Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

130 lat schroniska na Jaworowym

Schronisko turystyczne na Jaworowym na dzisiejszym Zaolziu jest najstarszym tego typu obiektem w Beskidzie Morawsko-Śląskim. W tym roku świętuje 130-lat.

Schronisko zostało wybudowane 130 lat temu przez działaczy niemieckiego towarzystwa turystycznego ''Beskidenverein'':

- 130 lat temu, w czwartek 23 maja 1895 roku, została otwarta chata turystyczna arcyksięcia Fryderyka (Bedřicha) w Javorovým, nazwana na cześć nowego właściciela Komory Cieszyńskiej i opiekuna niemieckiego stowarzyszenia turystycznego Beskidenverein (zwanego dalej BV). Budowniczym i właścicielem tego obiektu była sekcja cieszyńska BV. Jaworowy określany był niegdyś jako najstarsza góra turystyczna w śląskiej części Beskidów, a z inicjatywy arcyksięcia Albrechta zbudowano tu altanę widokową. Chata na Malym Jaworowym (oficjalnie Erzherzog Friedrich Schutzhaus) na wysokości 947 m n.p.m. od razu cieszyła się dużą liczbą odwiedzających, a po ośmiu dniach powitano jej tysięcznego gościa – opisuje na swoim profilu w mediach społęcznosciowych Muzeum Cieszyńskie Muzeum Těšínska.

BV po założeniu w 1893 roku rozpoczęła systematyczną budowę podstawowej infrastruktury turystycznej w śląskiej części Beskidów. Na przykład niecałe dwa miesiące po Jaworowym otworzył swoją chatę arcyksięcia Albrechta na Łysej Górze.

- Jedynym językiem BV był język niemiecki, w którym stowarzyszenie wykonywało oznaczenia turystyczne w terenie, a nawet tworzyło nowe, niemieckie nazwy Beskidów. Niemieccy turyści próbowali używać nazwy Ahornberg dla Javorovego i Kahlenberg dla Łysej Góry. Czescy i polscy mieszkańcy Beskidów, co zrozumiałe, uznali to za kolejną z wielu praktyk germanizacyjnych, a sytuacja doprowadziła do napięć narodowościowych. Mimo to BV był głównym i w dużej mierze elitarnym przedstawicielem turystyki zorganizowanej w regionie cieszyńskim aż do upadku monarchii – zauważają pracownicy czeskocieszyńskiego muzeum.

Obecnie na Jaworowym słychać wiele języków i stoi tam dwujęzyczny obelisk (Czytaj: Zaolzie: PTTS świetuje 100-lecie istnienia) , a także można tam wejść (llub wjechać) na wiele sposobów, by uczcić 130-lecie schroniska. Zobacz:

Z Gutów na Jaworowy 

Jaworowy raz jeszcze

Rowerem na Jaworowy

 

NG/mat.pras.

 

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: