Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn - biznes z polityką

O biznesie, stereotypach, wzajemnym zaufaniu a przede wszystkim o prowadzeniu biznesu na granicy Polski i Republiki Czeskiej - o tym rozmawiano podczas II Transgranicznego Forum Gospodarczego, które odbyło się w Cieszynie. Do Hotelu Liburnia, gdzie odbywały się rozmowy, przyjechali przedstawiciele władz, biznesu i samorządu obu krajów.
O budowaniu prawdziwej sieci współpracy mówił podczas jednego z paneli dyskusyjnych eurodeputowany dr Jan Olbrycht. Jak podkreślał - Kiedy państwa są w układzie Schengen, pytanie czy współpraca między nimi jest łatwa, okazuje się, że tak nie jest. Ponieważ ułatwienia mają charakter administracyjny, natomiast chodzi o wzajemne budowanie zaufania. Jak podkreślał poseł, nie bez przyczyny rozbudowuje się działania transgraniczne, w krajach, które są w grupie Schengen. Ponieważ, choć z jednej strony kraje ze sobą współpracują, z drugiej pojawia się konkurencja. Szczególnie to widać w czasach kryzysu. Zdaniem Olbrychta podstawowym zadaniem jest znaleźć odpowiednią równowagę pomiędzy współpracą a konkurencyjnością.
 
Jak przekonywał w rozmowie z dziennikarzami burmistrz Cieszyna Mieczysław Szczurek, nie da się prowadzić biznesu w oderwaniu od lokalnego samorządu. Ale jak zaznaczał samorząd we współpracy z biznesem może zrobić dużo dobrego dla mieszkańców, inwestorów czy przedsiębiorców. Zdaniem Szczurka w ciągu roku, który upłynął od poprzedniego Forum, poprawie uległa współpraca w zakresie wymiany handlowej i turystyki. Mimo istniejącego kryzysu, trzeba zastanowić się, które obszary rozwijać a które nie, tak aby zyski pomnażać i by firmy utrzymały się i rozwijały się.  - mówił burmistrz Cieszyna
 
 
 
 
Jednak o ile na Kongresie w Cieszynie słowo - kryzys - padało często, o tyle inne słowo - zaufanie - wymieniane było jeszcze częściej. Zdaniem Jerzego Cienciały Prezesa Czesko - Polskiej Izby Handlowej, a zarazem prezesa Huty w Trzyńcu, dobry biznes musi opierać się na zaufaniu. Zaufaniu, które zostaje w ostatnich latach nadszarpnięte, przez różne wydarzenia. Te ostatnie, to te związane z polską solą techniczną używaną w przemyśle spożywczym i tragiczne informacje o śmiertelnych zatruciach czeskim alkoholem.
Media szukają sensacji, zarówno wewnątrz kraju, jak i na skalę międzynarodową. Oczywiście, nie można nie mówić o ostatnich problemach związanych z alkoholem, nie można dać embarga na informacje. Ale kiedy pojawiła się cała afera związana z alkoholem, trzeba było działać szybko i wyciągać z niej konsekwencje - zauważa Cienciała.
 
 
 
Mówiąc o gospodarce regionu, Cienciała zwrócił uwagę na wsparcie dla biznesu w postaci badań nad nowymi technologiami. Samorządy tworzą strefy przemysłowe, ale to jest za mało. Musimy dbać o ten przemysł, który tutaj jest. On jest konkurencyjny względem innych regionów i względem firm na świecie. Stal, którą produkujemy w Trzyńcu, czy która powstaje w Hucie Katowice może rywalizować z wyrobami z innych krajów. Ale o ten przemysł trzeba się troszczyć. Cienciała zauważył, że Unia Europejska i jej dbałość o ekologię doprowadza w wielu przypadkach do skrajnych sytuacji. W Europie produkuje się 15% światowego zanieczyszczenia, a zarazem Unia chce być Mesjaszem, który chce wybić swoją gospodarkę. Na jej miejsce przyjdą chińskie firmy, które z ekologią nie mają nic wspólnego. Zdaniem prezesa trzynieckiej huty, wiele pieniędzy trzeba wnieść do badań nad nowymi technologiami, bo tylko to zapewni stabilną pozycję i rozwój.
 
Nowe technologie to również temat związany z kształceniem kadr na pograniczu polsko-czeskim. O tym również debatowano podczas cieszyńskiego Forum. Jak podkreśla w rozmowie z Poratlem OX.pl Ewa Gołębiowska szefowa Zamku Cieszyn, największym problemem jeśli chodzi o współpracę między przedsiębiorcami z obu części Olzy to kwestie osobiste. Każdy z nas stereotypowo podchodzi do partnera i kraju, z którego on pochodzi. Do tego dochodzą bariery prawne, czasami językowe. Ale wielu przedsiębiorców uczęszcza już na kursy języka czeskiego.
Gołębiowska zwróciła także uwagę na pojawiający się raz po raz czarny piar. To jest nieodłączny element rozwijającej się gospodarki, pojawia się konkurencja a razem z nią walka o klienta. Przedsiębiorcy, może nie wprost, ale mówią, że ciężko im z tym walczyć. Ale dlatego też są takie fora, by rozmawiać, by przedsiębiorcy z obu stron razem ze sobą usiedli i wymienili się swoimi opiniami. Trudno powiedzieć jakie efekty przyniosło pierwsze Forum, jakie przyniesie to drugie, ale jeśli zostaną przełamane bariery i zaufanie rośnie, to jest to wszystko to, co jest istotne - mówi Ewa Gołębiowska
 
 
 
 
Cieszyńskie forum było również okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy pracodawcami. Wielu z nich zwracało uwagę na obowiązujące w Czechach i Polsce różnice w podatkach dochodowych. Od pięciu lat w Republice Czeskiej podatek ten wynosi 15%. Wcześniej systemów było wiele, największy podatek, dla osób które zarabiały najwięcej wynosił nawet 49% - tłumaczy dr Eva Sikorova z  wydziału handlu i przedsiębiorczości Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Czy podatek liniowy przyniósł Czechom korzyści? Jej zdaniem tak, bo mniejsze obciążenie fiskalne powoduje, że społeczeństwo ma więcej pieniędzy do dyspozycji. A tym samym może więcej kupić, zamówić więcej usług, zwiększa się więc popyt. To zamknięte koło, które się napędza - dodaje Sikorova.
Podobnego zdania jest Piotr Volkmer, starszy komisarz skarbowy z Urzędu Skarbowego w Cieszynie. Mam więcej pieniędzy - więcej wydaję. Kupuję towary, daję tym samy zatrudnienie i produkcję - mówi Volkmer.
 
 
 
 
W II Transgraniczym Forum Gospodarczym udział wzięło wielu przedstawiciel zarówno przedsiębiorców jak i świata polityki. Obecni byli m.in. ambasador Republiki Czeskiej w Warszawie, radcy z polskiej ambasady w Pradze.
 
Jan Bacza
źródło: OX.PL
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: