Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Chcieli okraść szkołę. Obywatelskie zatrzymanie w Skoczowie

Dwóch włamywaczy udało się zatrzymać w minioną niedzielę (19.11.2023) w Skoczowie dzięki obywatelskiemu zatrzymaniu.

W minioną niedzielę, tj. 19.11.2023 przed godziną 20:00 dyżurny skoczowskiej Policji otrzymał zgłoszenie dotyczące włamania na teren jednego z budynków Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie.

- Kilka chwil później na miejscu zdarzenia byli już dzielnicowi. Okazało się, ze zgłaszający interwencję mężczyzna, zaraz po zawiadomieniu policjantów o włamaniu, sam ujął jednego z podejrzanych, 20-letniego mieszkańca Gminy Hażlach, i przekazał policjantom. Wskazał też miejsce, gdzie znajdował się drugi z włamywaczy – relacjonuje oficer prasowy cieszyńskiej KPP, Krzysztof Pawlik.

Policjanci sprawdzili wskazany teren i natychmiast zatrzymali drugiego sprawcę.

- Funkcjonariusze ustalili, że sprawcy do wnętrza budynku gospodarczego dostali się podważając jedno z okien. Sprawdzali, czy wewnątrz znajdują się cenne przedmioty, ale nie zdążyli niczego ukraść z uwagi na szybką reakcję i zdecydowaną postawę zgłaszającego. Włamywacze trafili do policyjnego aresztu, gdzie spędzili noc. Zatrzymany 20-latek usłyszał zarzut usiłowania kradzieży z włamaniem działając wspólnie i w porozumieniu ze starszym wspólnikiem. Tej samej treści zarzut przedstawiony został 34-latkowi zatrzymanemu wewnątrz budynku, jednakże on musi liczyć się z większymi konsekwencjami swojego zachowania – informuje Pawlik.

Za kradzież z włamaniem kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności. W przypadku 34-latka, w związku z tym, że działał w ramach recydywy, czyli powrotu do przestępstwa, grozi wyższy wymiar kary. Sąd może wymierzyć mu teraz karę przewidzianą za przypisane przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę. O dalszym losie zatrzymanych zadecyduje sąd.

Policjanci przypominają:
- art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego mówi, że każdy ma prawo do ujęcia obywatelskiego, jeśli zachodzi obawa ukrycia się osoby popełniającej przestępstwo lub nie jest możliwe ustalenie tożsamości tej osoby. Po zatrzymaniu obywatelskim należy niezwłocznie oddać sprawcę w ręce Policji.
- najważniejsze, aby w działaniu związanym z obywatelskim zatrzymaniem być bezpiecznym
- ujęcie obywatelskie to ostateczność, więc przede wszystkim powinniśmy zachować spokój i postępować współmiernie do okoliczności zdarzenia.

 

Red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-11-24 15:36:32
"tom": ... czyżby relacjonujący oficer prasowy cieszyńskiej KPP, Krzysztof Pawlik uważał że włamanie to to samo co kradzież z włamaniem, no chyba że potrafi udowodnić kradzież budynku gospodarczego, po włamaniu ;-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: