Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ciało posthumanizmu Sybilli Skałuby

Galeria Muflon w Ustroniu zaprasza na kolejne spotkanie ze sztuką. 27 kwietnia odbędzie się otwarcie wystawy 'Ciało posthumanizmu- życie liminalne' dr Sybilli Skałuby.

Czym jest życie liminalne i o co chodzi w wystawie? - Tytuł z łac. oznacza obrzęd przejścia, którego charakterystyczną cechą jest zmiana (odebranie i nadanie) jakiejś właściwości poddanego mu człowieka. Służy do zaznaczenia przełomowych okresów w życiu jednostki, związanych z przechodzeniem z jednej fazy życia do kolejnej np. związanej z podejmowaniem ważnych decyzji życiowych (małżeństwo, urodzenie dziecka) lub zdrowotnych(choroba), zmian miejsca: przekroczenia granicy terytorium, przeprowadzki, podróży (szczególnie podróży sakralnej – pielgrzymki) – tłumaczy Izabela Burczak, kurator wystawy.

Premiera wystawy odbyła się w styczniu 2015 w Oddziale Grafiki im. Pawła Stellera Muzeum Historii Katowic i wzbudziła duże zainteresowanie. - Artystka z ogromną wrażliwością i niepokojem obserwuje człowieka we współczesnej cywilizacji z jego dostępem do wykorzystywania różnego rodzaju odkryć nauki i medycyny w celach nie do końca etycznych. Uważa, że człowiek to istota niezwykle skomplikowana, doskonała posiadającą swój własny niepowtarzalny kod, którego nie powinno się modyfikować w sposób nie do końca przemyślany i nieodpowiedzialny. Człowiek jest jak droga, która ma zakręty życia, które go nie raz zaskakują i musi się z nimi pogodzić, aby móc żyć dalej. Jej podejście do zachowania człowieczeństwa napawa refleksją i zadumą, ale i optymizmem. Dokąd zmierzamy? Aby się o tym przekonać, zapraszamy na wystawę- zaprasza kuratorka wystawy.

dr Sybilla Skałuba
Ciało posthumanizmu – życie liminalne

27 kwiecień – 27 maj 2015 roku
Wernisaż 27 kwietnia, 16.30
Galeria Muflon, Hotel Muflon
ul. Sanatoryjna 32, Ustroń

Sztuka to, ciągłe poszukiwanie, poznawanie i odkrywanie. Jak tłumaczy dr Sybilla Skałuba jej wystawa jest również rezultatem takich poszukiwań: - Nieodzowne w pracy twórczej jest ciągłe poszukiwanie miejsc, przedmiotów, nowych przestrzeni, które dzięki swojej energii oddziałują na nas, stając się inspiracją i motorem napędzającym do działania. […] Nie mogę stać w miejscu. Za teorią i suchymi wykładami musi podążać realne doświadczenie, które chłonę podczas stykania się z coraz to bardziej odmienną rzeczywistością, szukając nowych przeżyć i inspiracji. Każda podróż to nowe miejsca, ludzie i emocje, które przelewam na język plastyczny – strukturę dzieła dopełniam zakodowanym w głębi komunikatem artystycznym. Tęsknota za ciszą, której tak brak w codziennej rzeczywistości, i pięknem przyrody skłania mnie do ucieczki w swój świat obiektów, tkanek, rytmów, stanowiących przestrzeń ochronną przed tym, co nieuniknione, przed potworem cywilizacji – tłumaczy autorka wystawy, dr Sybilla Skałuba i dodaje: - Całe to doświadczenie doprowadziło mnie do podjęcia kolejnego kroku na drodze artystycznej – przy użyciu matryc drewnianych i metalowych próbuję wniknąć w świat tkanek ludzkich, które stają się główną inspiracją w prezentowanym cyklu Ciało posthumanizmu – życie liminalne. Granica między tym, co ludzkie, a tym, co nie-ludzkie zostaje podważona. Liminalne życia balansują na granicy naszych witalnych taksonii, testując ich wytrzymałość społeczną, etyczną czy biologiczną. Ingerujemy w sposoby naszego zapłodnienia, rodzenia się, życia, starzenia i umierania, uzależniając się w pełni od biomedycyny. Gdzie jest granica w drodze do osiągnięcia formy całkowicie od nas zależnej hybrydy czy cyborga? Będziemy ciałem ludzkim, czy zbiorem obcych symbiontów?

Dr Sybilla Skałuba urodziła się w Gliwicach. Dyplom główny uzyskała na Wydziale Grafiki Warsztatowej w Pracowni Wypukłodruku prof. Stanisława Kluski, a dyplom dodatkowy w Pracowni Malarstwa prof. Jacka Rykały na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w 2003 roku. Od 2009 roku jest doktorem sztuki. Obecnie pracuje jako samodzielny wykładowca i asystent w Pracowni Wypukłodruku prof. Mariana Pałki na Wydziale Grafiki Warsztatowej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, a także w Wyższej Szkole Technologii Informatycznych w Katowicach. Jest wiceprezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Ronda Sztuki; koordynatorem Akademii Weekendowej na ASP w Katowicach; członkiem Stowarzyszenia Teatr Rawa, właścicielem Galerii Sztuki Współczesnej BIBU. Uczestniczyła w wielu projektach, kontraktach, prowadziła zajęcia, wykłady i warsztaty w Polsce i poza granicami kraju. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach zbiorowych, m.in.: we Włoszech, Japonii, Bułgarii, Serbii, Rosji, Hiszpanii, Chinach, Białorusi itd.

vdka

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: