Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Był PGR. Czy uda się pozyskać pieniądze?

Niedawno informowaliśmy o dotacjach, jakie od początku pandemii pozyskała Gmina Hażlach. Już wtedy wójt gminy Grzegorz Sikorski podkreślał, że to nie koniec starań o fundusze. Obecnie hażlaski magistrat startuje w konkursie na dofinansowania inwestycji w gminach, gdzie dawniej funkcjonowały PGR-y. Na co zostaną przeznaczone pozyskane pieniądze?

W Gminie Hażlach PGR funkcjonował w Kończycach Wielkich. Wśród mieszkańców wciąż można usłyszeć wspomnienia o tym, jak kiedyś teren ten był zagospodarowany i jakie prace prowadzono na miejscu. Historia związana z PGR-em upoważnia gminę o staranie się o dofinansowanie na inwestycje. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? - po konsultacjach z Radą Sołecką, podjęto decyzję o złożeniu wniosków o dotację na trzy zadania. Wszystkie dotyczą Kończyc Wielkich, bo nabór dotyczy tylko i wyłącznie miejscowości, w których znajdowały się PGR-y - wyjaśnia Grzegorz Sikorski, Wójt Gminy Hażlach.

Wnioski obejmują:

  • Przebudowę mostu na rzece Piotrówka wraz z częścią ciągu komunikacyjnego biegnącego przez centrum miejscowości, tj. ul. Kościelną, Dębina oraz Zamkową (od skrzyżowania z ul. Dębina do zabudowań Folwarcznych) wraz z oświetleniem i odwodnieniem, a także przebudowę ul. Tęczowej.
  • Budowę kanalizacji sanitarnej w obrębie ulic: Świerkowa, Strażacka, Ks. Kukli, z przyłączem Ośrodka Zdrowia, Hurtowni Budowlanej, bloku mieszkalnego oraz ulicy Willowej. Inwestycja umożliwi podłączenie około 40 budynków mieszkalnych oraz podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej terenów popegeerowskich w Gminie Hażlach.
  • Zmianę sposobu użytkowania części I piętra budynku szkoły podstawowej na dwa oddziały przedszkolne, przebudowę kotłowni gazowej, instalacji gazowej wraz z dostosowaniem istniejących instalacji sanitarnych, regulacją hydrauliczną instalacji c.o. w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kończycach Wielkich oraz budowę przyszkolnego placu zabaw wraz z parkingiem.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-02-04 13:50:41
tom lem: ....a już myślałem, że wójt chce się zająć hodowlą drobiu - a tu się okazuje, będzie czekał - aż kurniki, komuś na głowę spadną ;-)
2021-02-04 19:22:40
i67: Dzieło reformy Balcerowicza , ten to narobił dziadostwa...
2021-02-04 20:40:07
donekT: Pegeery zlikwidowała ustawa z 19 października 1991 r. Tylko co trzecie spośród 1,5 tys. gospodarstw było rentowne, na hektar przypadało 12-13 pracowników, a powinno trzech, czterech. To była armia 395 tys. ludzi. Teraz jest już jasne, że rząd na popegeerowskie gminy w Polsce przeznaczy 250 mln. zł. Suma nie oszałamia. Bo gdyby wnioski o pieniądze (nabór już ruszył) złożyły wszystkie uprawnione gminy, a pewnie tak zrobią, na jedną przypadłoby 400 tys. zł. Ile za taką kwotę da się wybudować wodociągów, oczyszczalni czy kilometrów dróg? // https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/2099911,1,dawne-pegeery--miejsca-bez-przyszlosci.read //
2021-02-04 21:24:33
