Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: mieszkania komunalne i socjalne

Zgodnie z Ustawą o ochronie praw obywateli każde miasto czy gmina jest zobowiązana do zapewnienia swoim mieszkańcom lokali komunalnych, które dzielą się na lokale komunalne i socjalne. Każda gmina naszego powiatu właśnie zgodnie z tą ustawą ma obowiązek do zabezpieczenia takich lokali w swoich zasobach mieszkaniowych. Sprawdziliśmy, jak to jest realizowane w poszczególnych gminach. Cz. 1: Cieszyn.

Zgodnie z Ustawą o ochronie praw lokatorów Lokal socjalny to lokal nadający się do zamieszkania ze względu na jego stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadających na członka gospodarstwa domowego nie może być mniejsza niż 5 metrów kwadratowych, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie.

Obniżony standard ustala, definiuje rada miasta stosowną uchwałą. Prąd jest, ale w takim lokalu może nie być np.: instalacji kanalizacyjnych lub wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania.

Zasobami komunalnymi w Cieszynie zarządza Zakład Budynków Miejskich (ZBM) Sp. Z o.o. z siedzibą przy ul. Liburnii 2a. Z informacji jaką uzyskaliśmy w administracji ZBM Cieszyn na dziś w mieszkaniowym zasobie gminy Cieszyn znajduje się 1943 mieszkań, w tym 429 lokali socjalnych. - Obecnie trwa budowa kolejnego budynku z 24 lokalami socjalnymi, dwupokojowymi o pow. ~ 35 m2 każdy, przy ul. Wiślańskiej, przeznaczonego dla rodzin. Przewidywane zakończenie budowy i zasiedlenie budynku - do 30 czerwca 2016 roku. W chwili obecnej na najem lokalu mieszkalnego z zasobu gminy Cieszyn oczekuje 241 wniosków oraz 60 wyroków eksmisyjnych z prawem do lokalu socjalnego – informuje nas mgr Elżbieta Domagała, Prezes Zarządu ZBM.

Czy długo trzeba czekać na mieszkanie? Jak się dowiadujemy o przydziale lokalu na czas nieoznaczony lub lokalu socjalnego decyduje poziom docho¬dów osiąganych przez wnioskodawców przed realizacją wniosku. Ma to wpływ na okres oczekiwania na przydział lokalu, który uzależniony jest również od struktury rodziny i wynosi od 3 do 7 lat.
- W przypadku lokali socjalnych okres oczekiwania ulegnie znacznemu skróceniu dla rodzin 2, 3 i 4 osobowych, ponieważ końcem II kwartału bieżącego roku będzie zasie¬dlany nowy budynek socjalny przy ul. Wiślańskiej, do najmu którego będą kwalifikowane takie rodziny - odpowiada Elżbieta Domagała.

Czy jest możliwość, że miasto może wystąpić o jakieś dofinansowanie do takich mieszkań m.in. środki unijne czy pomoc rządu? - Gmina Cieszyn korzysta z rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego, którego celem jest zwiększenie zasobu lokali oraz pomieszczeń służących zaspokajaniu potrzeb osób najuboższych. Program finansowany jest ze środków Funduszu Dopłat, a jego obsługę prowadzi Bank Gospodarstwa Krajowego w Warszawie. Gmina Cieszyn od 2009 roku występowała do Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie z wnioskami o dopłaty z Funduszu Dopłat BGK w Warszawie na budowę 5 budynków z mieszkaniami socjalnymi: budowa budynku socjalnego przy ul. Bucewicza, ul. Motokrosowej 26 i 28 oraz dwóch budynków przy ul. Wiślańskiej – wymienia Prezes Zarządu.

Czy miasto Zakład planuje budowę nowych budynków? - Aktualnie prowadzone są działa¬nia zmierzające do rozpoznania faktycznych możliwości skorzystania z finansowania zwrotnego inwestycji w ramach realizacji rządowego programu popierania budownictwa mieszkaniowego – zaznacza Domagała.
 

Andrzej Koenig

 

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-05-02 12:22:13
Cacy 3: Nie można by było w byłych koszarach poczynić niedużych przeróbek a nie budować mieszkań od zera? Część budynków pozostawionych przez wojsko bez mała 30 lat temu niszczeje.
2016-05-02 12:49:24
kluzo4@wp.pl: Prawda o mieszkaniach socjalnych jest taka,że osoby,które otrzymały taki lokal często wynajmują je innym i mają super żródło dochodu podarowane od miasta .Czy kiedyś w końcu ktoś to zacznie sprawdzać,bo ja też chciałbym dostać w \&quot;prezencie \&quot;od miasta mieszkanko,które mógłbym wynając i zarabiać na odstępnym.<br />
2016-05-02 13:09:24
TomLem: -&gt;kluzo4@wp.pl, kto by nie chciał tak zarabiać, ale czego się spodziewasz jeżeli firma ZBM otrzymała od gminy lokale mieszkalne i użytkowe, zamiast być administratorem majątku gminnego za wynagrodzeniem, dysponuje również funduszami z dzierżawy tych lokali. Gmina jako właściciel posiada środki jedynie ze sprzedaży lokali na wolnym rynku. Przypadek ciekawy, bo cieć nabył prawa właściciela, jak potrzebujący lokalu socjalnego uzurpuje sobie takie prawa. Może wiesz kto takie sprawy powinien kontrolować(?) właściciel, cieć czy najemca.
2016-05-02 14:02:13
zibi00_26: ZBM rządzi się swoimi prawami, powinno się tą instytucje dokładnie prześwietlić!!!!!!!!!!!!
2016-05-02 15:33:24
najlepszy: Lokale socjalne Sikorskiego 3a ZBM powinien zlikwidować !!! A mieszkańców rozdysponiwać w inne miejsca inaczej dla tych ludzi nie będzie nadzieji na normalne funkcjonowanie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: