Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn będzie walczył z niską emisją...

Zanieczyszczenie powietrza to duży problem zwłaszcza zimą. W miastach oraz obszarach zabudowanych mamy wówczas do czynienie z tzw. niską emisją. Walka z tym zjawiskiem to często walka z wiatrakami. Sporo możliwości daje jednak program KAWKA z którego to zamierza skorzystać także Cieszyn.

Emisja pyłów ( tzw. pył zawieszony PM 10 )  i szkodliwych gazów przedostających się do powietrza m.in. z domowych pieców grzewczych, czy kotłowni to w ostatnich latach plaga. W wielu miastach, a zwłaszcza na Śląsku charakterystyczny smog to bardzo częste zjawisko, które nasila się zwłaszcza zimą. W Cieszynie sytuacja również nie wygląda kolorowo. Według badań Śląskiego Monitoringu Powietrza w styczniu br. stężenie pyłu PM 10 przekroczyło normę, czyli 50 µg/m3  aż 7 razy o 100%.

W 2013 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie ogłosił Program Priorytetowy „Poprawa Jakości Powietrza Cześć 2) KAWKA - Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii” w ramach którego przewidziano możliwość udzielenia dofinansowania (dotacja i pożyczka) na zadania, w ramach których następuje całkowita likwidacja pieców węglowych z podłączeniem do sieci cieplnej.

W Cieszynie już w 2014 roku podjęto działania by przygotować i złożyć wniosek o dofinansowanie tak zwanego uciepłownienia wybranych budynków wielorodzinnych. W pierwszym etapie prac wytypowanych zostało 10 budynków mieszkalnych, co do 9 mamy już pewność, przewidywanych do modernizacji, których zakres obejmuje budowę instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, termoizolację budynku z równoczesną  obowiązkową likwidacją pieców na paliwa stałe – tłumaczy Bogdan Ścibut, zastępca Burmistrza Cieszyna.

Złożono wniosek o dofinansowanie zadania: „Likwidacja niskiej emisji w Śródmieściu – projekt pilotażowy”. W zeszłym roku opracowano również program ograniczenia niskiej emisji dla wspomnianego zadania, który Rada Miejska w Cieszynie uchwaliła w sierpniu minionego roku. Decyzja o przyznaniu dofinansowania została zaś wydana w grudniu 2014 roku.

Jak już wiadomo dofinansowanie wyniesie ponad 850 tys. zł w formie dotacji oraz prawie 950 tys. zł w formie nisko oprocentowanej pożyczki. Uzyskane w ten sposób środki przez Gminę Cieszyn będą przekazywane w formie dotacji, a także w formie pożyczek, wspólnotom mieszkaniowym uczestniczącym w projekcie. Zasady udzielania dotacji celowych na dofinansowanie kosztów inwestycji zostały opracowane i obecnie podlegają konsultacjom społecznym – podkreśla Bogdan Ścibut.

Jeszcze w tym miesiącu na sesji Rady Miasta Cieszyn ma pojawić się projekt uchwały w tej sprawie. Co ważne wspólnoty mieszkaniowe zarządzające budynkami objętymi zadaniem inwestycyjnym równolegle przeprowadzają przetarg, który ma wyłonić wykonawców robót. Jest to dla nas pewnego rodzaju próba. Dążymy konsekwentnie do obniżenia poziomu zanieczyszczenia powietrza w mieście, zwłaszcza w jego części śródmiejskiej. To pierwszy tego typu projekt, ale obiecuję nie ostatni. Na pewno obniżenie niskiej emisji to jeden z priorytetów naszej działalności – podkreślał Ścibut.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: