Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: interwencje policji w czasie weekendu

Miniony weekend był pracowity dla cieszyńskich policjantów. Mundurowi interweniowali, między innymi w sprawie zuchwałej kradzieży.

W sobotę po godzinie 12.00 na ul. Katowickiej, doszło do kolizji. Podczas manewru cofania doszło do uszkodzenia samochodu marki Kia przez Volkswagen'a. Z kolei na ul. Bielskiej przy rondzie z ul. Wislańską, doszło do zderzenia 3 samochodów: Forda Mondeo, BMW i Volkswagena Tiguana – informuje mł. Asp. Wojciech Ficek, zastępca oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie. Na szczęście w tych zdarzeniach nikt nie został ranny.

W niedzielę doszło również do zuchwałej kradzieży w Cieszynie. - Około godziny 14.00, nieznany sprawca ukradł kobiecie telefon komórkowy. Sprawą zajmuje się wydział kryminalny – dodaje mł. asp. Wojciech Ficek.

Policja przypomina o rozsądku na drodze i o tym, ze mimo pięknej wakacyjnej aury złodzieje raczej nie wybierają się na wakacje. Warto więc zachować czujność.

KB/KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

26
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-08-10 09:28:32
: zecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar po emisji reportażu powiedział wprost - to były tortury. Pod wrocławskim komisariatem policji wybuchły zamieszki, które trwały kilka dni. - "Zabiliście Igora", "chcemy sprawiedliwości" - to niektóre z wznoszonych wówczas haseł. - W tej sprawie mieliśmy przeciwko sobie cały aparat państwa. Chronili swoich. To było najważniejsze. Prawda się nie liczyła. Zderzyliśmy się ze ścianą - mówił później w rozmowie z Onetem Maciej Stachowiak, ojciec Igora. - bi.im-g.pl/im/0f/29/1a/z27431183IH,Maciej-Stachowiak-z-portretem-syna-Igora.jpg
2021-08-10 09:32:12
: Do kolejnego ze zdarzeń doszło 14 listopada 2019 r. w Koninie. Patrol policji chciał wylegitymować trzy osoby - dwóch 15-latków i jednego 21-latka. Najstarszy z mężczyzn zaczął uciekać. - Doszło niestety do sytuacji, w której policjant zmuszony był użyć broni - informował potem rzecznik prasowy policji w Koninie. Adama postrzelono na wysokości placu zabaw. Policjanci chcieli wylegitymować chłopaków, bo rozpracowywali wówczas szajkę handlującą narkotykami w pobliżu szkół. "Kiedy upadł, pierwszym przy nim był policjant, który strzelał. Próbował tamować krew, reanimować. Podobno krzyczał: "Patrz na mnie!". Ale oczy Adama były już puste" - opisywał w swoim reportażu Mariusz Sepioło. Adam nigdy nie był karany. Po tragedii głos w sprawie zabrał jego ojciec. Na portalu społecznościowym napisał: "Dzieciaka nie mogli dogonić, to go zastrzelili. Tylko dzieci mordować potrafią". Przed komendą policji w Koninie wybuchły zamieszki. Demonstranci skandowali hasło "mordercy", rzucali też butelkami i kamieniami w funkcjonariuszy.
2021-08-10 09:38:42
: W niedzielę w Lubinie doszło do protestów i zamieszek, w wyniku których zatrzymano 40 osób. To reakcja społeczeństwa na interwencję policji, w czasie której miał zginąć mężczyzna. - Ludzie widzą, że policja w Polsce bardzo często jest ponad prawem. Ta reakcja to element buntu społecznego, który zachodzi wtedy, gdy w społeczeństwie narasta poczucie beznadziejności - tłumaczy socjolog i kryminolog Paweł Moczydłowski. "Gdy zobaczyłem, co wydarzyło się w Lubinie, przypomniało mi to atak tłumu protestujących na posterunek policji w Otwocku w 1981 roku. To miejsce było znane z tego, że policja w czasie interwencji biła obywateli. Brutalność mundurowych wzbudziła sprzeciw społeczeństwa i doszło do zamieszek. Otwock był symbolem bezkarności policji, która stanęła po stronie władzy, a władza po stronie policji. W dalszym ciągu w Polsce traktuje się policję jako instytucję uprzywilejowaną i bezkarną. Jest to urząd, który powinien stać po stronie obywateli, lecz wciąż opowiada się po stronie władzy. To powoduje gniew w ludziach."
2021-08-10 09:39:35
: Między innymi w przypadku głośnej sprawy Igora Stachowiaka pojawia się kontrowersyjna teoria o "excited delirium", która oczyszcza policjantów z podejrzeń o doprowadzenie do śmierci zatrzymanych osób. Ten przykład pokazuje, do jak wielu zaniedbań ciągle dochodzi w polskiej policji. Zamiatano sprawę pod dywan, w dokumentach panował chaos. Policjanci myśleli, że trafią na rodzinę, której powiedzą, co tylko chcą. Która uwierzy we wszystko. Nadal służby stosują socjotechniki, które mają na celu uzyskanie konkretnych zeznań, które usprawiedliwią policyjne niedociągnięcia. Bardzo często też wykorzystuje się w medialnej narracji narkotyki, alkohol, dopalacze - to sprawia, że społeczeństwo rozumie działania policji. Nie buntuje się. Teoria "excited delirium" jest wygodna dla mundurowych, gdyż oczyszcza ich z zarzutów. Jest to opis sytuacji, w której dochodzi do ataku (np. na policję) pod wpływem zażycia dopalaczy, narkotyków. Policjanci mogą wówczas zastosować wszelkie środki przymusu bezpośredniego. Z tego typu interwencji nie zostają wyciągnięte konsekwencje.
2021-08-10 09:40:29
: Polacy wiedzą, że policja ma monopol na władzę. Nie mogą liczyć, że partia rządząca rozliczy funkcjonariuszy i że spotka ich sprawiedliwość. To są nastroje, które w naszym społeczeństwie będą narastać, jeśli nie zmienimy całego systemu.
2021-08-10 09:42:26
: Posłowie opozycji wystąpili do 17 komend wojewódzkich policji z interpelacją, w której domagali się podania statystyk dotyczących użycia siły i środków przymusu bezpośredniego wobec demonstrujących. Punktem wyjścia były protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji - to wówczas w wielu polskich miastach odbyły się największe od 1989 roku demonstracje, a przedstawiciele organizacji pozarządowych wielokrotnie zarzucali funkcjonariuszom przekraczanie uprawnień. Chodziło m.in. o zatrzymania, używanie gazu pieprzowego, granatów hukowych i tworzenie przez policję "kotłów", w których trzeba było stać przez wiele godzin. To nie koniec, bo w krytycznym momencie, podczas jednej z organizowanych w Warszawie w listopadzie demonstracji, w tłum protestujących weszli policyjni "tajniacy", którzy użyli pałek teleskopowych wobec protestujących. W tłumie wybuchła panika, a działania policji były później krytykowane m.in. przez byłych funkcjonariuszy. Jak opisywaliśmy, w związku ze sprawą zawrzało też w Biurze Operacji Antyterrorystycznych.
2021-08-10 09:46:26
: 16 komend przekazało dane na temat częstotliwości użycia środków przymusu bezpośredniego (m.in. użycie gazu pieprzowego, pałek teleskopowych) wobec manifestantów. Nie zrobiła tego jedynie Komenda Stołeczna Policji (w odpowiedzi na interpelację wskazano jedynie liczbę zatrzymanych i daty podejmowanych interwencji). A to właśnie w stolicy działań policji obejmujących użycie środków przymusu bezpośredniego jest najwięcej. Hanna Machińska z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich mówi, że "gaz jest w Warszawie normą, a powinien być używany w wyjątkowych okolicznościach". Wytłumaczenie dotyczące braku danych podają aktywiści uliczni. - Bo są najgorsi i mają najwięcej do ukrycia - wskazuje w rozmowie z portalem Arkadiusz Szczurek z Lotnej Brygady Opozycji. Oburzenie wywołały też działania policji 7 sierpnia zeszłego roku, podczas zatrzymania aktywistki LGBT, Margot - z raportu ws. działań funkcjonariuszy wynika, że podczas "tęczowej nocy" zatrzymano 48 osób, które przewożono między 15 komisariatami, aby utrudnić prawnikom znalezienie ich. W aż 97 proc. przypadków funkcjonariusze przekroczyli uprawnienia. Na podstawie dotychczasowych wyroków sądów autorzy raportu podają: 26 proc. z zatrzymań uznano za całkowicie nielegalne, bezpodstawne i niepoprawne, a 80 proc. z nich przebiegało w sposób nieprawidłowy. 86 proc. okazało się bezzasadnych, a zatem nie powinno w ogóle do nich dojść, a 31 proc. zostało uznane za nielegalne. Podduszanie, szarpanie, wykręcanie rąk - to tylko niektóre z ohydnych metod używanych przez funkcjonariuszy do stłumienia pokojowej demonstracji" - podkreśla raport i przywołuje jedno z orzeczeń sądu, który stwierdził, że funkcjonariusze mogli poprzestać na legitymowaniu, a sięganie po środek, jakim jest zatrzymanie, było zbędne.
2021-08-10 09:50:25
: Mogą kiedyś zabić twojego brata, syna, ojca, kolegę - wtedy zrozumiesz, że sam sprawcom za tę śmierć zapłaciłeś i nie masz szans na sprawiedliwy dla nich wyrok. To się musi zmienić.
2021-08-10 13:41:06
najśw.patyk: to nie jest aktywistka tylko aktywista który jest mężczyzną ( a raczej dzieciakiem z zaburzeniami mózgowymi coś jak krzysio mm i sw patryk ) a nie kobietą i powinien odpowiedzieć za swoje czyny !!!! ale nasze wolne sądy obsadzone pełowcami umarzają takie sprawy a przykładem jest kilku cwaniaczków
2021-08-10 13:43:21
najśw.patyk: poza tym żadnej z wymienionych przez Ciebie nie był krystalicznie czysty a ten ostatni był narkomanem i prędzej czy później zrobiłby komuś krzywdę . Patologia i nic więcej jak cały elektorat PO , słafek nejman was odpowiednio nazwał :)
2021-08-10 14:54:53
jasper: Nie wazne kto wzywal ! Ich psim obowiazkiem jest interwencja, zawiesc na posterunek lub do izby wytrzezwien ( gdyby byl pijany) ale nie udusic. Tak ciezko to pojac Bugs!
2021-08-10 16:10:33
Bugs: @jasper: ktoś kogoś udusił? Sekcja nie wykazała obrażeń, wszyscy świadkowie zeznali, że zachowywał się jak pod wpływem albo po użyciu, /był pijany co potwierdziło badanie/ przy zatrzymaniu stawiał opór co widać na filmie, do tej pory nie ma jednoznacznego stwierdzenia w którym momencie nastąpił zgon, a Ty już wiesz że został uduszony.
2021-08-10 16:37:30
Kankee: Najś.patyku -patologią socjalną jak nic jesteś też ty z twoim prostackim chamstwem którym juz nieraz się tu popisałeś i z nienawiścią do PO. Już widzę jak ty się stosujesz do poleceń policji. Policja musi być tak przeszkolona żeby umieć radzić sobie z różnymi zachowaniami ludzkimi bo reakcje ludzi są nieprzewidywalne. Nie po raz pierwszy policja nadużywa swych uprawnień i nie ponosi za to konsekwencji, niezależnie kto rządzi.Jak było w tym przypadku- oby się wyjaśniło.
2021-08-10 17:28:41
jasper: Bugs- to wypowiedz pelnomocnika rodziny zmarlego mezczyzny - „ Doszło do złamania krtani. Na skutek tego syn moich klientów się udusił. Czekamy jeszcze na opinię biegłych medyków, którzy to potwierdzą. Ja już wiem to ze środowiska medycznego, że jest to pewna informacja”. Przypominam, co powiedzial pan Blaszczak po wypadku samochodowego z byla panie premier Szydlo i to godzine po zdarzeniu - „ winny był kierowca fiata, jest sprawcą i przyznaje się” . Po czym, po jakims czasie dowody czyli zapis z kamer monitoringu, dokumentujacy przejazd kolumny ulegaja zniszczeniu ?! Czy slynna wypowiedz magistra Ziobry o doktorze G. - „ Już nikt nigdy przez tego pana życia pozbawiony nie będzie". Czy oswiadczenie szefa CBA M. Kaminskiego - „ Zebrane w tej sprawie dowody mogą też świadczyć o tym, że mogło też dojść do zabójstwa”. Wszystkie te wypowiedzi podane do wiadomosci bez uprzedniego procesu , sadu i wyroku. Nie wierze pisiorom !
2021-08-10 18:40:11
najśw.patyk: Kankee - cieszę się i tak jak długo jeszcze będzie peło tak będę siał nienawiścią !!!! do samego końca .
2021-08-10 21:16:08
Oko: Przede wszystkim, policji już nie ma.
2021-08-10 22:15:50
najśw.patyk: widac że wam płacą za komemty , ale gdzie dwa dewianty krzyiso mm i patryk sw ku ta ss ?
2021-08-10 22:17:19
najśw.patyk: margot jest kobietą jak wy komentujący jesteście mężczyznami szczególnie św . patryk i krzysio mm i wiślok :) hehehhehehhehe
2021-08-10 22:18:33
najśw.patyk: suski sam jesteś chamem jak cały elektorat pełowcuw :)
2021-08-11 04:47:09
: O to nagranie pyta od kilku dni cała Polska. Pani Jolanta nagrała z ukrycia policyjną interwencję, po której zmarł jej ukochany syn, Bartek. - W nerwach powiedziałam, że mam dowody na to, że zabili mi syna. Dlatego przyszli po telefon - mówi kobieta w rozmowie z Faktem. Dotarliśmy do nagrania, na którym tak zależało policji. Widać na nim tajemniczego mężczyznę w białej bluzie, a po dłuższej chwili słychać coś przerażającego.
2021-08-11 04:47:52
: Na nagraniu widać zza firanki niemal całą interwencję policji. Filmik ma mocno ponad 6 minut długości. Zaczyna się, gdy Bartek leży już na jezdni koło radiowozu. Zza drzwi pojazdu widać tajemniczego mężczyznę w białej bluzie, którego obecności w czasie interwencji policja na razie nie chciała komentować. Około 01:37 podnosi się i zaczyna krążyć wokół miejsca interwencji. Minutę później ponownie kuca i wyraźnie rozmawia z trzymającymi Bartka policjantami. W minucie 02:48 widać, jak jeden z mundurowych rzuca na chodnik jakąś torbę na ramię. Później dzieje się niewiele, ale do czasu. Około 04:49 słychać krzyki przyduszanego do ziemi 34-latka. Jakieś 10 sekund później mama Bartka mówi: "Boże, co oni mu robią, czterech ich jest"
2021-08-11 04:48:22
: Zrozpaczona matka nagrała brutalną interwencję policji w Lubinie. Twierdzi, że widziała, jak umierał Bartek. - W piątek po godzinie 10:00 policja odebrała mi siłą telefon, a teraz się tego wypierają. To skandal! - mówi nam pani Jolanta. Jako dowód, że telefon rzeczywiście został zabrany pokazuje kartkę podpisaną przez jedną z policjantek. Opowiada, że policjanci "połamali okulary, wykręcali ręce, kondolencji nie złożyli, nie było też pomocy psychologicznej". - Byłam wtedy ze starszą matką. Nie chciałam, żeby się o tym dowiedziała w ten sposób. Nie uszanowali niczego - mówi matka Bartka. - Policjanci jawnie kłamią w sprawie telefonu. To jest skandal, słyszałem, że nawet nie są zawieszeni. Życzę im przełożonym, żeby w ich domu zrobili interwencję ci sami policjanci, którzy zatrzymywali mojego syna - dodaje pan Bogdan, tata Bartka. - Nie liczymy na prokuraturę, tylko na media - dodaje.
2021-08-11 04:57:13
: Sprawa śmierci 34-latka z Lubina, który zmarł po interwencji policji, przypomina podobne historie z ostatnich lat. To m. in. śmiertelne postrzelenie 21-letniego Adama z Konina oraz policyjna interwencja na dawnym Jarmarku Europa, która zakończyła się śmiercią 36-letniego Maxwella Itoyi. - bi.im-g.pl/im/65/29/1a/z27431269IH,Protest-przed-komisariatem-na-Trzemeskiej---zdjeci.jpg
2021-08-11 04:57:52
: Najgłośniej w ostatnich latach było o historii 25-letniego Igora Stachowiaka, który 15 maja 2016 roku - po zatrzymaniu przez policję na wrocławskim rynku - zmarł na komisariacie Wrocław-Stare Miasto tego samego dnia. Zatrzymano go nad ranem, gdy wracał z imprezy. Według jednej z wersji zwrócił uwagę policjantów, bo był podobny do 22-letniego Mariusza F., który był poszukiwany za handel narkotykami, a funkcjonariuszom uciekł dwa dni wcześniej (na nagraniach, do których dotarła stacja TVN 24, z ust policjantów zatrzymujących Stachowiaka padło m.in. "On jest podobny do tego ch…a, co nam spie…ł właśnie"). Do mediów trafiły też nagrania z momentu zatrzymania - Stachowiak krzyczał do policjantów na wrocławskim rynku: "za co? Ku**a! Proszę! Ja nic nie zrobiłem! Ale proszę was! Za co wy mi robicie takie coś? Ludzie, ludzie!". Został przewieziony na komisariat, Tam skatowano go i zmarł. Policja przez lata mataczyła w tej wydawałoby się prostej sprawie, w której nawet na nagraniach z komisariatu widać było jak funkcjonariusze katują IS. Początkowo rodzinę mężczyzny informowano, że po przewiezieniu na komisariat Igor spadł z krzesła, a w wyniku odniesionych obrażeń zmarł. Oświadczenia w sprawie wydały też Komenda Główna policji i prokuratura. Punktem zwrotnym w sprawie okazał się reportaż Wojciecha Bojanowskiego opublikowany rok później w TVN - pokazano w nim, jak 25-latek leży na podłodze łazienki na komisariacie. Jest skuty kajdankami i jednocześnie rażony prądem. Zachowały się też zapisy rozmów, podczas których Igor błaga policjantów, by przestali. Jeden z policjantów mówi w pewnym momencie "jeszcze raz się nie zastosujesz do polecenia, będzie powtórka z rozrywki". Stachowiak pyta: "ja pi…ę, co wy odp*** ze mną? Czemu jesteśmy w kiblu?". Na żadnej z kamer zamontowanych w komisariacie nie zarejestrowało się jakiekolwiek nagranie z tego dnia - kamera była zamontowana w samym paralizatorze.
2021-08-11 09:17:55
Bugs: @jasper: pełnomocnik rodziny powiedział, że przechodząca obok pielęgniarka słyszała "charczenie" zatrzymanej osoby i na ich podstawie stwierdziła, że doszło do złamania krtani. Skończ pie#$#lić manipulancie jeden bo to nawet wczoraj po 9 rano TVN24 pokazywał.
2021-08-12 09:38:19
krzysztof  mm: bugs dobry bóg da to jeszcze pocharczysz pod policyjnym butem, pod wpływem czy bez wpływu, tego ci życzę z dobrego serca
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: