Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Burmistrz chce ulżyć firmom

Burmistrz Cieszyna chce ulżyć przedsiębiorcom. Jak? Zwalniając niektórych z nich z płacenia podatków od nieruchomości. Ma to pozytywnie wpłynąć na rozwój biznesu w mieście - zauważa Mieczysław Szczurek.
W tej chwili obowiązuje uchwała Rady Miejskiej Cieszyna z 29 listopada 2007 roku, w sprawie wprowadzenia na terenie miasta Cieszyna zwolnień niektórych nieruchomości z podatku. Uchwała zwalnia z obowiązku płacenia gminie należnej daniny m.in. za budynki i grunty wykorzystywane na prowadzenie działalności związanej z ochroną przeciwpożarową, budynki lub ich części oraz grunty zajęte na prowadzenie domów pomocy społecznej oraz placówek opiekuńczo – wychowawczych dla dzieci i młodzieży zapewniających całodobową, ciągłą lub okresową opiekę i wychowanie.
Na dwa lata zwolnienia mogą liczyć również właściciele zabytkowych budynków, którzy przeprowadzili remonty elewacji. Przez pięć lat nie płacą podatku właściciele budynków, w których uruchomiono nową działalność produkcyjną.
 
Uchwała precyzyjnie określa kto i przez jaki okres czasu może nie płacić podatku do miasta. Teraz jednak, jak przekonuje burmistrz Cieszyna Mieczysław Szczurek przyszedł czas, by uchwałę podjętą pięć lat temu - zaktualizować. Zmiany mają być efektem ostatniej sesji RM poświęconej biznesowi. Jak mówi burmistrz - na sesji pojawiały się różne wniosku, zamierzam stopniowo je uwzględniać.
 
Szczurek proponuje, by rozszerzyć zakres formy pomocy dla przedsiębiorców. Na początek zmienić się maja dwa wpisy. W przypadku zwolnienia z podatku od nieruchomości budynków o odnowionej elewacji, wpisanych do rejestru zabytków lub ewidencji zabytków, burmistrz proponuje rozszerzyć możliwość zwolnień o posiadaczy samoistnych oraz użytkowników wieczystych.
 
Zmiany planowane są również w przypadku inwestorów, którzy wybudowali nowe obiekty. W tym przypadku poprzednia uchwała ma ulec rozszerzeniu o zapisy umożliwiające udzielenie zwolnienia nie tylko dla osób, które budują nowe budynki, ale rozbudowują istniejące.
 
 
 
Zaproponowane zmiany powinny wpłynąć na zwiększenie zatrudnienia poprzez stworzenie nowych miejsc pracy przez przedsiębiorców, którzy dokonali budowy, rozbudowy lub nadbudowy obiektów przeznaczonych na działalność gospodarczą- tłumaczy burmistrz Cieszyna. Jego zdaniem dwuletni okres, przez który przedsiębiorcy zwolnieni będą z płacenia podatków za nowo wybudowane obiekty, powinien korzystnie wpłynąć na rozwój biznesu.
Oczywiście przez dwa pierwsze lata gmina z tego tytułu nic nie będzie miała, ale po tym okresie przedsiębiorca zacznie płacić. Jeśli takiego zapisu nie wprowadzimy, właściciel firmy może wybudować swoją firmę za granicami miasta – argumentuje Szczurek.
 
Tym tematem zajmować się będą na najbliższej sesji radni miejscy. Jednak propozycja burmistrza jeszcze czeka na opinię Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. On musi wydać w tej materii swoje zdanie.
 
Jan Bacza
źródło: OX.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: