Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn chce efektywnie gospodarować wodą!

Zasoby wodne Polski należą do najniższych w Europie. Hydrolodzy mówią o suszy. Mądrze wodą stara się gospodarować coraz więcej miast w Polsce. Należy do nich również Cieszyn, który ogłosił przetarg na opracowanie programu gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi na terenie miasta.

W ramach projektu przygotowane mają również zostać  tzw. dobre praktyki w tej dziedzinie, które przedstawione zostaną właścicielom prywatnych posesji oraz osobom prowadzącym zakładu usługowe lub przemysłowe.

Inicjatywa burmistrza

Na opracowanie specjalnego programu w tym zakresie miasto ogłosiło przetarg. Termin składania ofert minął 2 sierpnia. Wpłynęła jedna propozycja.

Aleksander Dorda, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta w Cieszynie poinformował, że zgodnie z umową zawartą z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, na realizację powyższego zadania przewidziana została kwota w wysokości blisko 258 tys. zł. Na ogłoszenie o przetargu wpłynęła jedna oferta z ceną wynoszącą niecałe 203 tys. zł. Urzędnicy sprawdzają obecnie m.in. czy propozycja spełnia wymogi i warunki określone w przetargu.

Do tej pory w Cieszynie taki program nie był realizowany. Naczelnik wyjaśnił, że obowiązujące przepisy prawa nie nakładają na samorządy gminne obowiązku posiadania tego typu opracowań. Podkreślił, że to właśnie Gabriela Staszkiewicz, obecna burmistrz miasta uznała, iż m.in. z uwagi na zagrożenia i wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi, w tym katastrofą klimatyczną, opracowanie takiego projektu jest istotne.

Aleksander Dorda przyznał, że program obejmuje m.in. „inwentaryzację stanu istniejącego w zakresie gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi”. - Określenie lokalnych zlewni, zasięg i skuteczność istniejących systemów odprowadzania wód opadowych, określenie terenów zagrożonych powodziami i podtopieniami oraz wskazanie zakresu działań inwestycyjnych i nieinwestycyjnych, z naciskiem na spowolnienie spływu wód opadowych i roztopowych. - powiedział.

Strategia miasta

Obecnie zdecydowana większość miast mierzy się z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi – deszczami nawalnymi, powodziami błyskawicznymi oraz suszą i wynikającymi z niej skutkami dla środowiska przyrodniczego. - Należą do nich utrata bioróżnorodności, zła kondycja miejskich terenów zieleni czy też rolnictwa. Mimo że – jak się wydaje – skala tych problemów w odniesieniu do Cieszyna jest obecnie stosunkowo niewielka, jeżeli chodzi o zakres, jak i częstotliwość występowania, to program i standardy są jednym z elementów strategii miasta,  w zakresie mitygacji (ograniczenia) i adaptacji do zmian klimatu. - podkreślił Aleksander Dorda.


Konieczne działania

Celem programu jest  rozpoznanie i określenia aktualnego stanu gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi na terenie miasta oraz związanych z tym skutków i zagrożeń. Ratusz oczekuje również wskazania kierunków koniecznych do podjęcia działań, które będą podstawą do realizacji m.in. inwestycji dotyczących rozbudowy, albo przebudowy kanalizacji deszczowej oraz budowy tzw. infrastruktury zielono-błękitnej w celu łagodzenia skutków zmian klimatu.

Opracowany ma zostać również katalog dobrych praktyk, dotyczących racjonalnego gospodarowania wodą w mieście. - Zakładamy, że standardy te będą stosowane w przypadku inwestycji i przedsięwzięć realizowanych przez podmioty komunalne, a także będą elementem działań edukacyjnych i źródłem inspiracji dla mieszkańców Cieszyna i innych posiadaczy nieruchomości oraz infrastruktury technicznej na obszarze miasta. - podkreślił Aleksander Dorda.

(ach)

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-08-04 20:42:20
Gigi13: Tjaaa WIYNCYJ zraszaczy na rynkach... WIYNCYJ wody w ogrodowych basenach... WIYNCYJ regulowanych rzek i dorzeczy... A na końcu winny i tak będzie facet w swoim 10 letnim benzyniaku co ekoświry?!
2022-08-04 22:26:15
Vito: Jak wodą będą gospodarować tak jak węglem w ciepłowni to radzę Cieszyniakom zrobić zapasy wody bo w kranie ani zimnej nie będzie.
2022-08-05 06:20:05
mario172: Napewno wszechobecna betonizacja wszystkiego co sie da duzo pomaga,ponad 200tysi kasa wyrzucona w błoto!a zapomniałem wybory ida i juz sie zaczyna caly ten cyrk...
2022-08-05 07:42:42
miłek 123: Cieszyn w pierwszej kolejności potrzebuje EFEKTYWNEGO GOSPODARZA
2022-08-05 08:15:04
perpetua: w pierwszej kolejności to ludzie powinni w domach zacząć efektywnie gospodarować wodą - na razie ci sami co zawodowo szczekają na ratusz za wszystko i za cokolwiek szczekają też za akcję w sprawie wody
2022-08-05 08:58:55
Halos: Vito: to samo miałem napisać, ciekawe kiedy oddają w prywatne ręce WZC, bo gosposia i do tego jest zdolna! Już mnie w tym mieście nic nie zdziwi.
2022-08-05 09:07:55
Halos: perpetua: tak, masz rację w naszych rękach także jest odpowiedzialność za wodę to nie podlega dyskusji, ale niech mnie nie poucza o gospodarowaniu osoba która nie ma o tym zielonego pojęcia, która okłamuje mieszkańców (przykład stanu finansów EC) i traktuje ich jak zło konieczne, które zamiast siedzieć cicho i lajkować posty gosposi przeszkadza tylko w lansowaniu się na Fb i kreowaniu swojego "dobrego" wizerunku. To nie jest szczekanie, tylko ludziom już po prostu puszczają nerwy, na to co wyprawia gosposia ze swoimi zastępcami.
2022-08-05 09:35:19
krzysztof  mm: skoro mowa o WZC, to jedna z wielu dojarni mieszkańców naszego powiatu, podobnie jak EC czy ZBM magazyn ciepłych posad dla kolejnych ekip rządzących, zero kontroli kosztów i efektywności - najwyższy czas na zmiany
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: