Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Buzek i Pilch z nagrodą im.Otto

Nagrody im. ks. Leopolda Otto zostały wręczone w Warszawie. Tak zainaugurowano rok jubileuszowy ''Zwiastuna Ewangelickiego''. W tym roku laureatami nagrody pisma zwiastun zostali Jerzy Buzek oraz Jerzy Pilch.

Dwie osobistości ze Śląska Cieszyńskiego otrzymały nagrodę im. ks. Leopolda Otto - Jerzy Buzek i Jerzy Pilch zostali wyróżnieni przez „Zwiastun Ewangelicki”. Jerzy Buzek dostał nagrodę za dawanie świadectwa ewangelickiego etosu pracy i służby dla dobra wspólnego, przejawiające się w pełnym poświęcenia zaangażowaniu w życie publiczne w Polsce i na arenie międzynarodowej, a także w promowaniu obecności Kościoła ewangelickiego w Polsce.


Z kolei pisarz Jerzy Pilch otrzymał nagrodę za wprowadzenie na stałe do publicystyki i literatury polskiej ewangelickich wątków i tematów, dzięki czemu tysiące czytelników dowiedziały się i mogły zrozumieć, kim są ewangelicy żyjący w Polsce oraz za to, że zmusił współczesnych ewangelików do krytycznej refleksji i oceny własnej tożsamości wyznaniowej.


- Jestem ogromnie zaszczycony, zarówno ze względu na patrona nagrody, jak i na miejsca, gdzie tę nagrodę przyjmuję. […] Nie czułem się nigdy niczym więcej niż reprezentantem przekonań mojego narodu i mojej małej ojczyzny - Śląska, gdzie przynależność do Europy i do Polski nigdy nie budziła wątpliwości - mówił prof. Jerzy Buzek, podczas uroczystości.


Jerzy Pilch nie mógł odebrać statuetki ze względu na chorobę, dlatego bp Jerzy Samiec, ks. Jerzy Below i ks. Piotr Gaś, a także Jerzy Buzek odwiedzili drugiego z laureatów w warszawskim mieszkaniu.


Nagroda im. ks. Leopolda Otto, jako hołd dla założyciela przyznawana jest corocznie przez "Zwiastun Ewangelicki". Od 2003 roku otrzymują ją osoby aktywnie udzielające się w dziedzinach, w których zasłużył się ks. Leopold Otto lub do działania, w których mocno motywował ówczesnych ewangelików. Wyróżnienie to jest nagrodą honorową i stanowi ją statuetka z płaskorzeźbą patrona nagrody.

 

KOD

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: