Dr Kania o niepodległości - wykład UTW
W tym roku, w związku z ogólnopolskimi obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w upamiętnienie tej rocznicy włączył się również cieszyński Uniwersytet Trzeciego Wieku. Przewidywane jest wiele spotkań o tematyce niepodległościowej, w tym również cykl w ramach sekcji historyczno-geograficznej i hobbystycznej. Tym razem tematem spotkania był początek niepodległości 1918-1926.
Dr Tadeusz Kania mówił m.in. o powstaniach niepodległościowych — Omówimy, dlaczego w jednym zaborze było lepiej a w drugim gorzej. Z jakiego powodu tylko jedno powstanie się udało, a w innych zaborach żadne się nie zakończyło się sukcesem. To jak było w zaborach, miało wpływ na początek II RP. Sytuacja w każdym z zaborów miała wpływ na to, że Poznańskie Powstanie – Powstanie Wielkopolskie, było jedynym udanym w historii Polski – tłumaczył.
W czasie trwania wydarzenia, zgromadzeni goście mogli dowiedzieć się między innymi o nietypowych początkach polskiej niepodległości, które można umiejscowić m.in. w Nowym Jorku, Sankt Petersburgu, czy też we Francji, o wykształceniu polskich prezydentów, którzy pobierali naukę i wiele lat pracowali poza granicami kraju, o pierwszych uniwersytetach w niepodległej Polsce, a także o poziomie życia oraz odsetku analfabetyzmu w poszczególnych zaborach.
Sporo mówiło się również o istotnych wydarzeniach, związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i z wprowadzaniem w niej odpowiednich rozwiązań. Słuchacze mieli również szansę przejrzeć książki, związane z tematyką niepodległościową, przyniesione przez prowadzącego, a także wysłuchać kilku słów od mieszkańca Zaolzia, który prowadzi badania związane z mordami dokonywanymi na Śląsku Cieszyńskim, m.in. związanymi z procesami z 1946 roku.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.



Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
