Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn też segreguje oleje

Cieszyn to kolejne miejsce, gdzie można segregować zużyte oleje jadalne. Wystarczy wlać je do butelki PET i umieścić w specjalnie przygotowanych pojemnikach, znajdujących się na terenie Cieszyna.

Praktycznie większość olejów jadalnych i tłuszczów używanych w domu może być poddane recyklingowi, dzięki któremu mogą zostać wykorzystane ponownie. Do tego zachęca Cieszyn i szykuje sieć pojemników. Tu każdy bezpłatnie może oddać zużyty olej.

Często, zwłaszcza w miastach praktykowane jest wylewanie zużytych tłuszczów do zlewu. Nie tylko grozi to zatkaniem sieci kanalizacyjnej, ale jest to także szkodliwe dla środowiska.
- Poddajemy recyklingowi każdy tłuszcz, którego używamy do żywności. Wszystkie oleje i tłuszcze jadalne – odpowiednio zabezpieczone – powinniśmy wrzucać do pojemnika na olej. Bez względu na to, czy są to oleje słonecznikowe, rzepakowe, sojowe czy palmowe. Także oliwy z oliwek oraz masła i margaryny mogą zostać poddane recyklingowi – informuje miasto Cieszyn.

Oczyszczony i poddany recyklingowi olej ponownie staje się cennym surowcem do dalszego przetwórstwa przemysłowego. Służy jako dodatek do biopaliw drugiej generacji lub jako surowiec do produkcji paliwa lotniczego pochodzącego wyłącznie z recyklingu. Jeśli poddajemy recyklingowi olej, zmniejsza się konieczność uprawy nasion oleistych do celów przemysłowych, ponieważ jeden olej jest używany dwukrotnie.

- Być może zastanawiacie się czy segregowania nie jest już za dużo. Segregujemy już papier, szkło – białe i kolorowe, kartony, bio śmieci, sprzęt elektroniczny i ubrania... A teraz mamy segregować jeszcze olej? Absolutnie nie twierdzimy, że to jest łatwe i dlatego każdy z nas musi to robić. My również w swoim domu, musimy segregować i znaleźć miejsce na każdy rodzaj śmieci i wyrzucać każdy osobno do specjalnego pojemnika. Dlatego w jednym z kolejnych artykułów podzielimy się kilkoma radami na temat poprawnego segregowania. Dziś jednak chcielibyśmy wytłumaczyć, dlaczego tak użyteczna jest segregacja oleju jadalnego i tłuszczy. Być może uda się nam was przekonać lub utwierdzić w przekonaniu o segregacji. Wytłumaczymy dokładnie i pokażemy argumenty, nie tylko „że powinniśmy i że to jest na topie“ - dodają cieszyńscy urzędnicy.
Poniżej miejsca lokalizacji specjalnych pojemników i numery telefonu do kontaktu.

SM Liburnia, ul. Hławiczki 12/1 tel. 33 251 07 09:
1. ul. Moniuszki 9a – miejsce usytuowane wewnątrz wiaty śmietnikowej (wiata nie jest zamykana na klucz)
2. ul. Górna 24 – miejsce obok wiaty śmietnikowej
3. ul. Górna 8 – miejsce usytuowane w przejeździe (bramie)

Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa w Cieszynie, ul. Bielska 84, tel. 33 47 94 000
1. ul. Bobka obok nr 9a
2. ul. Milaty obok nr 10
3. ul. Milaty obok nr 3
4. ul. Dyboskiego obok nr 6
5. ul. Kościuszki obok nr 32a (parking)
6. ul. Kościuszki obok nr 38a

Zakład Budynków Miejskich w Cieszynie, ul. Liburnia 2a, tel. 33 85 13 368
1. ul. Towarowa 7

 

KOD/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: