Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn: Kino na Granicy już wkrótce

21 sierpnia rozpocznie się kolejna, dwudziesta druga już edycja Przeglądu Filmów Kino na Granicy. Pierwotnie impreza zaplanowana była na maj, jednak termin musiał zostać przesunięty z uwagi na epidemię COVID-19.

Festiwal wpisał się już niemal na stałe w cieszyński kalendarz imprez kulturalnych. - Przegląd Filmowy „Kino na Granicy/Kino na Hranici" zrodził się potrzeby poznawania kultury sąsiadów zza rzeki. Pierwsza edycja w 1999 roku oferowała jedenaście czeskich filmów pokazywanych w jednym kinie. Trzecia edycja przyniosła rozszerzenie artystycznych poszukiwań na kino Słowaków, czwarta pokazy także w Czeskim Cieszynie, a na szóstej pojawiły się filmy polskie i węgierskie – i tak już miało pozostać. Liczba pokazywanych filmów systematycznie rosła, by w dwunastej edycji w 2010 roku dojść do okrągłej setki. I wtedy rozpoczęła się doceniana przez uczestników przeglądu stabilizacja: 6 dni, co najmniej 4 miejsca projekcji w jednym, choć podwójnym mieście, zawsze ponad 100 filmów, 5 koncertów i mnóstwo wydarzeń towarzyszących - przyznaje Aleksandra Różdżyńska, dyrektor ds. marketingu.

Tegoroczne "Kino na granicy" rozpocznie projekcja filmu "Szarlatan", który swoją premierę miał w lutym br. w trakcie 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Ta czesko-polsko-irlandzka produkcja opowiada o czeskim uzdrowicielu, Janie Mikolášku, którego pacjentem był, między innymi, Tomas Masaryk. - Otrzymaliśmy możliwość zagrania kina mistrzowskiego! Jako organizatorzy Kina na Granicy nie mogliśmy wymarzyć sobie lepszego otwarcia. Zarówno sam film „Szarlatan“, jak i osoba wielkiej przyjaciółki i ambasadorki naszego festiwalu, Agnieszki Holland, idealnie wpisują się w filozofię imprezy łączącej to, co czeskie, z polskim i słowackim. Kino na Granicy jest festiwalem otwartym, kosmopolitycznym, a jedyną sankcjonowaną granicą jest strefa dobrego kina - podkreśla Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy imprezy.

- „Szarlatan” na otwarcie to było nasze marzenie! Agnieszka Holland kibicuje „Kinu na Granicy” od wielu lat. Mam poczucie, że właściwie od zawsze czujemy jej życzliwość i sympatię dla naszego festiwalu. Podziękowania należą się także firmie Gutek Film, która udostępnia nam film przed polską premierą kinową – dodaje Jolanta Dygoś, dyrektorka festiwalu.

Szczegóły dotyczące zbliżającej się edycji "Kina na Granicy" można znaleźć na stronie internetowej przeglądu - kinonagranicy.pl

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-07-11 19:46:19
piki1969: miasta już kompletnie nie ma , ale kino na granicy musi być. no tak w sumie kino nie w Cieszynie ale na granicy. absurdy tego świata absurdalne
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: