Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn - gdy brakuje na czynsz

Dodatek mieszkaniowy jest formą pomocy dla osób, które nie są w stanie samodzielnie pokryć wydatków związanych z utrzymaniem mieszkania. Z takiego wsparcia korzysta również pani Krystyna, mieszkająca w Cieszynie. - Dla mnie to bardzo duża pomoc - przyznaje - po śmierci męża zostałam sama. Z emerytury ciężko było mi opłacić wszystkie rachunki.

Koszty utrzymania mieszkania rosną z miesiąca na miesiąc... Czynsz, do tego prąd i gaz... - Oj ciężko to wszystko ogarnąć. Od roku korzystam z dodatku mieszkaniowego, w ten sposób przynajmniej w połowie nie muszę martwić się o rachunki – mówi pani Krystyna. 

"...alkoholicy, osoby, które do najbiedniejszych nie należą, żyją na niezłym poziomie, pracują na czarno, ba nawet samochód mają... tacy to jeszcze z dodatku mieszkaniowego korzystają..." - z takimi komentarzami można się spotkać nieraz. Postanowiliśmy, więc zapytać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Cieszynie, jak to z tymi dodatkami właściwie jest?

- Organ przyznający dodatek ma możliwość przeprowadzenia specyficznego wywiadu środowiskowego w celu stwierdzenia czy dochody wskazane w złożonej deklaracji są prawdziwe. Wywiad taki jest przeprowadzany w miejscu zamieszkania wnioskodawcy - wyjaśnia Jakub Wąsik kierownik MOPS w Cieszynie -  W trakcie wywiadu sprawdza się zgodność oświadczenia o stanie majątkowym ze stanem rzeczywistym, nie sprawdza się natomiast tego, czy ktoś rzeczywiście nadużywa alkoholu czy też nie... Dlatego bardzo często dodatek mieszkaniowy przysługuje i trafia do rodzin w których wszelkie możliwe zachowania patologiczne się pojawiają. Okazuje się jednak, że takie sytuacje życie weryfikuje samo ...Najczęściej w tych rodzinach dochodzi po jakimś czasie do zadłużenia, a jeżeli do zadłużenie dochodzi w trakcie pobieranie dodatku mieszkaniowego dodatek zostaje wstrzymany. 

Dodatek mieszkaniowy może zostać wstrzymany również w innej sytuacji... - Dzieje się tak w przypadku, gdy okazuje się, że osoba ubiegająca się o taką formę pomocy jest właścicielem działki budowlanej lub dobrej klasy samochodu... Złożony przez nią wniosek zaświadcza jednak o tym, że osoba ta nie posiada żadnego majątki - wyjaśnia kierownik MOPS. 

Czy ktoś sprawdza prawdomówność osób, które z dodatku korzystają?

- Kontrole są, odbywają się jednak wyrywkowo... Nie jesteśmy w stanie sprawdzić wszystkich osób – przyznaje J. Wąsik - Pracownik przeprowadzający wywiad środowiskowy może żądać od wnioskodawcy i innych członków gospodarstwa domowego złożenia pod odpowiedzialnością karną oświadczenia o stanie majątkowym, zawierającego w szczególności dane dotyczące posiadanych: ruchomości i nieruchomości oraz zasobów pieniężnych.

Czy osoba ubiegająca się o dodatek mieszkaniowy może być właścicielem samochodu...

- Sprawdzamy, czy samochód na przykład jest użytkowany przez osobę niepełnosprawną, wtedy nie możemy traktować go, jako nadmiernego majątku. Podobna sytuacja jest w momencie, kiedy osoba posiadająca samochód przedstawi od swojego pracodawcy zaświadczenie mówiące o tym, że pojazd ten jest mu niezbędny do utrzymania pracy – wyjaśnia J. Wąsik - Oczywiście prawdziwość zeznań weryfikujemy. 

 
 
BsK
źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: