Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ciekawa wystawa online Książnicy Cieszyńskiej

Książnica Cieszyńska za niewiele ponad dwa tygodnie udostępni na swojej stronie internetowej ciekawą wystawę dotyczącą dziejów literatury polskiej na Zaolziu z ostatnich stu lat.

- W osobnych zakładkach przedstawione zostaną najważniejsze grupy i nurty literackie, najwybitniejsi twórcy, a także najbardziej reprezentatywne dzieła. Informacje te zilustrowane zostaną reprodukcjami wybranych, pochodzących z zasobów Książnicy Cieszyńskiej oraz Ośrodka Dokumentacyjnego Kongresu Polaków w Republice Czeskiej wydawnictw, portretami twórców i fotografiami prezentującymi wydarzenia literackie - mówi Krzysztof Szelong, dyrektor instytucji.

Wystawa, która dostępna będzie od 19 października na stronie www.literaturapolskanazaolziu.kc-cieszyn.pl, nawiązywać ma do otwartej końcem lipca ekspozycji z okazji 100-lecia podziału Śląska Cieszyńskiego, zatytułowanej "rozMYwani#" - pisaliśmy o niej tutaj. Zdaniem Szelonga, jest pewnym kontrapunktem. - Jej merytoryczne przygotowanie w całości powierzone zostało autorom wywodzącym się z Zaolzia. W ten sposób w dyskusji o dorobku literackim społeczności polskiej na Zaolziu oraz aktualnej kondycji tamtejszego środowiska literackiego, jak i całej społeczności polskiej ma szansę zrodzić się pobudzający do refleksji dwugłos, a Zaolzie zyskuje sposobność do autoprezentacji swojego dorobku i potencjału twórczego - podkreśla. 

Projekt powstający przez współpracę Książnicy Cieszyńskiej, Ośrodka Dokumentacyjnyego Kongresu Polaków w Republice Czeskiej oraz Teatru w Czeskim Cieszynie otrzymał dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury.

KR/KC

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: