Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn akwarelą malowany

Miasto Cieszyn ma swój album i to nie fotograficzny, a malarski. Wzgórze Zamkowe, Zabytkowa Starówka czy Studnia Trzech Braci - te i wiele innych najbardziej charakterystycznych miejsce w Cieszynie, zarówno po stronie polskiej jak i czeskiej można podziwiać w albumie ''Cieszyn-miasto nad Olzą'' autorstwa Zbigniewa Szczepanka.
9 maja w Galerii Wystaw Czasowych w Cieszynie odbył się wernisaż prac Zbigniewa Szczepanka połączony z promocją albumu „Cieszyn – miasto nad Olzą”. Jest to zbiór ponad 100 prac obrazujących najbardziej charakterystyczne miejsca zarówno po stronie polskiej jak i czeskiej Cieszyna. Dariusz Franiak pomysłodawca albumu ukochał sobie ziemie cieszyńską i miasto Cieszyn. Ponieważ ja mam już na swoim koncie podobne dzieła, a dokładnie cztery albumy zamków w Polsce w malarstwie i rysunku, pan Dariusz wybrał mnie do tego zadana. Postanowił dla Cieszyna zrobić prezent w postaci albumu. Dziś większość miast ma albumy fotograficzne, bo to są łatwe rzeczy do wykonania, ale prawie nikt nie ma albumu z malarstwa. Przyznaje autor prac Zbigniew Szczepanek. 
 
Zbigniew Szczepanek malując Cieszyn wykorzystał technikę akwareli, bo właśnie ten sposób malowania jest mu najbliższy. 32 lata robie głównie akwarele, interesuję się też rysunkiem. Cieszyn można było doskonale pokazać również innymi technikami, miedzy innymi flamastrem, tuszem, ołówkiem. To są wszystko techniki które na pewno sprawdziłyby się w przypadku Cieszyna , jednak ja wybrałem akwarele jako podstawową technikę – tłumaczy Zbigniew Szczepanek. 
 
Do tej pory na koncie pana Zbigniewa są tylko dwa albumy miast do których zalicza się Grudziądz i Cieszyn.  Albumów malarstwa polskiego nie ma zbyt dużo. Nie ma takich prac Kraków, Warszawa, Łódź, Wrocław . Cieszyn ma wiec powód do dumy - przyznaje malarz. 
 
Zbigniew Szczepanek obecnie mieszka w Gdyni.  W Cieszynie był raz, jeszcze jako mały chłopiec, przed wojną. Teraz kiedy przyszło mu namalować ponad 100 prac z tego właśnie miejsca, artysta nie krył swojej radości.  Nic nie pamiętam z mojej pierwszej wizyty w tym mieście. Odkrywałem więc Cieszyn na nowo. Muszę przyznać, że jest to bardzo ciekawe miasto. Bardzo dobrze się tutaj czuję. Jest to miejsce w którym mógłbym mieszkać - mówi pan Zbigniew.
 
Podczas wernisażu na ścianach Galerii Czasowej można było podziwiać tylko nieliczne obrazy wykonane przez pana Zbigniewa. 104 dzieła ilustrujące Cieszyn wraz z opisem są dostępne tylko i wyłącznie w albumie. My jesteśmy szczęśliwymi współwydawcami tego dzieła. Album można nie tylko podziwiać, ale również kupić w naszym muzeum. Uważam, że jest to nie tylko doskonała pamiątka dla mieszkańców, ale również idealny prezent dla gości odwiedzających nasze miasto. Przyznaje dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego Marian Dembiniok.  
 
Marta Szymik
źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: