Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn: Jesienne Manewry Szwejkowskie

19 wyjazdowe, jesienne manewry Przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka po raz pierwszy miały miejsce w Cieszynie. Ponad 30-osobowa grupa uczciła pamięć Pawła Hulki - Laskowskiego i gen. Artura Pino. Dopełnieniem ich wizyty w Cieszynie był spacer śladami Franciszka Józefa.

Przemyskie Stowarzyszenie Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka zajmuje się przede wszystkim promocją Twierdzy Przemyśl i Józefa Szwejka - patrona stowarzyszenia. Członkowie biorą udział w inscenizacjach historycznych dotyczących epoki Austro-Węgier, organizują imprezy kulturalno-rozrywkowe z Józefem Szwejkiem w roli głównej. Co roku latem przygotowują manewry szwejkowskie, zaś jesienią manewry wyjazdowe.  

Bawimy się w Szwejka dlatego, że cały 4 rozdział przygód Dobrego Wojaka Szwejka ma miejsce w Twierdzy Przemyśl. Promujemy w ten sposób Przemyśl. Na co dzień pracujemy z turystami. Dużym wydarzeniem są lipcowe manewry szwejkowskie. Przed nami 25 edycja tego wydarzenia. Te jesienne organizujemy po raz 19 – przyznaje w rozmowie z OX.PL prezes Przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka Zbigniew Rużycki. 

Jesienne manewry cieszyńsko-kończyckie przyciągnęły do Cieszyna grupę nie tylko z Przemyśla, ale również z innych zakątków Polski. Wybrali Cieszyn, Czeski Cieszyn i okolice z kilku powodów. Przede wszystkim, dlatego by uczcić pamięć Pawła Hulki – Laskowskiego tłumacza Przygód Dobrego Wojaka Szwejka. Ten polski pisarz, tłumacz, działacz i publicysta został pochowany na Cmentarzu ewangelickim w Cieszynie, gdzie nie zabrakło szwejkowskiej grupy. 

Historię Cieszyna i Przemyśla połączyła również postać gen. Artura Pino - dowódcy X Korpusu w Twierdzy Przemyśl, który został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie. Grób generała był zapomnianą kwaterą i miał zostać w zeszłym roku zlikwidowany ze względu na brak prolongaty. Dzięki zaangażowaniu m.in. Stowarzyszenia uratowano go przed likwidacją. Dowiedzieliśmy się, że jeden z dowódców Twierdzy Przemyśl został pochowany w Cieszynie. Nie mogliśmy wiec nie odwiedzić jego grobu. Z pewnością będziemy tutaj również za rok - podkreśla Jerzy Czuchman członek zarządu Przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka. 

Jak informuje główny organizator manewrów Wojciech Pala, komendant regimentu cieszyńskiego, grób gen. Artura Pino zostanie odnowiony. Generał Pino został wpisany jako postać historyczna dla Śląska Cieszyńskiego. Ambasada  Austriacka oraz Akademia Wojenna z Wiednia planują odnowienie nagrobka, jednak ze względu na pandemię został on przesunięty w czasie. Prawdopodonie stanie się to w przyszłym roku, wtedy też zaplanowano na cmentarzu uroczystość – wyjaśnia Wojciech Pala. 

W programie spotkania nie zabrakło zwiedzania Cieszyna śladami Franciszka Józefa I oraz odwiedzin w Kończycach i Cierlicku na Zaolziu. W manewrach uczestniczyło również Cieszyńskie Bractwo Kurkowe.  

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-10-19 08:11:46
tom lem: ... to może być dobry pomysł, by odbiglowane mundury zasłaniały pordzewiałą werandę, nad pustą studnią ;-)
2021-10-19 12:47:02
czesil: Szwejkowie przy krzyżu Hallera! Jeszcze się śmiać czy już płakać?
2021-10-19 19:55:08
święty_Patryk: toż mamy tu i teraz w Cieszynie cały batalion lichych podróbek Szwejka spod znaku maciaszczykiewicza, import zbędny
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: