Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ciekawe filmy i prelekcje w klubie filmowym w grudniu

 Miejskie Centrum Kultury „Integrator” zaprasza do Teatru Elektrycznego na projekcje wybitnych, wielokrotnie nagradzanych na festiwalach i bardzo interesujących filmów oraz na poprzedzające seans prelekcje z udziałem filmoznawców: Agnieszki Karpiel i Jakuba Dziewita. Spotkania odbywają się w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Piekiełko”, który jest zrzeszeniem miłośników sztuki filmowej. Regularne klubowe spotkania służą projekcji filmów o wysokich walorach artystycznych lub też takich utworów, które z różnych powodów stanowią ważne świadectwo zjawisk kulturowych, politycznych, historycznych czy społecznych.

W grudniu ostatnie trzy pokazy filmowe w tym roku. Seanse w ramach DKF w tym roku są możliwe dzięki pozyskaniu przez MCK „Integrator” w Skoczowie dofinansowaniu z Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej, z Programu Operacyjnego pod nazwą „Upowszechnianie kultury filmowej”/ Inicjatywy Filmowe. W grudniu przygotowano do wspólnego obejrzenia takie filmy:

 2 grudnia o godz. 19:00 zapraszamy wraz ze skoczowskim DKF na dramat z 2020 roku „Aida” w reżyserii Jasmila Žbanić.  Film pokazuje historię masakry w Srebrenicy, gdzie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, mężczyzn i chłopców, zostało zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych. Aida, tytułowa bohaterka (warta wszystkich nagród, wybitna kreacja Jasny Đuričić) pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie. Ta wstrząsająca, chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary zbiera rewelacyjne recenzje i rozpala emocje widzów.

Tydzień później 9 grudnia o godz. 19:00 DKF proponuje francusko – meksykański thriller dramatyczny z 2020 roku „NOWY PORZĄDEK” w reżyserii Michel Franco. "Nowy porządek" to wizja świata, w którym ogromne różnice klasowe doprowadzają do zamieszek, zabójstw i porwań na ogromną skalę. Spychani na społeczny margines ludzie chwytają za broń i decydują się na bezwzględną zemstę. Film Franco to brutalny, wstrząsający, perfekcyjnie zainscenizowany thriller. Najbardziej porażające w wizji reżysera wydaje się to, że mamy do czynienia nie z wyssaną z palca fantastyczną opowiastką, lecz z wielce prawdopodobną wizją niedalekiej przyszłości. A w niektórych miejscach na świecie (czy aż tak odległych?) być może taki horror jest już na porządku dziennym. Nic dziwnego, że sam reżyser – odbierając weneckie laury – mówił, że pisał scenariusz sześć lat wcześniej, myśląc o dystopii, a efekt aktualności bardzo go zaskoczył.

 Trzecie spotkanie klubowiczów to 16 grudnia również o 19”00 i emisja polsko – amerykańskiego dramatu Filipa Jana Rymszy „MOSQUITO STATE”. Sierpień 2007. Richard Boca (Beau Knapp), obsesyjny analityk danych z Wall Street, mieszka odcięty od świata w ascetycznie urządzonym mieszkaniu z widokiem na Central Park. Pewnego dnia zauważa niepokojące znaki: jego komputerowe algorytmy wykazują anomalie, a mieszkanie zasiedlają roje komarów – plaga, która przyczynia się do jego załamania psychicznego. Na Wall Street takich analityków nazywa się „quantami” – ich matematyczny talent zapewnia firmom ogromne zyski. Pochłonięty pracą Richard rzadko opuszcza biuro i mieszkanie. Gdy jednak udaje się na imprezę firmową, zawiera dwie znajomości: z eteryczną Leną (Charlotte Vega) oraz pewnym nad wyraz natarczywym komarem. Oboje zagnieżdżają się głęboko w umyśle Richarda, kompletnie przekształcając jego życie. Znajdując wspólne mianowniki w twórczości Franza Kafki, Davida Cronenberga oraz Mary Harron i jej American Psycho, reżyser i scenarzysta Filip Jan Rymsza stworzył nowy rodzaj horroru biologicznego, który w nietypowy sposób ukazuje rzeczywistość w przeddzień krachu – akcja filmu toczy się na przestrzeni jednego z tygodni 2007 roku i wszędzie widać oznaki nadchodzącego kryzysu ekonomicznego i socjopolitycznego. MOSQUITO STATE (KOMAR) to hipnotyczne studium kruchej umysłowości jednostki, która na długo przed innymi potrafi dostrzec powtarzające się schematy. Film stanowi kolejny ważny rozdział w nurcie opowieści o miejskim osamotnieniu i zwiastuje nadejście nowego wyrazistego głosu w świecie kina niezależnego.

 Zapraszamy wszystkich miłośników sztuki filmowej w imieniu MCK „Integrator” i DKF „Piekiełko” do skoczowskiego „Teatru Elektrycznego” przy ul. Mickiewicza 3. Bilety można zakupić za pośrednictwem systemu rezerwacji i sprzedaży biletów https://teatrelektryczny.pl/ lub w kasie kina godzinę przed każdym seansem/wydarzeniem.

 AK, Filmweb

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: