Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Chcą włączyć nowe tereny inwestycyjne w Bażanowicach do Strefy Ekonomicznej

Rada Gminy Goleszów jednogłośnie podjęła uchwałę o włączeniu do obszaru Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej nowych terenów inwestycyjnych w miejscowości Bażanowice znajdujących się przy ulicy Cieszyńskiej 1.

To jest uchwała intencyjna – mówił na ostatniej sesji Rady Gminy Goleszów Wójt Krzysztof Glajcar wskazując na projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na włączenie do obszaru Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej nowych terenów inwestycyjnych w miejscowości Bażanowice.

W Bażanowicach powszechnie mówi się, że tworzy się park przemysłowy. W istocie można tak powiedzieć, jednak nie ma on znamion strefy ekonomicznej – przyznał Glajcar. Na tamtejszych terenach znajdują się 4 hale. Jak zaznaczył Wójt obecnie rozpoczynają się prace przygotowawcze do nowej inwestycji, czyli budowy 5 hali, która ma być największą z tych dotychczasowych. Firma, która jest zainteresowana inwestycją przystąpi do realizacji i budowy po włączeniu danych terenów inwestycyjnych do Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Katowicach. Według prawa takie włączenie do Strefy leży w gestii Rady Ministrów ale jednym z dokumentów przedłożonych najpierw w Ministerstwie Gospodarki, a potem Radzie Ministrów jest uchwała, którą mamy dziś podjąć – mówił Wójt.

Firma zwróciła się więc do Urzędu Gminy w tej sprawie aby na obszarze niespełna 2,5 ha stworzyć podstrefę. Zobowiązała się, że zainwestuje około 16 mln euro jak również zatrudni oraz utrzyma przez okres co najmniej 5 lat około 350 pracowników. Wójt zaznaczył także, iż nie ma mowy o jakimkolwiek zwolnieniu z podatku. Dodał, iż w specjalnej strefie ekonomicznej podatek od nieruchomości, czyli ten najważniejszy podatek, który jest dochodem gminy będzie wpływał w całości od momentu rozpoczęcia działalności. Firma ubiega się o włączenie do strefy ponieważ będąc w niej ma możliwość odliczenia części podatku CIT, czyli podatku dochodowego od osób prawnych, który to podatek każdy podmiot prawny musi oddawać do fiskusa – zaznaczył Glajcar.

Wójt dodał również, iż może to być początek kolejnych inwestycji. Może w ten sposób inwestorzy zwrócą uwagę na nasze tereny, które są tam jeszcze do wykorzystania. Przypomnę, iż w projekcie mamy 7 hal produkcyjnych – mówił Wójt podkreślając jednocześnie, jak wiele dałoby to możliwości mieszkańcom i ludziom mieszkającym w pobliżu jeżeli chodzi o zatrudnienie.

Podobnego zdania byli również radni. To może przynieść korzyści nie tylko tej firmie ale również Gminie – mówił z kolei przewodniczący Komisji Budżetowej, opiniując pozytywnie wspomniany projekt uchwały, który został przyjęty przez radnych jednogłośnie. 

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-07-03 00:04:24
Ciaproczek: A cóż to??jeszcze 3 kolejne hale z ping pongami?? Za najniższą krajową bez jakichkolwiek dodatków wynikających z umowy o prace (trzynastki, wczasy pod grusza, premie lub bony na święta z socjalnego) a i zapomniałbym oczywiście przez agencje pracy tymczasowej bo jakże by inaczej:)Ciekawe kto sprawdzi czy przyjęci pracownicy 5 lat tam będą pracować...
2015-07-04 06:41:49
Natalia3127: ja szukałam pracowników nie za najniższą krajową, proponowałam bony i wczasy pod gruszą, o premii nie wspomnę i .... NIC brak chętnych, W TYM KRAJU CI CO COŚ POTRAFIĄ PRACĘ JUŻ MAJĄ a cała reszta to rasowe lenie !!! dziewczyna która do potencjalnego miejsca pracy ma 3 km mów mi, że nie może przyjąć pracy bo nie ma do mnie jak dojechać :) zapomniała chyba że może po prostu przyjść tak zwyczajnie piechotą
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: