Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn: co z osuwiskiem na Błogockiej?

Mija 10 lat od pojawienia się osuwiska na ulicy Błogockiej w Cieszynie. W lutym tego roku miasto przedstawiło plan działań związany ze stabilizacją i zabezpieczeniem tego terenu. O postępy prac plany zapytał w interpelacji radny Rafał Foltyn.

W lutym 2020 roku Miasto Cieszyn, odpowiadając na interpelację jednego z radnych, przedstawiło plan działań, związanych z zabezpieczeniem i stabilizacją osuwiska na ulicy Błogockiej. Na miejscu jednak nie toczą się obecnie żadne prace. Temat postanowił zgłębić radny Rafał Foltyn – w trosce o dobro i bezpieczeństwo mieszkańców, zwracam się z prośbą o przedstawienie przebiegu realizacji prac według przyjętego harmonogramu – tutaj radny wskazuje, że zgodnie z harmonogramem miasto miało wykupić grunty przy ulicy Błogockiej 39 i rozebrać fundamenty jednego z budynków na działce sąsiedniej – czy wymienione przez Pana Burmistrza Przemysława Majora zadania będą zrealizowane w tym roku? – pyta Foltyn.

Wiceburmistrz uspokaja – działania są prowadzone, chociaż niestety pandemia je spowolniła. Co więcej, sporządzone zostały stosowne dokumenty, dotyczące wykupu budynku nr 39 oraz rozbiórki fundamentów w sąsiednim - Wniosek o wydanie decyzji ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) do Wydziału Architektury i Budownictwa w Starostwie Powiatowym w Cieszynie – wyjaśnia Major w swojej odpowiedzi. Tam sprawie nadano odpowiedni bieg i przygotowano obwieszczenie o zadaniu inwestycyjnym. Ponieważ do obwieszczenia zostały zgłoszone uwagi, czas pochłonęło ich wyjaśnienie i uzasadnienie proponowanych rozwiązań. Brak decyzji ZRID wstrzymuje możliwość przeprowadzenia tak długo wyczekiwanych prac – mają się  one rozpocząć zaraz po wydaniu zezwolenia – z tego powodu rozpoczęcie zadania inwestycyjnego zostało przesunięte na przyszły rok – tłumaczy Major.

Obecnie na ulicy Błogockiej wciąż znajduje się wyrwa, która została przykryta geowłokniną i folią. Materiał jednak w ciągu 10 lat popękał, wyrastają na nim również samosiejki. Na terenie osuwiska prowadzono badania geologiczne. Zdaniem specjalistów osuwisko samo się nie ustabilizuje, stąd też konieczność podjęcia odpowiednich działań przez magistrat.

Pełna treśc odpowiedzi dostępna tutaj.

 

 
źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-12-17 08:05:27
tom lem: ... sralis mazgalis, referendis....magistrat pozoruje działania. Ni ma piniendzy na odszkodowania, za wydane decyzje pozwalające na budowę na tym terenie. Od początku lat 70-tych wiadomo że jest on niestabilny geologicznie a kolejne budowy na skarpie, tylko pogorszyły sytuację. Że też magistrat nie proponuje budowy ścieżki rowerowej, zamiast ul. Błogockiej, miałby usprawiedliwienie na kolejne lata, zamiast wykręcać się pandemią ;-)
2020-12-17 09:20:03
Anthony: tomlem - odszkodowanie za pozwolenie??? - sralis mazgalis, z rozpędu krytykanckiego ci się coś miesza... kto chce budować stara się o pozwolenie, na jakim terenie buduje sam wie najlepiej bo to żadna tajemnica i na każdej mapie oznaczone co i jak, wszystkie ryzyka związane bierze na siebie i ewentualnie się ubezpiecza jeśli ma choć trochę oleju w głowie
2020-12-17 11:13:06
tom lem: ... to stara śpiewka samorządowców i rządzących "bałwanów" - "się ubezpiecz!!!" - od powodzi na terenach zalewowych i osuwisk, na terenach (ciężkich) geologicznie z łupkiem cieszyńskim. Inwestor stara się o pozwolenie na budowę zgodne z planem miejscowym a do magistratu należy jego należyte sporządzenie. Samorząd w tym mieście za nic nie odpowiada, za źle położony gazociąg, za dopuszczenie do zabudowy terenu osuwiskowego itp itd, Potrafi jedynie stosować spychotechnikę na inne podmioty i na podstawie inflacji podnosić własne pobory.
2020-12-17 14:20:54
wyśmienity cwaniaczek: tu syf na głębokiej syf cały obecny cieszyn to jeden wielki bajzell
2020-12-17 14:31:43
Ar--Ai: no faktycznie trzeba być "bałwanem" żeby budować się na terenie zalewowym albo osuwisku i się nie ubezpieczyć :D:D
2020-12-17 14:32:47
Ar--Ai: p.s. - a teraz bez poprawności politycznej - idiotą trzeba być
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: