Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn: nawet 80% ulgi przy wykupie mieszkania? Konsultacje społeczne

Od dziś (18.10.2019) aż do ostatniego poniedziałku października (28.10.2019) trwają konsultacje społeczne w sprawie Uchwały Rady Miejskiej Cieszyna, dotyczącej warunków udzielania bonifikat i wysokości stawek procentowych przy sprzedaży lokali mieszkaniowych. Wszystkie osoby zainteresowane mogą zgłaszać swoje opinie na adres grunty@um.cieszyn.pl .

Projekt uchwały Rady Miejskiej Cieszyna dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej (link tutaj). Są w niej określone stawki procentowe bonifikat przy sprzedaży lokali mieszkaniowych zbywanych przez Gminę Cieszyn na rzecz najemców. Bonifikata podstawowa wynosi 40%. Wyróżniona została również bonifikata dodatkowa w wysokości 10%, przy sprzedaży lokalu mieszkalnego w budynku, w którym w dniu wejścia w życie uchwały istniała wspólnota mieszkaniowe.

Ulgi mogą zostać udzielone przez Burmistrza Cieszyna – Burmistrz Miasta Cieszyna może udzielić bonifikat (…), jeżeli spełnione zostaną następujące warunki – najemca nie posiada zaległości z tytułu czynszu i opłat dodatkowych i przynajmniej przez 1 rok poprzedzający dzień złożenia wniosku o wykup mieszkania opłaca czynsz bez opóźnień w terminie wynikającym z umowy najmu, umowa najmu została zawarta na czas nieoznaczony – czytamy w projekcie uchwały. Oprócz tego trzeba spełnić jeszcze szereg innych warunków, takich jak nie korzystanie z pomocy Gminy Cieszyn, polegającej na przykład na umorzeniu należności, czy też najemca nie może posiadać tytuły prawnego do innego lokalu mieszkalnego, lub domu.

To jednak nie koniec ulg i bonifikat, przewidywanych przez uchwałę. Zamiast bonifikat podstawowych istnieją dodatkowe (znaczne) ulgi, w przypadku, gdy spełnione zostaną określone warunki. Najemcy lub następcy prawni najemców, którzy zrzekną się roszczeń z tytułu poniesionych nakładów i:
- uzyskali lokal mieszkalny w wyniku adaptacji poddasza na samodzielny lokal mieszkalny na podstawie umowy lub porozumienia z Gminą Cieszyn, lub jej jednostką organizacyjną, mogą liczyć na ulgę w wysokości 80% wartości rynkowej lokalu mieszkalnego.
- powiększyli lokal mieszkalny w wyniku adaptacji poddasza, również na podstawie umowy lub porozumienia, mogą liczyć na ulgę w wysokości 70% rynkowej wartości zaadaptowanej części lokalu.
- wykonali remont lokalu na koszt władny, zgodnie z procedurą kwalifikującą do umowy najmu, lub przetargu, którego warunkiem było dokonanie remontu. W tym przypadku ulga może wynieść również 70% wartości rynkowej lokalu mieszkalnego.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-10-19 06:40:57
krzysztof.nn: co tam 80%... biorąc pod uwagę niziutką jak żoliborski kartofelek cenę, za jaką "k r y s z t a ł o w o czysty" B a n a ś wynajmował w K r a k o w i e kamienicę na b u r d e l, w Cieszynie miasto powinno wręcz dopłacić chętnym na przejęcie miejskiego majątku
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: