Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn: Festiwal Watch Docs

Fidel Castro, Ku Klux Klan, agencja informacyjna w Palestynie, petersburska szkoła kadetek, rumuńska finansjera, dziewczyny z popegeerowskich wsi próbujące szukać szczęścia w Warszawie - oto niektóre z tematów, jakie zostały podjęte przez twórców filmów dokumentalnych, które będzie można zobaczyć za darmo w Cieszynie. Dzisiaj rusza w Cieszynie Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs Prawa Człowieka w Filmie.

Festiwal, który będzie trwał do środy (13.04.11), w Cieszynie pojawia się już po raz czwarty. Jest wydarzeniem połączonym z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie, który odbywa się odbywa się corocznie (od 2001) w grudniu w Warszawie.

Nazwa festiwalu wzięła się od dwóch terminów „watchdog” (pies stróżujący - mianem tym określa się organizacje pozarządowe, które patrzą władzy na ręce) oraz „watch docs” (oglądaj filmy dokumentalne).  Gra skojarzeń określa tematykę i idee festiwalu: to festiwal filmów dokumentlnych z całego świata, które traktuują o prawach czowieka. Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs Prawa Człowieka w Filmie organizowany jest przez Koło Naukowe Etnologów przy UŚ w Cieszynie: - Z punktu widzenia naszego koła te filmy są bardzo ważne, uzupełniają często informacje, które mamy na wykładach, pomagają nam poszerzyć problem, zobaczyć odmienny punkt widzenia- mówi portalowi Ox.pl Mateusz Sęk, jeden ze współorganizatorów festiwalu i podkreśla: - Nie są to jednak filmy przeznaczone tylko dla specjalistów. Dokumenty, które prezentujemy, pokazują niejednokrotnie tematy trudne, dylematy ludzi w różnych kulturach, ich problemy. Zmuszają do myślenia, pokazują, że świat nie jest poukładany, jednowymiarowy. Pomagają uzupełnić i poszerzyć to, co widzimy w telewizji i czytamy w gazetach. Wzbogacają nas.

W ramach festiwalu organizowane są również spotkania z ekspertami, którzy pomagają widzom zapoznać się z kontekstem filmu, czy danej tematyki. Podczas rozpoczynającego się właśnie festiwalu będą to spotkania, dyskusje i prelekcje: z mgr Karoliną Kotkowską- Zakład Edukacji Filozoficzno - Społecznej UŚ, z mgr Janem Linianym - Zakład Edukacji Integralnej i Obywatelskiej UŚ oraz z z dr Marianem Grzegorzem Gerlichem, antropologiem kultury, publicystą, znawcą problematyki Romskiej, autorem badań poświęconych m.in. Polakom z terenów Kresów Wschodnich.

Spomiędzy 11 prezentowanych na festiwalu filmów każdy może wybrać coś, co go zainteresuje: - Szczególnie zainteresowały mnie dwa filmy: "W skórze Fidela Castro" - ironiczny obraz złożony z materiałów archiwalnych oraz historia dziewczyn ze wsi, które trafiają do Warszawy w poszukiwaniu szczęścia "Warszawa do Wzięcia" - mówi Mateusz Sęk i dodaje: - Wszystko zależy jednak od zainteresowań. Filmy są różnorodne. Co roku zainteresowanie festiwalem rośnie, z czego bardzo się cieszymy. Chcielibyśmy, by wpisał się na dobre do kulturalnego kalendarza Cieszyniaków.

Festiwal otwiera o 15.30 francuski film "W skórze Fidela Castro". Filmy pokazywane będą w trzech miejscach: Piwnicy Muzealnej Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Sali konferencyjna UŚ oraz Sali Teatru CST. Wstęp na wszystkie projekcje, wykłady i spotkania festiwalu jest bezpłatny. Portal Ox.pl sprawuje nad imprezą patronat medialny.

Program festiwalu:

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: