Cieszyn też segreguje oleje
Praktycznie większość olejów jadalnych i tłuszczów używanych w domu może być poddane recyklingowi, dzięki któremu mogą zostać wykorzystane ponownie. Do tego zachęca Cieszyn i szykuje sieć pojemników. Tu każdy bezpłatnie może oddać zużyty olej.
Często, zwłaszcza w miastach praktykowane jest wylewanie zużytych tłuszczów do zlewu. Nie tylko grozi to zatkaniem sieci kanalizacyjnej, ale jest to także szkodliwe dla środowiska.
- Poddajemy recyklingowi każdy tłuszcz, którego używamy do żywności. Wszystkie oleje i tłuszcze jadalne – odpowiednio zabezpieczone – powinniśmy wrzucać do pojemnika na olej. Bez względu na to, czy są to oleje słonecznikowe, rzepakowe, sojowe czy palmowe. Także oliwy z oliwek oraz masła i margaryny mogą zostać poddane recyklingowi – informuje miasto Cieszyn.
Oczyszczony i poddany recyklingowi olej ponownie staje się cennym surowcem do dalszego przetwórstwa przemysłowego. Służy jako dodatek do biopaliw drugiej generacji lub jako surowiec do produkcji paliwa lotniczego pochodzącego wyłącznie z recyklingu. Jeśli poddajemy recyklingowi olej, zmniejsza się konieczność uprawy nasion oleistych do celów przemysłowych, ponieważ jeden olej jest używany dwukrotnie.
- Być może zastanawiacie się czy segregowania nie jest już za dużo. Segregujemy już papier, szkło – białe i kolorowe, kartony, bio śmieci, sprzęt elektroniczny i ubrania... A teraz mamy segregować jeszcze olej? Absolutnie nie twierdzimy, że to jest łatwe i dlatego każdy z nas musi to robić. My również w swoim domu, musimy segregować i znaleźć miejsce na każdy rodzaj śmieci i wyrzucać każdy osobno do specjalnego pojemnika. Dlatego w jednym z kolejnych artykułów podzielimy się kilkoma radami na temat poprawnego segregowania. Dziś jednak chcielibyśmy wytłumaczyć, dlaczego tak użyteczna jest segregacja oleju jadalnego i tłuszczy. Być może uda się nam was przekonać lub utwierdzić w przekonaniu o segregacji. Wytłumaczymy dokładnie i pokażemy argumenty, nie tylko „że powinniśmy i że to jest na topie“ - dodają cieszyńscy urzędnicy.
Poniżej miejsca lokalizacji specjalnych pojemników i numery telefonu do kontaktu.
SM Liburnia, ul. Hławiczki 12/1 tel. 33 251 07 09:
1. ul. Moniuszki 9a – miejsce usytuowane wewnątrz wiaty śmietnikowej (wiata nie jest zamykana na klucz)
2. ul. Górna 24 – miejsce obok wiaty śmietnikowej
3. ul. Górna 8 – miejsce usytuowane w przejeździe (bramie)
Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa w Cieszynie, ul. Bielska 84, tel. 33 47 94 000
1. ul. Bobka obok nr 9a
2. ul. Milaty obok nr 10
3. ul. Milaty obok nr 3
4. ul. Dyboskiego obok nr 6
5. ul. Kościuszki obok nr 32a (parking)
6. ul. Kościuszki obok nr 38a
Zakład Budynków Miejskich w Cieszynie, ul. Liburnia 2a, tel. 33 85 13 368
1. ul. Towarowa 7
KOD/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.