LOL MEN: @donekT racja wszystko co państwowe z reguły nie jest najlepiej zarządzane. Natomiast mnie interesuje co stało sie z majątkiem PGRów. W Kończycach Wielkich funkcjonował, majatek był ogromny (patrząc na hektary oraz zabudowania) pytam sie w czyje rece to wszystko trafiło? Czy centralna oraz LOKALNA władza odpowiedziała kiedykolwiek za utratę naszego majatku? Ile ziemi po byłym PGRze jest teraz własnościa gminy Hażlach? Śmiem twierdzić, że 0 (ZERO). Faktycznie pieniędzy w podziale jest mało więc trzymam kciuki za p. Sikorskiego. Jego sukces to nasz sukces. SUKCES miejscowości która została ograbiona z majątku na który pracowało kilka pokoleń.
2021-02-04 21:39:13
donekT: LOL MEN, Podzielam sporo Twoich uwag, nie wszystko trzy dekady temu przeprowadzono należycie. Co stało sie z majątkiem PGRów? Może spółki nomenklaturowe? Może coś innego? Na ten temat wylano już morze atramentu. Warto również zainteresować się, na czyim mieniu powstały PGR... niewątpliwie ta kwestia, w przypadku Kończyc Wielkich, wiąże się ze sprawą utrzymania pewnego ważnego dla regionu zabytku.
2021-02-04 21:45:01
donekT: ... który w konsekwencji polityki naszych lokalnych władz (głównie powiatowych) popadł w ruinę- w tym przypadku założenie, że wszystko co państwowe z reguły nie jest najlepiej zarządzane, nie znajduje potwierdzenia.
2021-02-04 22:13:12
LOL MEN: @donekT: zgadzam się z Tobą. Ja akurat bazuję na bogatej literaturze wujka Googla. Jesli wstukamy pałac w Kończycach Wielkich to możemy poczytać o ... Zobaczymy czy będzie z tego wino....... - chyba wiesz co mam na myśli. Generalnie ja wątpie wbrew zachwyconym mieszkańcom :-/
2021-02-04 22:41:52
donekT: Dla rozwiania wszelkich wątpliwości także kibicuję kończyckiemu/hażlaskiemu samorządowi partycypacji w obiecanych środkach i wygrania konkursu. Skoro jest okazja, wypada spróbować. Nie należy chwalić dnia przed zachodem słońca, w mojej ocenie Pan G. Sikorski jest dobrym gospodarzem i oby tak dalej. Warto przy okazji zwrócić uwagę na jedną z bolączek polskiego (i nie tylko) systemu politycznego, którą jest postępujące upartyjnienie samorządów. Dla porównania prof. Paweł Flis i prof. Paweł Swaniewicz przebadali ponad 1200 gmin, które otrzymały dotacje z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Okazało się, że 28% dotacji dostały gminy rządzone przez PiS, w których mieszka 9% ludności Polski. (za tygodnik "Przegląd" nr 4/1098 s.6). Skłonność ta dotyczy każdego dotychczasowego polskiego rządu, bez znaczenia na barwy partyjne. Zdaje się, że gminami powinny rządzić samorządy, a nie partie polityczne, praktyka bywa odmienna. Postawa samorządu wobec organizacji wyborów w 2020 mogła zostać zapamiętana przez rozdzielających środki.
2021-02-04 22:54:39
donekT: LOL MEN, Co do pałacu, budynek został oderwany od swojej pierwotnej bazy ekonomicznej zapewniającej jego prawidłowe funkcjonowanie (majątek rodziny, na który przez pokolenia pracowali także miejscowi). Wiadomo, że bez zaplecza obiekt generuje tylko koszty, a historii i dziejowych przemian już nie zmienimy. Jak możemy zauważyć, pewne kwestie mają wspólne źródło. Nie wiemy, jaka będzie przyszłość pałacu, wszystko w rękach i woli jego właścicieli. Faktycznie można nadal mieć obawy...
2021-02-05 09:52:33
john: Donek dobrze że się zgadzasz sam ze sobą.
2021-02-05 14:52:29
LOL MEN: @john - komentarze donekT są bardzo wyważone i rozsądne. Nie sposób sie z nimi nie zgadzać. @john o co chodzi?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: