Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ceny w górę

Nowy rok przywitał nas podwyżkami, a najboleśniej odczuli to kierowcy. 1 stycznia 2007 r. akcyza na benzynę wróciła do poziomu z września 2005 r., w efekcie ceny paliwa na stacjach benzynowych poszły w górę. W nowym roku rosną rachunki za prąd i gaz, więcej zapłacimy też m.in. za papierosy.
W ostatnich dniach grudnia na stacjach benzynowych naszego regionu panował spory ruch. Spodziewając się podwyżek najbardziej zapobiegliwi kierowcy napełniali baki do pełna i nie pomylili się. Benzyna poszła do góry o 14 groszy. - To mniej niż się spodziewano, bo podwyżka miała wynieść 25-30 groszy, ale wzrost cen być może będzie rozłożony w czasie - usłyszeliśmy na stacji benzynowej „Babilon" w Kończycach Wielkich.

 

1 stycznia zmieniła się również taryfa cen za gaz. Jak jednak zapewnia Maja Girycka, rzecznik prasowa Górnośląskiej Spółki Gazownictwa, noworoczna podwyżka jest nieznaczna. Przykładowo, opłaty klientów użytkujących gaz do sporządzania posiłków (przy zużyciu rocznym 150 m sześć.) wzrosną średnio w miesiącu o 1,11 zł (brutto). - Dla odbiorców używających gazu do sporządzania posiłków i podgrzewania wody. przy zażyciu rocznym 800 m sześć, podwyżka wyniesie średnio 5,92 zl. natomiast klienci, którzy gazem ogrzewają budynki, przy zużyciu rocznym 2500 m sześć, miesięcznie zapłacą średnio więcej o 18,5 zł - mówi M. Girycka.


W 2007 r. więcej zapłacimy również za prąd. W najpopularniejszej grupie taryfowej G 11 (czyli tej, w której cena energii elektrycznej jest jednakowa w ciągu całej doby) wzrost wyniesie średnio około 1,5 procent. Z kolei w grupie taryfowej G 12 (w której cena prądu jest wyższa w dzień, a niższa w nocy) średni wzrost wynosi nieco ponad 2 procent.
- Dla przykładu klient, który ma licznik jednofazowy i zużywa w ciągu dwóch miesięcy 300 kilowatogodzin. w 2007 r. za dwa miesiące zapłaci 131 zł i 43 gr. natomiast w 2006 r. zapłaciłby 129 zł i 34 gr. Czyli podwyżka wynosi trochę ponad złotówkę na miesiąc - mówi Kazimierz Szypuła, rzecznik prasowy Energetyki Beskidzkiej „Enion" w Bielsku-Białej.


Od stycznia ceny swych usług (średnio o 4 proc.) podniosła Poczta Polska. 1 tak o 5 groszy wzrosła opłata za wysłanie kartki pocztowej lub listu. W połowie stycznia ciężkie chwile czekają również palaczy, gdyż o 13 procent wzrośnie akcyza na papierosy. Na otarcie łez pozostaje fakt, że na początku stycznia wzrosło także minimalne wynagrodzenie za pracę z 899,10 zł do 936 zł.


 

źródło: GZC
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: