Ciesz się Cieszynem - Ogród dwóch brzegów
Opracowanie studium wskaże miastom jak najlepiej wykorzystać brzegi Olzy, uczynić je bardziej przyjazne dla mieszkańców i stworzyć z nich atrakcję turystyczną. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inicjatywy Wspólnotowej Interreg III A Czechy-Polska 2004-2006.
"Ciesz się Cieszynem – Ogród dwóch brzegów" to projekt, który zakłada przygotowanie wspólnej polsko-czeskiej koncepcji zagospodarowania terenów wzdłuż Olzy po obu jej stronach. Jego pomysł inspirowany był doświadczeniami z pogranicza francusko-niemieckiego (Strasbourg-Kehl) przekazanymi w ramach współpracy tamtejszego regionu granicznego Regio Pamina z Euroregionem Śląsk Cieszyński. — Zamierzamy z bulwarów zrobić miejsce przyjazne dla mieszkańców i atrakcyjne turystycznie, ale najpierw musimy przygotować koncepcję zagospodarowania brzegów Olzy, żeby się uzupełniać a nie powielać pomysłów po dwóch stronach granicy — mówi wiceburmistrz Cieszyna Włodzimierz Cybulski. Na realizację projektu Cieszyn otrzymał 156 tys. zł z Unii Europejskiej. Pieniądze te zostaną wydane na sporządzenie studium urbanistycznego oraz strategii rozwoju obszaru przygranicznego w Cieszynie obejmującego część nadbrzeża Olzy od mostu kolejowego do południowej granicy miasta w Błogocicach. Przeprowadzone zostaną także konsultacje społeczne. Na podstawie opracowanych dokumentów miasto będzie mogło występować o kolejne środki na realizację zadań ujętych w studium i strategii. Takie same działania podejmowane są równolegle w Czeskim Cieszynie.
Nowe przejścia
Koncepcja, która powstaje ma obejmować m.in. zagospodarowanie terenów zielonych, handlowych, okolic zakładów przemysłowych oraz powstanie trzech nowych kładek na Olzie. Nadal aktualna pozostaje koncepcja budowy mostu, którą stworzył ceniony francuski architekt François Roche. Według niej most ma być dwupoziomowy, cały ze stali i wyglądać jak węzeł. Gdy powstanie, z Polski będzie się na niego wchodziło zygzakiem w dół na ścieżkę, która w połowie zakręci i wyprowadzi nas na górę, którą przejdziemy na drugą stronę. Konstrukcja ma być szara, przez całą dobę oświetlona, momentami mrugającym światłem, aby pokazać, że most żyje. Całość będzie nieregularna, powyginana - jednym koncepcja przypomina kratownicę, innym szkielet ryby, jeszcze innym ważkę. Radni Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, którzy poparli pomysł budowy mostu mówili, że koncepcja jest bardzo śmiała i warto w nią zainwestować, bo nowa przeprawa nie tylko ułatwi życie mieszkańcom obu miast, ale będzie też magnesem na turystów.
Warto rozmawiać
— Chcemy, żeby w Cieszynie powstały trzy nowe przejścia graniczne dla pieszych i rowerów, żeby mieszkańcy mogli łatwiej do siebie docierać i częściej się spotykać na wspólnie organizowanych imprezach. Chcemy też zmienić podejście do handlu nad Olzą. Analizy finansowe i studium mają nam pomóc określić co zrobić, na jakie tematy prowadzić rozmowy z właścicielami obiektów handlowo-usługowych — mówi Andrzej Wucki koordynator projektu z Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Cieszynie. — Przed nami połowa projektu, którą teraz chcemy skonsultować. Dlatego pragniemy serdecznie zaprosić na spotkanie do Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości wszystkich zainteresowanych tą tematyką: właścicieli nieruchomości, osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz mieszkańców.
Prezentacja wstępnej wersji studium urbanistycznego odbędzie się w środę 22 listopada o godz. 11.00 w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.
Z początkiem przyszłego roku cały projekt zostanie zaprezentowany mieszkańcom obu miast. Zaplanowano ponadto międzynarodową konferencję, odbywały się będą indywidualne rozmowy z właścicielami domów, firm i zakładów pracy.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.