Burmistrz Cieszyna o różnorodności kulturowej
Dziś (16.03) ostatni dzień Festiwalu Nauki w Wyższej Szkole Biznesu w Wydziale Zamiejscowym w Cieszynie. VIII edycja Festiwalu spotkała się z dużym zainteresowaniem. W ramach tego trzydniowego (14-16.03) wydarzenia już mamy potwierdzonych ponad 1100 uczestników. Tyle osób, młodzieży będzie z nami doświadczać różnych ciekawych wykładów, które zostały podzielone na pewne moduły. Przez ten podział, chcemy Państwu pokazać to, co mamy do zaoferowania, w czym nasza uczelnia się specjalizuje tutaj w Cieszynie – mówił podczas inauguracji Festiwalu Dziekan Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie dr Andrzej Bubnicki.
Bubnicki pokrótce przedstawił, obecnej na otwarciu Festiwalu młodzieży ofertę WSB, a także samą uczelnię. Jesteśmy niezmiennie od 3 lat wiodącą uczelnią niepubliczną w regionie. Zajmujemy pierwsze miejsce w rankingach w Województwie Śląskim. 9 miejsce w rankingu krajowych uczelni niepublicznych. Jesteśmy jedną z kilkunastu uczelni niepublicznych na ponad 350, która ma uprawnienia do nadawania tytułu naukowego doktora. To również zwiększa zainteresowanie naszą uczelnią. Dziekan zwrócił także uwagę na nowe kierunki oraz te planowane. Bardzo intensywnie myślimy nad otwarciem nowego kierunku, czyli bezpieczeństwa narodowego. Wiem, że jest to kierunek potrzebny. Wiem, że wiele osób chce się kształcić w ramach specjalności na tym kierunku. (...) Prosimy także o opinie, które kierunki studiów Państwa interesują. Będziemy mogli wtedy spróbować dostosować ofertę do Waszych przyszłych oczekiwań – podkreślał Dziekan.
Oprócz młodzieży na inauguracji Festiwalu Nauki nie zabrakło również władz miasta, przedstawicieli powiatu, jednostek kultury oraz Sejmiku Województwa Śląskiego. O wygłoszenie wykładu inauguracyjnego został poproszony Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura.
Włodarz poruszył temat różnorodności kulturowej „Różnorodność kulturowa – refleksja z historią Śląska Cieszyńskiego w tle”. Bardzo miło mi, po raz kolejny, gościć w tym budynku. Moim zadaniem jest dziś wygłosić wykład inauguracyjny. Czuję się zaszczycony. Nie będzie to wykład, który obfitowałby w wielką wiedzę, ale mam nadzieję, że będzie obfitował w wielką refleksję. Będę bowiem mówił o społeczeństwie wielokulturowym. Dziś to społeczeństwo wielokulturowe jednoczone przez proces globalizacji jest dla nas szczególnym wyzwaniem. Szczególnym wyzwaniem, bo jesteśmy coraz bliżsi sobie. My tutaj w Cieszynie z tymi mieszkającymi w Paryżu, z tymi mieszkającymi w Nowym Jorku, czy z tymi mieszkającymi w wielu innych miejscach na świecie. Proces globalizacji zbliżył nas ale z drugiej strony, będę się to starał pokazać w tym wykładzie, ta bliskość ma charakter być może pozorny. Zapraszam do refleksji nad współczesnym wielokulturowym społeczeństwem i nad tym, jak dziś jesteśmy bliscy siebie albo jak dalecy jesteśmy siebie – tymi słowami rozpoczął swój wykład Ryszard Macura.
Zanim Festiwal rozkręcił się na dobre, uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na wernisaż wystawy pokonkursowej „Miejsce w którym żyjemy” projekt Arting 2015. Prezentowane na wystawie prace zostały wyróżnione w ubiegłorocznej edycji Konkursu Wzornictwa Przemysłowego pod hasłem "Miejsce w którym żyjemy". Organizatorem konkursu była Fundacja Ludzie-Innowacje-Design przy współudziale Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Przedmiotem konkursu były projekty z zakresu wzornictwa przemysłowego obejmujące rozwiązania poprawiające funkcjonowanie człowieka i jego otoczenia zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i poszanowania energii. Na konkurs wpłynęły 64 projekty.
Festiwalowi towarzyszy również wystawa „Energia jutra”, w ramach której uczniowie mogą skorzystać z mobilnych warsztatów multimedialnych o tematyce ekologicznej.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.