Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn. Posiedzenie Związku Miast Polskich

Do cieszyńskiego ratusza przyjechali włodarze takich miast jak Kraków, Sopot, Wrocław, Tychy, Sosnowiec czy innych gmin należących do Związku Miast Polskich.

Przed posiedzeniem zarządu związku odbyła się konferencja prasowa z udziałem burmistrz Gabrieli Staszkiewicz, europosła Jana Olbrychta, dyrektora biura ZMP Andrzeja Porawskiego i prezydenta Tychów Andrzeja Dziuby, w trakcie której mówiono o środkach dla samorządów w ramach Krajowego Planu Odbudowy. - KPO to coś innego niż fundusze europejskie. Są inaczej planowane, rozliczane i prowadzone. To pieniądze, które trzeba wydać szybko na niemal gotowe projekty. Miasta o tym doskonale wiedzą. Gdyby procesy inwestycyjne rozpoczęły dopiero dziś, to nie zdążyłyby tych pieniędzy wykorzystać. Wszystko trzeba zrealizować do czerwca 2026 roku, dlatego optymalnie by było, gdyby rząd przystapił do poważnych rozmów z samorządami i uzgodnił z nimi, co da się zrobić - wyjaśniał Olbrycht.

- KPO to dotacje albo pożyczki dla danego kraju. Jeżeli samorządy dziś mają ogromny spadek dochodów własnych, to najlepiej by było, aby do nich trafiły dotacje. Jednak z tego co wiem, to rząd ma zamiar przekazać część tych pieniędzy jako pożyczki. To oznacza, że samorządy będą musiały dzielić z rządem obowiązek spłaty tych pieniędzy dla Komisji Europejskiej. To złe rozwiązanie moim zdaniem, bo nawet jeśli rząd zaciągnie pożyczkę z Brukseli, to ma możliwość przekształcenia jej w dotację (dla samorządów - dop. red.). Kiedy jednak te pieniądze będą dostępne? Gdy zakończą się spory w rządzie i po załatwieniu sprawy praworządności - dodawał europoseł.

- Od lat tworzymy strategiczne projekty w taki sposób, aby były gotowe do zgłoszenia w konkursach o pozyskanie dofinansowań - zaznaczała Gabriela Staszkiewicz. - W tej chwili również jesteśmy przygotowani, na co pozwoliły nam również pieniądze z funduszy norweskich, których część wykorzystaliśmy na wykonanie odpowiedniej dokumentacji i zaplanowanie działań, aby Cieszyn krok po kroku stawał się coraz bardziej zielony. Mówimy tu o zakupie dodatkowego taboru elektrycznego - mamy już te autobusy wybrane i tylko czekamy na pieniądze, dzięki którym moglibyśmy je zamówić. Mamy też plany dotyczące termomodernizacji 16. budynków miejskich i zainstalowania na nich fotowoltaiki. Tych projektów, które chcemy wdrożyć i mamy je przygotowane, mam przed sobą 32 - podkreślała.

Na temat coraz mniejszych wpływów z podatku PIT do kas samorządów wypowiadał się Andrzej Porawski, dyrektor biura ZMP. - W ciągu kilku ostatnich lat ubyło kilkadziesiąt miliardów złotych. Tylko w ubiegłym roku, różnica między tym, jak mogłoby być bez zmian w przepisach, a tym, jak było, wyniosła 30 mld zł. Rok wcześniej - 20 mld zł, w dwóch poprzednich po około 10 mld zł. To łącznie około 70 mld zł, których samorządy nie dostały przez zmiany w PIT. My jednak nie postulujemy cofnięcia tych zmian, one są dobre dla obywateli. Uważamy jednak, że jeśli w ich skutek tracimy, a zadań nam nie ubywa, to potrzebna nam odpowiednia rekompensata. No i dostaliśmy takie rekompensaty, ale obowiązują w nich inne kryteria. Dostaliśmy łącznie 8 i 13,7 mld zł, czyli łącznie prawie 22 mld zł, co na jednego mieszkańca gminy wiejskiej daje 414 zł, gminy miejsko-wiejskiej - 233 zł, gminy miejskiej - 172 zł, a miasta na prawach powiatu - 273 zł, a to właśnie w miasta notują największe ubytki we wpływach z PIT - wyliczał.

Porawski mówił też o tym, jak dużym problemem dla samorządów jest też wysoka inflacja. - Inflacja konsumencka ostatnio wynosi około 17-18%. Warto jednak zauważyć, że cena netto energii elektrycznej dla gmin wzrosła ponad 4,8-krotnie, czyli o ponad 480%. Cena gazu - 4,3-krotnie w ciągu dwóch lat, cena oleju opałowego (sporo kotłowni miejskich jest nim opalanych) - 3-krotnie, ceny paliw silnikowych - dwukrotnie, w tym niedawny podatek dla Orlenu. Do tego koszty usług transportowych wrosły o 22%, a budowlanych - od 25-30% - analizował.

Całość konferencji można obejrzeć poniżej:

Warto dodać, że Związek Miast Polskich to organizacja zrzeszająca ponad 350 miast, w których mieszka ponad 78% ludności całego kraju. Wspiera ideę samorządu terytorialnego, a jego tradycje sięgają nawet II Rzeczpospolitej.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

37
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-01-21 12:08:58
iga: Samorządowcy szukają miejsca w radach nadzorczych spółek innych miast Biznes to biznes.
2023-01-21 12:34:03
scoti: Iga masz rację np. prezydent Wrocławia, Sosnowca jedna klika tym razem sympatyzująca z PO. Panu Olbrychtowi już dziękujemy Pan już zrobił swoje. A praworządności niech Pan uczy kolegów z Parlamentu Europejskiego bo tam nie najlepiej się dzieje.
2023-01-21 12:52:18
perpetua: Kiedy piśce piszą o "szukaniu miejsc w radach nadzorczych" to już nawet śmieszne nie jest - a panu Olbrychtowi rzeczywiście dziękujemy, za wszystko co dla Cieszyna i dla Polski zrobił, był bez wątpienia najlepszym burmistrzem tego miasta po '89 i jest chlubą polskich przedstawicieli w UE, to dzięki niemu i jego koleżankom i kolegom z EPL Polska nie jest postrzegana wyłącznie jako wylęgarnia kabotyńskiego nieuctwa, bezczelnego złodziejstwa i moralnej patologii typu Szydło, Czarnecki, Kempa, Mazurek, Fotyga itp
2023-01-21 13:10:55
"tom": ...perpetua: ty już nie dziękuj a zacznij lizać ;-)
2023-01-21 18:58:42
oxjas1: scoti, a jak tam europosel Rysiu Cz. dalej okrada UE na kilometrowkach ?
2023-01-21 19:02:41
oxjas1: Gdy w Parlamencie UE wykryto korupcje, sprawcow aresztowano, pozbawiono funkcji i toczy sie postepowanie. W Polsce gina miliony na Ostroleke, respiratory i inne fundacje i nic. A „znikniete” dowody w sprawie wypadku z Seicento sie znalazly? Dlaczego w Polsce, pomimo zidentyfikowanych juz kilkuset afer PiS, nic sie z tym nie dzieje ?
2023-01-22 09:12:06
iga: No jak rządził Olbrycht to nawet oświetlenie ulic miało dyżury bo wyłączane było na noc ulicami A kto pluje na swoją Ojczyznę to raczej nie jest Polakiem A jego koledze Radkowi za konsultacje w UE wpływało na konto 34 tyś miesięcznie no ciekawe za co może putin im płaci za plucie na Polske
2023-01-22 10:14:34
oxjas1: Z dedykacja dla iga. Taki napis na murze -„ Dzieki 500 plus i innym dodatkom nie musze pracowac jak reszta holoty i frajerow. Glosuje na pis“.
2023-01-22 10:52:07
Ar--Ai: w jednym się iga zgodzę - kto tak jak wierchuszka i funkcjonariusze PIS od lat pluje, sra i okrada swoją ojczyznę i rodaków nie jest godzien by go nazywać Polakiem - ta złodziejska ekipa co najwyżej na określenie RUSKA BOLSZEWICKA SWOŁOCZ zasługuje
2023-01-22 11:09:01
"tom": ... odezwali się specjaliści!!! od odwracania kota ogonem i wrzasku łapać złodzieja;-)
2023-01-22 11:43:57
Znawca.Całkowity: Nie sposób przeprowadzić rzetelnej krytyki PISu bez krytyki PO - PO miało prezydenta, sejm i senat, TK(Rzepliński) i wszystkie media i była cisza i spokój medialny, bo abderyci nie dowiedzieli się z mediów, że Rzepliński musiał drukować wyroki dla Tuska bo złodziejstwo było tak bezczelne i powszechne, że przekroczyli 60% zadłużenia w budżecie...a ośmiorniczki to jeno marny symbol upadku tej aroganckiej i sprzedajnej ekipy... w tym kontekście PIS jest nieco lepsze... mniej jawnego złodziejstwa, choć są układy i układziki i przez nieudolność jest marnotrawstwo...ale dla zdrowego na umyśle ot niech będzie cieszynioka...100 razy lepiej jest jak w obecnej sytuacji wygra PIS ze swoimi wszystkimi wadami niż powrót do tego co było ...Ci co krzyczą inaczej, to mają interes oczywisty lub są głupkami, którzy nie potrafią weryfikować rzeczywistości... syn ziemi śląskiej Buzek zlikwidował kopalnie - nie pamiętacie jakżeście płakali jak się szyb walił...? a Olbrych prócz wychwalania obecnie najbardziej skorumpowanej instytucji w Europie - PE, nie zrobił nic dla Cieszyna czy Polski...co innego co zrobił dla własnego interesu...jak mawiał Forest Gump stupid is who stupid does i to tłumaczy, że taka partia jak PO jeszcze żyje na politycznym firmamencie - poparcie zapewniają prócz samych struktur to jeszcze pospolite gupki...
2023-01-22 12:07:17
oxjas1: Mielismy w Polsce socjalizm, ale nie podobal sie, wiec zostal obalony, wprowadzajac komunizm, ktorym teraz sie cieszycie.
2023-01-22 12:08:29
oxjas1: Gdyby rzad PiS byl taki dobry, to nie musialby wszystkich dookola przekupywac.
2023-01-22 12:31:09
Mach: Zna"f"co krytyka PO do PiS, ma się tak jak krytyka sędziego TK Prof. Rzeplińskiego do sędzi TK mgr Przyłębskiej kucharki Kaczyńskiego. Proporcja pracowitości TK jest w relacji jak 100 :7 na korzyść Rzeplińskiego bo o tylu sprawach w okresie rocznej kadencji rozstrzygał ten pierwszy wyrokami kiedy ta druga gotowała Kaczyńskiemu obiady. PiS ma prezydenta i Sejm a w Senacie nikłą mniejszość za to ma ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w jednej osobie Ziobrę głównie po to żebyś "znawco całkowity", mógł żyć w nieświadomości w jaki ciemnogród pcha nas PiS i w jakim stanie są finanse państwa nie spoglądając w karykaturalne polskie sądownictwo i ustawodawstwo. Ośmiorniczki, w które mocno umoczany jest morawiecki i zegarek Nowaka to pikuś w porównaniu z defraudowanymi pieniędzmi przez obecną ekipę rządzącą. Zamiast ogólników i pustosłowia w zarzutach Znawco. Całkowity: wysil się i podaj konkrety, która np. gałąź gospodarki naszego kraju stoi dziś lepiej od tej z przed 7 laty. Dzisiaj o korupcji w PE wiesz wszystko lub dowiesz się niebawem powiedz mi Zna"F"co do jakiej korupcji musiało dojść przy sprzedaży części Orlenu za 1/3 rocznego zysku tej spółki lub wyjaśnij nam jak to nominaci PiS w radach nadzorczych spółek skarbu państwa wpłacają na konto tej partii znaczące kwoty pieniężne, które nie są ich własnością lub jeśli to czynią z tzw. środków wlasnych czy podobną gorliwość wykazywali wcześniej nim PiS ich na te stanowiska nominował. Likwidację kopalń przeprowadzały wszystkie kraje- w Czechach jest już tylko jedna kopalnia CSM- tak trzeba byśmy się na tej ziemi wszyscy nie wytruli. Olbrycht PO w przeciwieństwie do Czarneckiego PiS nie okradał i sądzę nie okrada Parlamentu Europejskiego. Jedno jest pewne wie co do niego mówią i potrafi im odpowiedzieć w rodzimym języku Francuzi zna bardzo dobrze angielski czego nie można np. powiedzieć o Beacie Szydło. Głupotom to ty nas zachwycasz.
2023-01-22 12:34:52
Mach: Oczywiście ma być -głupotą.
2023-01-22 12:40:57
oxjas1: A mialo byc uczciwie - tak PiS Ziobro mowili i co !? Chronia tylki pociotkom chociaz popelnili przestepstwa. Prokuratur od Ziobry chroni brata komendanta Szymczyka. W tle wyludzenia VAT na miliony zlotych. Babci Kasi to rece wylamuja i do wiezienia i po sadach wloka, to jest sprawiedliwosc wedlug obecnej wladzy PiS !!
2023-01-22 12:56:26
Znawca.Całkowity: @mach..ogólniki i pustosłowie to twoje powyższe wypociny o jakichś kucharkach... kiepska ta twoja obrona...przeczytaj sobie uzasadnienie Rzeplińskiego do wyroku w sprawie OFE...oczywiście nie zrozumiesz, więc co tu dysputy prowadzić? Głosuj jak chcesz, ale nie postuluj mądrości, gdzie jej nie ma, bo się przed samym sobą kompromitujesz, a mnie do swojego marnego poziomu nie zaciągniesz :)
2023-01-22 13:00:59
"tom": ... no patrzcie!!! potrafi odpowiedzieć w rodzimym języku Francuzki zna, bardzo dobrze angielski, Unijczyk jeden, tylko mu ręce odmawiają posłuszeństwa gdy trzeba po Polsku głosować, cymbał spod Rybnika ;-)
2023-01-22 13:17:38
oxjas1: Aktualne zadluzenie Polski to ponad bilion i 600 miliardow, gdy na koniec PO wynosilo ok. 720 miliardow zl. Oczywiscie Glapinski moglby sie sprzeciwic ,ale to tylko nieprawdopodobne zalozenie.
2023-01-22 13:19:35
Mach: Zna"F"co- wizyta na obiedzie Kaczyńskiego u Przyłębskiej jest udokumentowana i są świadkowie- to fakty i te mają się nijak do niezawisłości sędziego TK z naczelnym politykiem RP, który o wszystkim decyduje i za nic nie odpowiada- to jest patologia. Jak rozpoczynasz temat i chcesz konkretnie podyskutować to nie wycofuj się rakiem bo pisząc o poziomie to twój gołosłowny ostatni wpis jest bliski kosza na śmieci. Sprawa OFE jest już dawno prawnie zamknięta i partia ,którą zachwalasz miała możliwość odbudowania tego funduszu a jednak tego nie uczyniła bo uznała ,że te rozwiązanie nie przyniosły by korzyści dla uczestników funduszu i państwo nie mogło by się wywiązać z przyjętych zobowiązań. Masz inne dowody ,że mogło być inaczej. Tomie, każdy głosuje tak jak dyktuje mu własny rozum. Jak zostaniesz europosłem o ile znajdziesz poparcie wśród Polaków nikt nie będzie ci dyktował jak masz głosować . Polacy dawno są podzieleni w sprawach wizji rozwoju Polski więc nie ma uniwersalnej racji głosowania po polsku, po cieszyńsku czy po myśli ulicy Hażlaskiej. To abc demokracji.
2023-01-22 13:33:53
"tom": ... toś wymyślił wyznacznik abc demokracji, podnoszenia ręki zgodnie z przyjaciółmi z partii, która do żłobu desygnowała. Ty jak widać też mentalnie do niej należysz, mydląc oczy wolnością głosowania ;-)
2023-01-22 19:39:16
Mach: Tomie, za stary jestem, by jednoznacznie stawiać na którąś z obecnie działającą opcję polityczną. Elity polityczne raczej tworzą przed nami wizje z niczego i żywią się z naszych podatków. Można powiedzieć ,że nabierają nas obywateli, byśmy entuzjastycznie kogoś popierali. Entuzjazmu już we mnie nie ma ,a sprawczość w zarządzaniu państwem podupada- czego wszyscy jesteśmy świadkami. Jeżeli coś pozytywnego się stało w naszym kraju przez ostatnie 30 lat zmian, to uwolnienie rynku, prywatna przedsiębiorczość i wsparcie gospodarcze z UE i do niedawna dobre relacje z Niemcami, które PiS usiłuje zepsuć. To musi się zmienić jeżeli chcemy przetrwać jako państwo w strefie zgniotu pomiędzy takimi sąsiadami gdy na wschodzie toczy się wojna a groźby ataku na Polskę są możliwe z Federacji R. Niemcy mogą być nam tak potrzebni jak obecnie my jesteśmy potrzebni Ukrainie a głupota naszych rządzących pcha nas do konfliktu raz z jednym sąsiadem raz z drugim. Nie ma się co grzać jeśli ty jako rzemieślnik, ja i inni płacisz podatki i wrzucasz je do wspólnego wora a politycy robią w tym worze dziury i ustawiają z wypadających z tego wora pieniędzy swoje rodziny i krewnych. To sprawia ,że trzeba ten stan zmienić i nie pozwalać by taki proceder toczył nasze państwo.
2023-01-22 20:08:54
oxjas1: Co sie tak obruszacie jedni na drugich , przeciez robia to ( kradna) nie za wasze pieniadze, ale waszych dzieci i wnukow. Waszych juz dawno nie ma.
2023-01-22 20:12:35
perpetua: @znafca wyluzuj, jedziesz bardzo archaiczną propagandą - albo jesteś A - płatnym pachołkiem tej bandy lub B- ostatnim głupcem, obie opcje możliwe i bardzo prawdopodobne - PiS już 7 lat temu robił wielkie halo i audyty rządów PO/PSL, i dokładnie nic z tego nie wyszło pomimo iż ma swoją prokuraturę, służby specjalne, pegasusy i co tylko - a Buzkowi to możesz buty pucować a i to za duży zaszczyt dla kategorii A lub B
2023-01-22 20:55:43
"tom": ... dobre sobie!!! ..."wsparcie gospodarcze z UE i do niedawna dobre relacje z Niemcami " to był, jest i będzie tylko biznes i polityka, w której Polska znalazła się 50 lat za opicami, dzięki współpracy Ruskich z Niemcami i wzajemną mięta która jest widoczna dzisiaj w dostawach hełmów na Ukrainę nie wspominając o reeksporcie czołgów, dla wojska które walczy o nasze zadki. Gdzie tu logika z tą "strefą zgniotu" i miłością opartą na współpracy z jednoczesną nadzieją na wsparcie przez zachodniego sąsiada. Chyba bliżej przez Bałtyk po ciepłe przyjęcie, niż przez Odrę po jakiekolwiek wsparcie ;-)
2023-01-22 21:39:29
Mach: Tomie, zacznij myśleć i czytać . Polska jest drugim krajem po Chinach, w którym w ciągu ostatnich 30 lat PKB wzrósł najwięcej na świecie. Nie kompromituj się. Uzyskaliśmy to dzięki produkcji i wymianie handlowej głownie z Niemcami. Polska nie Rosja otrzymała też w większości za darmo Leopardy z Niemiec - mamy ich w dwóch wersjach bojowych ok. 240 szt. Niemcy, choć spóźnieni z pomocą są po USA największym darczyńcom uzbrojenia dla Ukrainy i wyprzedają w tym W. Brytanię i Polskę. Takie są fakty. Niech Morawiecki nie robi się dobry cudzym kosztem i nie wymusza na Niemcach co i kiedy mają darować Ukrainie. I tu chodzi o politykę- nie będzie obdarowany nakazywał darującemu kogo ma obdarowywać w następnej kolejności skoro to go nic nie kosztuje a w taki sposób prezentuje się Morawiecki. To Niemcy mają decydować komu mają i w jakim czasie darować swoją broń, ale najpierw muszą żołnierzy przeszkolić by umieli tym walczyć- zrobią to dyskretnie. To Niemcy z Amerykanami zadecydowali o wysłaniu patriotów do Ukrainy a niech nie decyduje o tym bezczelnie Kaczyński ,który też jest petentem a chciałby jeszcze być dysponentem nie swojego uzbrojenia. Niemcy -gratis!!! wysyłają do nas wraz z żołnierzami kolejną baterię rakiet "patriot". Ta narracja PiS i TVP jest poniżej krytyki więc nie dziwię się tobie ,że wypisujesz takie bzdury.
2023-01-22 21:53:50
"tom": ... paczcie!! oczytany i myślący się znalazł, na takie argumenty to faktycznie brak słów i szkoda dyskusji, sama Prawdziwa Opozycja wystarczy ;-)
2023-01-23 07:11:53
oxjas1: - [ ] Na pytanie, dlaczego USA nie wysla do Ukrainy swoich czolgow Abrams Pentagon odpowiedzial - „ze one sie tam nie nadaja, bo za ciezkie, za skomplkowane w obskudze i naprawach i za duzo paliwa zuzywaja“. 
To tak a propos zakupu tychze przez Polske, przez dyplomatolkow. Tego na paskach tvp rezimowej nie podadza i ciemny lud nie wie.
2023-01-23 08:52:47
Mach: Może, i kiedyś wyślą na Ukrainę abramsy skoro wysłali je do Iraku i Jemenu. Jeżeli tego nie robią to tylko dlatego, że to dyplomatyczna odpowiedź dla Niemiec, które do tego ich namawiają bo chcą się podzielić ryzykiem eskalacji z USA podobnie jak Polska namawia Niemcy by te uczestniczyły w darowiźnie wraz z nami by wspólnie dzielić się ryzykiem wejścia do wojny na wypadek kroków odwetowych Rosji za udzielaną pomoc Ukrainie . I tu również element polityki, to nie Niemcy mają dyktować USA komu i co mają Amerykanie przekazywać od tego jest ich Senat i Izba Reprezentantów. Tu Niemcy zachowały się podobnie jak Polska w stosunku do Niemiec. Myślę ,że ostatecznie Niemcy nie będą się Polsce sprzeciwiać w wysłaniu 14 Leopardów do Ukrainy jeśli Polska samodzielnie podejmie decyzję. Nikt za bardzo nie chce się wychylać by art.5 NATO był skuteczny dlatego wszyscy chcą dzielić się ryzykiem eskalacji by przypadkiem nie pozostać osamotnionym w wojnie z Rosją gdyby ta zdecydowała się na atak na jednego z członków NATO.
2023-01-23 08:59:23
"tom": ... chyba jednak nie wystarczy PO, trzeba przypomnieć temu oczytanemu i myślącemu, że gdy wyciąga PKB, niech jeszcze poczyta o NETTO, bo sam tego nie wymyśli po latach posuchy w PRL'u. No i z życia wzięte. Mojemu sąsiadowi chałupa się pali, ja grzecznie pytam drugiego, czy mogę dać gaśnice które kiedyś otrzymałem w prezencie od niego *WYPADA* i czy może poratuje jeszcze, bo przecież jest ich producentem. Niestety!!! geszefciarz ma prawo i swoje chce dać dyskretnie. Chyba się boi reakcji podpalacza, bo z ogniem jest obeznany;-)
2023-01-23 09:32:15
"tom": ... A propos art. Eurooseł, najwyraźniej dąży do rozbicia dzielnicowego, jątrząc przy KPO wchodzi publicznie w buty rządu, prywatnym zdaniem. Oczywiście, Euroosłowi się wydaje, że to EU do Cieszyna go wysłało z dobrą nowiną;-)
2023-01-23 09:32:47
Mach: Tomie, piszę o faktach bo czytam statystyki. Nie mam zamiaru pisać o wszystkim, nie koniecznie muszę PKB przeliczać na netto. Wzrost PKB Polski było moją odpowiedzią na twój wpis, że cytuję... "Polska jest 50 lat za opicami" a to nieprawda. Wchodząc do UE mieliśmy standard życia na poziomie 30% średniego unijnego, a teraz osiągnęliśmy 70% wyprzedzając już np. Portugalię- to są fakty. Tomie, nadal z myśleniem są u ciebie kłopoty - darowana gaśnica na taki pożar domu to pikuś wobec pożaru w Ukrainie 14 leopardów nic nie zmieni w wojnie natomiast ta 14 leopardów w krótkim czasie wystrzela wszystkie pociski ,które pozostały nam do tych pozostałych 226 szt. Dlatego zostaw wojskowym myślenie w jaki sposób mają utrzymywać wojnie Ukrainę. To inna skala pożaru i skomplikowane gaszenie a ty bredzisz o gaśnicy gdy cały dom się już pali.
2023-01-23 09:43:36
"tom": ... czytaj ze zrozumieniem, jeśli cytować nie potrafisz, wolno myślący redaktorze TVN'u - " Polska znalazła się 50 lat za opicami, dzięki współpracy Ruskich z Niemcami ' ;-)
2023-01-23 10:26:23
oxjas1: Tak, to jest wyjscie - najlepiej sklocic sie z sasiadami a potem chocby potop.
2023-01-23 11:56:05
Mach: Wiem, że piszesz rymowanki ale twoje wnioski mają się nijak do twoich sugestii. Z Rosjanami do czasu zbrojnej napaści Ruskich na Ukrainę 24.02.2022 r. współpracowali prawie wszyscy w Europie, w tym rząd PiS sprowadzając węgiel, ropę i gaz. Nawet czynił to rząd PiSu po 2014 r. i tę współpracę rozwinęli jak objęli władzę w Polsce w 2015 r. Czytaj statystyki. Istotnym jest ,że mieliśmy 30 lat stałego wzrostu PKB i tylko 9 lat rządził w tym okresie PiS z czego od 2 lat nasza gospodarka zaczyna gwałtownie hamować a inflacja zżera efekty wzrostu polskiego PKB.
2023-01-23 13:10:00
Artur_z_bažin: PiS-ie mendy złodziejstwo mają w genach - "Belgijska prokuratura prowadzi szerokie śledztwo w sprawie korupcji w Parlamencie Europejskim i powiązań europosłów z Katarem. Wśród podejrzanych dwaj europosłowie z Polski - Tomasz Poręba i Ryszard Czarnecki, obaj PiS".
2023-01-23 13:24:24
Artur_z_bažin: jedynie dzięki miliardom wydawanym na ordynarną, kłamliwą propagandę i brutalną walkę z opozycją w zawłaszczonych mediach publicznych oraz z ambon katolickich kościołów PiS jeszcze się utrzymuje przy władzy - te miliardy powinny służyć rozwojowi kraju, inwestycjom, ochronie zdrowia, a zamiast tego służą do grzebania Polski w czarno-brunatnej doopie kato-bolszewizmu - chwała bogu razem jedni i drudzy idą na dno, a kwiku przy tym co niemiara w okolicach partyjno-kościelnych chlewików
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: