Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn: Problemy z zielenią miejską

W ubiegłym roku władze Cieszyna wydały ponad 50 tys. zł na nasadzenie nowych drzew i krzewów, a kolejne kilkanaście tysięcy złotych przeznaczyły na zabiegi pielęgnacyjne w lasach komunalnych. Wszystko z powodu masowego wymierania wielu gatunków roślin.

Przyczyną coraz większych problemów z drzewostanami są inwazje stale poszerzającej się liczby obcych gatunków patogenicznych owadów i grzybów, których masowe występowanie prowadzi do osłabienia i chorób drzew. Od dłuższego czasu obserwujemy w tym zakresie aktywność gatunków azjatyckich i północnoamerykańskich, jednak to, co nas obecnie zaskakuje to niebywałe tempo ich rozprzestrzeniania sięcoś, co kiedyś zajmowało dziesięciolecia, teraz zajmuje kilka lat – zauważa Marek Fiedor z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa cieszyńskiego magistratu.

Wpływ na taki stan rzeczy mają mieć zmiany klimatyczne, które zachodzą w naszym ekosystemie. Decydują także o tym, jakie gatunki miasto zasadzi, aby dbać o zieleń. - Przystępując do nowych nasadzeń, staramy się dobierać odporne gatunki i odmiany drzew i krzewów, jako sadzonki wykorzystujemy drzewa o dobrze ukształtowanych koronach i systemach korzeniowych. Istotne znaczenie ma odpowiedni dobór gatunku względem miejsca jego nasadzania, pozwalający uniknąć szeregu problemów w trakcie przyszłego wzrostu i rozwoju drzewa - dodaje Fiedor.

KR/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-10-19 18:00:38
tom lem: Czyżby samoistna broń biologiczna rozprzestrzeniana globalizmem i wymianą towarów bez jakiejkolwiek kwarantanny byłą powodem "inwazji stale poszerzającej się liczby obcych gatunków patogenicznych owadów i grzybów, których masowe występowanie prowadzi do osłabienia i chorób drzew". Dodatkowo handel CO2, broni spalanie liści i porażonych grzybami roślin. Brawo ekolodzy !!!
2019-10-19 20:43:57
krzysztof.nn: jeszcze dobrze ziemia się na jego grobie nie uleżała, a już widać, jak bardzo nam brakuje świętej, [acz niesławnej pamięci] Szyszki Jana - gdyby żył i rządził tak mądrze, jak tylko on potrafił, wycięłoby się bez problemu wszystkie drzewa w Cieszynie i parszywe grzyby mogły by się co najwyżej iść paść za Olzę
2019-10-19 20:53:15
tom lem: ...literat jak widać woli pisać niż czytać //https://wiadomosci.ox.pl/pielegnacja-zieleni-w-obrebie-gory-zamkowej,60251// tam już się znalazł poplecznik krzusztofa , który do drzew weterynarza szuka w komentarzach;-)
2019-10-20 10:15:30
Efob: A najwiekszy problem,to huta Trzyniec,gdzie codziennie widoczne jest zanieczyszczenie,masy czerwonego osadu na parapetach,powietrze jest coraz bardzej szkodliwe.Dlaczego nikt nie reaguje,przeciez to wina naszego miasta ze pozwalamy sobie szkodzic.Huta misi miec odpowiednie filtry,zeby moc to opanowac trzeba interweniowa,ale mamy bardzo niedouczonych,albo leniwych,bo nic nie robia w tym wypadku,OCHRONA SRODOWISKA !!!co robicie.Mieszkam przy rezerwacie przyrody " lasek miejski"drzewa leza poprzewracane,gnija i tworzy sie grzybiczne bakteryjne podloze,czy ktos przychodzi i bada oglada te drzewa i ta cala sytuacje,nikt.Jak kiedys poszlam do urzedu do p.Dordy,i chcialam uzyskac jakies informacje,to odprawiono mnie ,odpowiec,to jest rezerwat i nie trzeba sprzatac zanieczyszczen,bo to lenistwo i brak wiedzy.Ogolna katastrofa.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: