Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Centrum Cieszyna planem filmowym. Zobacz archaiczne szyldy i plakaty.

Cieszyn znów opuścił granice Polski? Takie pytanie mogą zadawać sobie osoby, które dziś poruszają się w okolicy cieszyńskiego rynku. Witryny sklepowe zmieniają swój wygląd a szyldy zyskują obcojęzyczne lub staropolskie brzmienie. Wszystko za sprawą zbliżającego się terminu realizacji zdjęć do filmu „Legiony”

Już w najbliższych dniach w Cieszynie pojawi się ekipa filmowa. Realizowane będą zdjęcia do filmu „Legiony”, który opowiada historię Legionów Polskich w latach 1914-1916. W związku z tym Cieszyn musi cofnąć się w czasie o ponad 100 lat. Za sprawą braku wehikułu, ekipa filmowa jest zmuszona do zmiany wszystkich istotnych elementów w miejscach, gdzie będą realizowane zdjęcia, tak aby odpowiadały one czasom opisanym w scenariuszu.

Tak więc sklep znajdujący się przy kościele p.w. św. Marii Magdaleny w Cieszynie przez najbliższe dni należy do niejakich „Jakoba Bernata” i „Ignacego Sztumpfa”, który sprzedaje „kostiumy, spódnice i płaszcze”. W sklepie znajduje się również „Magazyn ubiorów męzkich”. W sklepie, gdzie można kupić tradycyjne kanapki cieszyńskie, na czas zdjęć zagościł „A. Klemens”, który prowadzi Handel Skór, a tuż obok niejaki Chaim Lebron założył obok skład win. Na szyldach znajduje się również informacja o sprzedaży fortepianów, czy też zaproszenie do cyrku. Oprócz archaicznych, ale polskich napisów można znaleźć również wiele spisanych cyrylicą.

Cieszyniacy przez kilka dni będą więc mogli poczuć się we własnym mieście trochę nieswojo. Jest to jednak doskonała okazja, aby zainteresować się historią kraju – z pewnością co bardziej dociekliwa młodzież postanowi sprawdzić, dlaczego akurat miasto ucharakteryzowano właśnie w ten sposób. Z pewnością też cieszyński rynek przeżyje prawdziwe oblężenie, gdyż w najbliższym czasie z pewnością będzie „ciekawostką”, zarówno dla mieszkańców, jak i dla przyjezdnych.

Realizacja zdjęć do filmu „Legiony” będzie się również wiązała z pewnymi utrudnieniami. Dziś (10.10.2018) Miejski Zarząd Dróg w Cieszynie poinformował o czasowych utrudnieniach — Dla potrzeb realizatorów produkcji filmowej "Legiony" od dnia 12.10.2018 r. zostanie wyłączony z użytkowania parking na terenie amfiteatru przy ul. 3 Maja. Ponadto informujemy, że w związku z kręceniem ujęć filmowych w centrum miasta wystąpią okresowe utrudnienia w ruchu kołowym i pieszym – obwieścili przedstawiciele MZD w Cieszynie na oficjalnej stronie instytucji w mediach społecznościowych.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-10-10 22:55:07
racjonalny: Największym plusem tej sytuacji jest to, że pościągali banery ze sztucznie uśmiechniętymi kandydatami do rad wszelakich...
2018-10-10 23:48:27
bronek91: Tak się zastanawiam jak zareagowaliby poniektórzy mieszkańcy, gdyby na potrzeby jakiegoś filmu odtwarzano scenerię niemieckiej okupacji z czasów II światowej. Jakie wówczas banery/plakaty itd zostałyby zawieszone wzdłuż ulic? A potem jakiś Steven Spielberg po przeszło 20 latach przypomniałby sobie z jaką rzekomo spotkał się reakcją ze strony różnej maści lokalsów.
2018-10-10 23:52:01
bronek91: Steven Spielberg powiedział: Pewnego razu, gdy Ralph Fiennes był ubrany w swój pełny mundur SS, pewna Polka krzyknęła i powiedziała: „jak bardzo podobał się jej jego mundur i żałowała, że wszyscy ni wróciliście tutaj, by nas chronić”.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: