Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Chrystus zmartwychwstał!


Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny to dwa dni wielkiego świętowania dla ewangelików, to jedne z najcudowniejszych świąt. – To dzięki Wielkanocy obchodzimy dzień święty – niedzielę – mówi ks. Jan Byrt z parafii ewangelickiej w Szczyrku Salmopolu.


- Zmartwychwstanie Jezusa miało miejsce dzień po szabacie. To dzięki tamtym wydarzeniom świętujemy niedzielę. Kościół chrześcijański przyjął niedzielę, jako dzień Zmartwychwstania Chrystusa – mówi ks. Jan Byrt.

W Kościele Ewangelickim w Wielkanoc odbywają się bardzo uroczyste nabożeństwa. W niektórych parafiach na Śląsku Cieszyńskim, odprawiane są one bardzo wcześnie rano około godz. 5.00, często na cmentarzach i w kaplicach cmentarnych. To na pamiątkę przyjścia wczesnym rankiem kobiet do grobu Chrystusa by namaścić
ciało Pana – dodaje ks. Byrt.

W Wielką Niedzielę nie może zabraknąć uroczystego śniadania wielkanocnego. – Na stole muszą pojawić się jajka, najlepiej pomalowane jeśli nie we wzory, to przynajmniej ubarwione w cebuli na piękny kolor. Po śniadaniu idziemy do kościoła, aby wysłuchać Ewangelii i uwielbić Boga modlitwą i pieśniami. Wchodząc do kościoła w parafiach na Śląsku Cieszyńskim istnieje zwyczaj pozdrowienia „Chrystus zmartwychwstał” a odpowiedź brzmi „ Pan wstał prawdziwie” – opowiada ksiądz Jan Byrt. Podczas uroczystego nabożeństwa występują zespoły śpiewacze – chóry, dzieci , młodzież. Duszpasterze wygłaszają też specjalne wielkanocne kazanie. – Dzieci w niektórych parafiach otrzymują po nabożeństwie czekoladowe zajączki, które wcześniej muszą odnaleźć na terenie parafii. To piękne święta dla rodzin – ciągnie dalej Byrt.

Równie rodzinny jest Poniedziałek Wielkanocny. Również spędzony z rodziną i na modlitwie. - W Ewangelii najczęściej nawiązujemy do uczniów idących do
Emaus i spotykających Jezusa - piękna Ewangelia. Jest to też czas polewania się przez młodych wodą lub perfumami. Trzeba tylko uważać na tych nieobliczalnych z wiadrami wody- dodaje z uśmiechem.

Święta to niezwykły czas odwiedzin, obiadów, rozmów to czas miłości i rodzinnego ciepła. – To przeżywanie tej największej tajemnicy z rodziną jest najważniejsze. Niech radosne Alleluja rozbrzmiewa z naszych ust i serc!

KOD

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: