Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn na dawnych fotografiach

Narodowe Archiwum Cyfrowe to instytucja, która zajmuje się archiwizacją, digitalizacją i udostępnianiem online fotografii i nagrań, będących zasobami kultury. Dziś postanowiło skupić się na Cieszynie – w sieci pojawiło się ponad 20 archiwalnych zdjęć, ukazujących piękno nadolziańskiego grodu.

Narodowe Archiwum Cyfrowe to instytucja, która zajmuje się przenoszeniem archiwalnych zdjęć i nagrań do sieci. T rządowa organizacja, która udostępnia dane na swojej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych (gdzie ma niemalże 100.000 obserwujących). Dziś (14.11) NAC postanowiło skupić się na archiwalnych zdjęciach Cieszyna.

W sieci znalazło się ponad 20 archiwalnych zdjęć nadolziańskiego grodu - jedziemy dziś daleko na południe, do samej granicy, a tam czeka już na nas ... Cieszyn! Jedno z najstarszych miast na Śląsku, prawa miejskie uzyskał na początku XIII wieku. Zamieszkiwany przez wiele narodowości, w 1920 roku podzielił się na część czeską - lewobrzeżną i polską - usytuowaną po prawej stronie płynącej środkiem miasta Olzy – poinformowało NAC, udostępniając zdjęcia.

Na zdjęciach można zobaczyć lokalne atrakcje i zabytki – m.in. Studnię Trzech Braci, cieszyński ratusz oraz plac rynku, kościół pw. Św. Marii Magdaleny, czy Cieszyńską Wenecję. Ni e brakuje również zdjęć z czeskiej strony. Na zdjęciach można zaobserwować nie tylko miejsca, ale również stroje, czy samochody, które wskazują, że fotografie powstały w 20-leciu międzywojennym.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: