. Te dzieci mają zginąć tylko dlatego, że panu Łukaszence się tak podoba? To róbmy tak dalej. To znajdzie się jakiś kolejny wariat, który powie, że blondyni są niedobrzy.
2022-01-21 14:01:21
Anthony: a jeśli chcesz koniecznie o nazistach, proszę bardzo, inna znana postać Janina Ochojska: „Mam nadzieję, że kiedyś ludzie ze Straży Granicznej odpowiedzą za łamanie prawa i tortury zadawane niewinnym ludziom. Opisy takich czynów czytałam w relacjach osób, które przeżyły II WŚ, Wzorce z katów niemieckich i sowieckich obozów”
2022-01-21 14:04:33
Anthony: na marginesie, te pełne faryzejskiego oburzenia tu komentarze to jedynie dowód na to jak nisko upadli ci, dla których obrona wątpliwego honoru polskich mundurowych jest więcej warta niż ludzkie życie
2022-01-21 14:10:41
: „W lasach znowu pojawiły się dzieci i kobiety. Żołnierze napadli dwie osoby z naszej sieci pomocowej — poza strefą, na skraju lasu. Zmusili do leżenia na mokrej ziemi. Po pewnym czasie pozwolili im klęknąć. Nie wstać. Klęknąć. Pod pozorem realizowania uprawnień bezkarnie (na razie) zabawiają się w poniżanie ludzi — z polskimi obywatelami włącznie. Po przyjeździe SG – ulotnili się. Pogranicznik potwierdził naszym ludziom, że w miejscu zatrzymania nie ma strefy. Na pytanie, dlaczego zatem zostali zatrzymani i tak potraktowani, odpowiedział: »Z ciekawości«” – Kamil Syller, mieszkaniec okolic strefy stanu wyjątkowego.
2022-01-21 14:12:52
: Janina Ochojska: Przeczytałam relację mieszkańca strefy przygranicznej Kamila Syllera, który opisał działania polskich i białoruskich wojskowych i funkcjonariuszy. To nie jest pierwsza taka relacja. Byłam na granicy dwukrotnie, podczas pierwszej wizyty tak drastyczne działania jeszcze nie miały miejsca, a teraz się pojawiają coraz częściej. Mieszkańcy, z którymi rozmawiałam, mówili, że pogranicznicy bili imigrantów i okradali ich. Podobne historie opowiadała moja babcia, gdy wspominała czasy wojny. Czytam też dużo książek historycznych i to, co jest w nich napisane, słyszę dziś na granicy. Nie wyobrażam sobie, żeby kiedyś służby na granicy nie poniosły konsekwencji, bo to działania wbrew prawu. A mnie interesuje życie w państwie prawa.
2022-01-21 14:13:32
: Pisała też Pani, że łatwiej było wjechać z pomocą humanitarną do oblężonego Sarajewa niż na naszą wschodnią granicę. - Trzykrotnie otrzymałam odmowę wjazdu na teren strefy stanu wyjątkowego, mimo dopełnienia wszystkich procedur. Uniemożliwiono mi wykonywanie mojego mandatu poselskiego i nie dostałam żadnego uzasadnienia tych decyzji. Stan para-wyjątkowy na granicy. Pierwszy dzień – Ochojska nie wpuszczona do strefy W latach 90. nasza pomoc humanitarna została wpuszczona do Sarajewa, mimo że byliśmy wtedy małą organizacją. Co więcej, wjechaliśmy tam przez tereny serbskie. Trwało to wszystko cztery dni, ale się udało.
2022-01-21 14:13:56
: Wjeżdżałam w różne miejsca w krajach takich jak Irak czy Afganistan. Czyli nawet w państwach ogarniętych wojną pomoc humanitarna jest dopuszczana. Pytanie więc, co takiego jest ukrywane w strefie stanu wyjątkowego? Wiemy przecież, że są tam ludzie, którzy zamarzają, którzy umierają. Nie wierzę w zapewnienia Straży Granicznej, że pomoc jest niesiona, skoro ludzie docierają do wolontariuszy/ek poza strefą w stanie wycieńczenia. Z doświadczenia wiem, że niesienie pomocy wymaga przygotowania. Jak SG została przygotowana do kontaktu z migrantami, migrantkami? Z tego, co widzimy na nagraniach – szczucie psami, krzyki, wyzwiska – takiego przygotowania nie było, a przecież mówimy o ludziach. Właśnie – nie migrantach, bo to słowo w Polsce odczłowiecza, tylko ludziach.
2022-01-21 14:15:57
: Proszę państwa, nawet dla ciemnego pis-ludu powinno być oczywiste, że jeżeli władza blokuje dostęp do tych miejsc to oznacza, że ma coś do ukrycia - ale przyjdzie czas, że sami pogranicznicy zaczną opowiadać co tam się działo i z pewnością nadal dzieje
2022-01-21 14:43:20
danton: Jam częścią tej siły, / która wiecznie zła pragnąc, wiecznie dobro czyni. Nie pierwszy to raz, kiedy organy cieszyńskiego samorządu poczuwają się kompetentne prowadzić politykę ministerstwa. Być może to tylko zbyt wcześnie ujawnione aspiracje poszczególnych samorządowców? Mach, pełna zgoda.
2022-01-21 15:26:28
tom lem: ....Anthony: jak Małgorzata Chmielewska chce pomagać potrzebującym to jej sprawa, taką wybrała sobie pracę, ale jak próbujecie moralizować, to stajecie się oboje bardziej papiescy niż sam Papież, a raczej śmieszni w skopiowanym ( nie swoim ) przekazie. Podobnie jak cieszyńscy radni, jedni moralizują, drudzy próbują przykryć głupotę w powtarzaniu za Onetem, wice burmistra.
2022-01-21 15:32:56
tom lem: ... Janina Ochojska: kolejna świecka święta, z intelektem równym brukselskim apanażom ;-)
2022-01-21 15:34:48
tom lem: ... brakuje tylko wiśliczok i Anthony, cytatów z owsika ;-)
2022-01-21 16:08:54
oxjas1: Historia gorzko oceni Polske za to, co dzieje sie teraz w Bialowieskich lasach...
2022-01-21 16:29:15
oxjas1: Marcin Piotrowski napisal na fb - „ Polska prawica zawsze stara się głośno krzyczeć o tym jak to Polacy ratowali Żydów. Neguje udział Polaków w mordzie w Jedwabnem. Najwięcej wśród "Sprawiedliwych wśród narodów świata" jest Polaków. Tymczasem, to prawica przed wojną była antysemicka. W deklaracji programowej ONR był zapis "Odżydzenie miast i miasteczek polskich jest niezbędnym warunkiem zdrowego rozwoju gospodarstwa narodowego". RNR Falanga przed wojną przeprowadzał zamachy terrorystyczne przeciwko ludności żydowskiej. Ilu prawicowców ryzykowało życiem ratując Żydów w trakcie wojny? Teraz po 80 latach mamy katastrofę humanitarną na granicy. Wszystko to dzieje się ku uciesze polskiej prawicy, która popiera takie działania polskich władz, a ratujących nazywa zdrajcami. Ratunkiem dla tych ludzi zajmują się osoby, których poglądy są dalekie od prawicowych. Za 50 lat prawica będzie z dumą powtarzać jak to Polacy ratowali uchodźców, a za śmierci jedynym odpowiedzialnym jest Łukaszenka. Taka dwulicowość prawych, sprawiedliwych, patriotów katolickich“. [ ] Po postach widac, w jakim kraju sie zyje. W "cywilizacji milosci", ktora Polska chce ubogacac Zachod.
2022-01-21 16:35:40
Marx.: historia swoją drogą, ale sądy też i to raczej niedługo trzeba będzie czekać
2022-01-21 16:46:40
Mach: Mam wrażenie ,że spora część dyskutantów powyżej to krańcowi debile, nie rozumiejący prawa i ustaw dotyczących pracy samorządu lokalnego w tym sporej części radnych, którzy wnieśli projekty powyższych uchwał. Uchwały rady gminy nie dotyczą spraw subiektywnych czy "ocennych" wchodzących z butami do sumień wyborców czy też żołnierzy straży granicznej dla których nie może być dylematów moralnych skoro żołnierz w pierwszej kolejności wykonuje rozkazy. To na politykach spoczywa ciężar za to jakie rozkazy otrzymają dowódcy straży granicznej co przekłada się na działanie żołnierzy SG. Uchwały samorządowe jedynie mają dotyczyć w jaki sposób powinny być wydawane środki pochodzące z podatków lokalnych będących w dyspozycji gminy w granicach prawa, ograniczonych ustawą o samorządzie lokalnym i przyjętym budżetem na dany rok. Wszyscy zdobiący się w szaty prawomyślnych namawiam o pisanie listów do polityków, duchownych wszystkich wyznań, etyków, organizacji humanitarnych itd. nie ośmieszajcie jednak roli samorządu lokalnego. Równie dobrze Rada Gminy Cieszyn może podjąć uchwałę o popieraniu działań Polskiej Marynarki Wojennej w dążeniu do zakupu nowych okrętów, bo została praktycznie bez okrętów i zapisać ,że uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia- nie dostrzegacie tego samorządowego absurdu. Opamiętajcie się.
2022-01-21 16:48:21
marat: Rzeczywisty Marx nie powoływałby się na Władzę Sądowniczą, tylko na "Sprawiedliwość Społeczną", "Demokrację Ludową", czy prawidła "Materializmu Dialektycznego". Marne te Wasze imitacje, mało wiarygodne i minione...
2022-01-21 16:48:45
nevada1972: To są chyba najgorsi radni od kilku kadencji! Weźcie się ludziska do roboty i zadbajcie o sprawy, które mają rzeczywisty wpływ na jakość życia mieszkańców!
2022-01-21 17:02:11
marat: Niezwykle aktywnie udzielającym się w komentarzach na tym portalu, zwykle na swój sposób przedstawiającym pewne fakty, polecam zapoznać się np. z postacią Władysława Żabotyńskiego i korzeniami partii Likud. Ktoś może poczuć się zaskoczony, kim inspirowali się założyciele Izraela.
2022-01-21 18:21:17
Mach: marat: ,przed chwilą pisałem o debilach, którzy z tematu uchwał samorządowych, wykraczających w swej treści ponad ustawę o samorządzie ,urządzają swoisty Hyde park i plotą co im w łbach zaświta zupełnie niezwiązane z treścia wyżej zaprezentowaną przez redakcję ox. Ze zdumieniem stwierdzam ,że i ty wpisujesz się w lokalny debilizm na tym forum otwierając swoim wpisem kolejną szufladkę z oderwanym od tematu hasłem - kim inspirowali się założyciele partii Likud. Pewnie kretynie inspirowali się projektami uchwał cieszyńskiego samorządu w sprawie straży granicznej u granic Białorusi. Odstaw debilu te prochy i idź na spacer.
2022-01-21 18:28:41
Oko: Nieudolna próba, sterowana pewnie przez Majora. Gdzie diabeł nie może, tam radę pośle.
2022-01-21 19:20:42
krzysztof  mm: po dosłownie lawinie złodziejskich afer, teraz jeszcze de facto udowodnionym oszustwie wyborczym przy pomocy Pegasusa tupet i bezczelność pisiactwa porażające, świadczy chyba jedynie o kompletnym oderwaniu hołoty od rzeczywistości - wam się na procesy szykować a nie mącić, i gulgotać sakramenckie dziady
2022-01-21 22:02:15
tom lem: .. ciekawe gdzieś ten dowód przeprowadził krzysztofie, nie pisz że na swojej klawiaturze ;-)
2022-01-23 09:44:37
mikis1: Temat granicy z Białorusią jest aktualnie bardzo kontrowersyjny i nie widzę potrzeby, aby wypowiadać się w jakiś sposób na ten temat (popierając czy nie). Nie jest zadaniem Rady Miasta zabieranie głosu w takich kwestiach. A zawarta w projekcie uchwały wazelina w kierunku Morawieckiego i ekipy to już szczyt żenady i poziom Leppera z jego najlepszych czasów. Nie interesuje mnie zdanie radnych pis, bo to nie moja bajka, ale jeżeli pod tym bełkotem podpiszą się radni CRS-u to stracą niestety szacunek wielu rozsądnych ludzi.
2022-01-23 11:10:23
tom lem: ... ale już się podpisali pod tym bełkotem mazani CeReSem radni mikis1: nawet z silną w protestach akademiczką. Faktem jest że uchwała w tej sprawie jest niezgodna z kompetencjami RM, ale i petycja do Szanownej Panie o odwołanie specjalisty od nazizmu w SG na wiele się nie zda. Niestety tylko on potrafi dotacje załatwić burmistrze, wycieczki w czasie godzin pracy;-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: