Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Były wiceprezes skazany

Andrzej W. były wiceprezes Polskiego Związku Narciarskiego został skazany na 14 miesięcy więzienia. Karę na okres próby zawieszono na rok.

Jak informuje prok. Ewa Koj, Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach, Sąd Rejonowy w Cieszynie uznał oskarżonego Andrzeja W. winnym tego, że w okresie od 27 sierpnia 1986 r. do 18 kwietnia 1989 r. w Wiśle, będąc zawodowym oficerem w stopniu porucznika Wydziału II Górnośląskiej Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza w Gliwicach, działając czynem ciągłym w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i osobistej, dopuścił się zbrodni komunistycznej, polegającej na poświadczaniu nieprawdy w dokumentach mających wykazać, iż pokrzywdzony Jerzy M. był tajnym współpracownikiem Zwiadu WOP.

Za ten czyn Sąd wymierzył oskarżonemu karę 2 lat i 4 miesięcy pozbawienia wolności i złagodził ją na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1a ustawy z dnia 7 grudnia 1989 r. o amnestii o połowę, tj. do 1 roku i 2 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem kary na okres próby wynoszącym 1 rok.

Sąd zobowiązał również Andrzeja W. do pisemnego przeproszenia pokrzywdzonego. Sąd umorzył natomiast postępowanie wobec Andrzeja W. na podstawie art. 1 ust. 1 powołanej ustawy o amnestii co do drugiego z czynów objętych aktem oskarżenia, który polegał na tym, że w okresie od 18 maja 1986 r. do 19 sierpnia 1988 r. w Wiśle oskarżony poświadczył nieprawdę w dokumentach mających wykazać, iż tajny współpracownik Zwiadu WOP Stanisław C. w tym okresie kontynuował współpracę. Odnośnie tego czynu Sąd uznał bowiem, że wymierzona oskarżonemu kara nie przekroczyłaby 2 lat pozbawienia wolności.

W ustnych motywach uzasadnienia wyroku Sąd podniósł m.in., iż przyjęcie przedawnienia w tej sprawie naruszyłoby prawa pokrzywdzonego, ponadto powołał się na art. 44 Konstytucji, zgodnie z którym bieg przedawnienia w stosunku do przestępstw, nie ściganych z przyczyn politycznych, popełnionych przez funkcjonariuszy publicznych lub na ich zlecenie, ulega zawieszeniu do czasu ustania tych przyczyn.

Wyrok nie jest prawomocny, Andrzej W. w rozmowie z naszą redakcją nie chciał komentować wyroku. Jak stwierdził,  na pewno się od niego odwoła.

JB

źródło: ox.pl/IPN
dodał: JB

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-11-24 17:09:17
STEVEabc: Wiślanie mogą sprawdzi kto z sąsiadów (dorobkiewiczów) był komunistycznym donosicielem. Starczy tylko wejść na stronę .....inwentarz.ipn.gov.pl ......, wpisać nazwisko sąsiada i ......wszystko będzie jasne. Niektórym się oczy otworzą ....i to szeroko a panu byłemu z PZN dojdzie jeszcze \'premia\' w postaci obniżenia emeryturki wojskowej. <br />Oj Panie W....będzie ciężko przeżyć za ok. 2.000zł.
2017-11-24 18:43:41
koszor: Czyli jednak komuś świnię podłożył. Pan Bóg nierychliwy, ale sprawiedliwy.
2017-11-24 22:54:01
krzysztof.mm: \&quot;dopuścił się zbrodni komunistycznej, polegającej na poświadczaniu nieprawdy w dokumentach mających wykazać, iż pokrzywdzony Jerzy M. był tajnym współpracownikiem Zwiadu WOP\&quot;...<br /><br />cóż to kuźwa jest?!...<br />jakaż to \&quot;ZBRODNIA\&quot;???<br />ktoś rozumie, co sie tutaj dzieje?<br /><br />ta bolszewicka hałastra już tylko przeinaczającym kompletnie świat Orwellem potrafi przemawiać<br />
2017-11-25 07:16:05
Międzol: Krzysiu komunizm to system totalitarny, tak samo zbrodniczy jak nazistowski, pewno Tatuś lub Dziadziuś Ci nie tłumaczyli, bo umoczeni w nim byli po szyje.
2017-11-25 08:26:29
.Gucio: Gdyby zrobił to samo ale w 1990 roku to by już to nie była zbrodnia komunistyczna tylko normalność dnia powszedniego.
2017-11-25 09:21:10
crank: Paranoja goni paranoję.
2017-11-25 16:53:51
bronek91: krzysztof.mm, <br />faktycznie, z literalnego punktu widzenia to nie zbrodnia, ale występek.
2017-11-25 18:44:23
krzysztof.mm: Bez wątpienia zbrodni na polskiej państwowości, na naszej racji stanu, na demokracji, wreszcie na Konstytucji dopuszczają się kolesie dzisiaj rządzący Polską przy pomocy służb specjalnych kierowanych do zwalczania opozycji, populistycznemu roztrwanianiu i grabieży majątku publicznego, przekupianiu kleru, do cna załganej propagandzie w stylu najgorszych bolszewickich wzorców.<br /><br />Jeszcze tym dziadom sakramenckim bokiem wyjdą ustawy, które dziś z pogwałceniem podstawowych praw uchwalają. Jeszcze się nimi udławią w pierdlu.
2017-11-26 12:20:00
bronek91: krzysztof.mm,<br /> Jak mawiał Marks? <br />Historia lubi się powtarzać i to z farsą;)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: