Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: odkryto kryptę pod kościołem Marii Magdaleny

Na ulicy Głębokiej w Cieszynie dużo się dzieje i nie chodzi tutaj tylko o niedawno rozpoczęty remont. Parafia Świętej Marii Magdaleny w Cieszynie rozpoczęła prace związane z izolacją fundamentów kościoła parafialnego. Przy tej okazji ekipa budowlana dokonała ciekawego odkrycia.

W trakcie robót budowlanych przy izolacji fundamentów kościoła pw. Św. Marii Magdaleny ekipa budowlana natrafiła na kryptę, która znajduje się pod ufundowaną w 1660 roku przez Larischów kaplicą Świętego Krzyża (od strony pl. Św. Krzyża) - Dziś dokonano oględzin wnętrza krypty, stwierdzając dobrze zachowaną ceglaną konstrukcję sklepienia i ścian oraz w dolnych partiach wątek kamienny wraz ze schodami w południowej części. Krypta od wielu lat (być może kilkudziesięciu lub kilkuset) była niedostępna, a zidentyfikowane wewnątrz schody wiodące do wyjścia w posadzce kaplicy, zostały zaślepione, uniemożliwiając zejście od strony kościoła – wyjaśnia Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

To jednak nie koniec odkryć. Podczas prac ziemnych od strony placu Domnikańskiego odkryto fundamenty kościoła ze zróżnicowanego budulca kamiennego i ceglanego. Odkrycia będą zbadane przez specjalistów - Odkrycia wymagają analizy naukowej. W najbliższym czasie planowane jest spotkanie z ekspertem ds. historii architektury zakonu oo. Dominikanów na terenie Czech i Moraw, gdyż kościół pierwotnie stanowił część klasztoru. Obecny kościół parafialny został przebudowany na przełomie XVIII i XIX w. na bazie kościoła dominikańskiego z prawdopodobnie 2 poł. XIII w. – uzupełnia Urząd Ochronny Zabytków.

Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie został wpisany do rejestru zabytków w 1860 roku.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-09-18 21:37:23
w.s.b: Konserwator zabytków z Katowic. To kolejne upokorzenie dla Cieszyna o wszystko trzeba pytać Warszfake albo Katowice. Ciekawe jak długo ludzie jeszcze będą wierzyć że w Cieszynie w 1918 odzyskano wolność. No ale co zrobić skoro komunistyczna propaganda narodowa wyprała ludziom mózgi.
2020-09-19 07:32:35
krzysztof.mm: Pani Joanna pisze "1860", tymczasem na stronie WUOZ czytamy: "
2020-09-19 07:33:16
krzysztof.mm: "Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie został wpisany do rejestru zabytków pod pozycją R-465/66 decyzją z dnia 2.03.1960 r. (aktualizacja decyzji A-235/77 z dnia 14.12.1977 r.)" - na marginesie, urzędnicy od 'ochrony' wpisują na listy zabytków i utrudniają prowadzenie prac remontowych, to właśnie ich działalność spowodowała i powoduje nadal całkowite niszczenie wielu wartościowych budowli
2020-09-19 16:58:36
A.K: Ciekawe, czy przyjdzie Włodarzom Miasta pomysł, aby tą kryptę pięknie odrestaurować, przykryć z góry pancerną szybą, i oddać do atrakcji Cieszyna. Znając poczynania "Gabi" naczelnej gosposi Cieszyna zasłaniać się będzie brakiem na ten cel środkòw.
2020-09-19 20:22:05
asd88: A. K: Wytłumacz mi dlaczego miasto miało by za to płacić? To własność kościoła.... Jak chcesz to funduj
2020-09-19 20:49:35
A.K: asd88 Proste.Bo koszty z promocją miasta ponosi miasto.
2020-09-19 21:08:00
rainman: Fenomenalne odkrycie. Ciekaw jestem czy widoczna na zdjęciu ziemia przyniosła jakieś artefakty czy jeszcze czeka na sito archeologów. Natomiast w innym cieszyńskim kościele było kiedyś bardzo głębokie zejście, które kończyło się ponoć długim korytarzem. Niestety z tego co wiem - ze względów bezpieczeństwa - zostało zasypane.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: