Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: przetłumaczy na żywo. Wideotłumacz w urzędzie

W Cieszynie w Urzędzie Miejskim pojawiła się nowa usługa – wideotłumacza. Na czym polega i do kogo jest skierowana?

Wideotłumacz języka migowego

W cieszyńskim magistracie uruchomiono usługę Wideotłumacza języka migowego, która skierowana jest do niesłyszących i słabosłyszących.

- Usługa ta zapewnia swobodną i bezpośrednią komunikację z pracownikami urzędu, w czasie rzeczywistym, przy pomocy kamery. Wprowadzone rozwiązanie to bardzo ważny krok w dążeniu do poprawy jakości życia i korzystania z usług publicznych, ale też budowanie struktury otwartej i dostępnej dla osób z różnego typu ograniczeniami – tłumaczą urzędnicy cieszyńskiego magistratu.

Oznaczone specjalnym znakiem stanowisko z usługą wideotłumacza znajduje się w Urzędzie Miejskim w Cieszynie na pierwszym piętrze (pokój 111) i jest do dyspozycji w godzinach pracy urzędu od poniedziałku do piątku.

Jak przebiega usługa?

- Osoba niesłysząca bądź słabosłysząca podchodzi do oznaczonego stanowiska, następuje połączenie z tłumaczem, który znajduje się po drugiej stronie monitora komputera z kamerą. Tłumacz pośredniczy w rozmowie między klientem urzędu a urzędnikiem. Rozmowa odbywa się w czasie rzeczywistym. Co ważne, osoba, która chce skorzystać z tej usługi nie musi umawiać się wcześniej, usługa świadczona jest na wezwanie – opisują cieszyńscy urzędnicy.

Również bez wychodzenia z domu

Dodatkowo z usługi można także skorzystać nie wychodząc z domu. Wystarczy, posiadanie sprzętu komputerowego (komputer PC, laptop, tablet) wyposażonego w kamerę oraz podłączenie do Internetu. Usługa dostępna jest po kliknięciu w piktogram (ikona dwóch dłoni) znajdujący się na stronie BIP Urzędu Miasta w Cieszynie https://bip.um.cieszyn.pl/. Osoba niesłysząca może się przenieść do specjalnego systemu z tłumaczem polskiego języka migowego. 

 - Za tłumaczenie języka migowego online odpowiada Polski Związek Głuchych Odział Mazowiecki w Warszawie. W razie pytań – informacji z ramienia Urzędu Miejskiego w Cieszynie udziela również koordynator ds. Dostępności (Pani Maria Sobiecka) pod nr telefonu: 33 479 43 78 - zauważają urzędnicy z cieszyńskiego UM.

NG/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: