Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Brenna z wieloletnim długiem na prawie 29 mln zł

Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach wydała opinię dotyczącą poziomu zadłużenia gminy Brenna. Wynika z niej, że tamtejszy samorząd swoje długi będzie spłacać przez najbliższą dekadę.

- Ostateczna spłata długu gminy ma nastąpić w 2031 roku. Najwyższy poziom zadłużenia tej jednostki samorządu terytorialnego w wysokości 28 770 393,64 zł jest prognozowany w 2021 roku i stanowi 45,3% dochodów budżetu - czytamy w opinii, którą otrzymała Rada Gminy Brenna.

Izba przypomina, że problemy finansowe breńskiego magistratu spowodowane są przede wszystkim zaciągnięciem kredytu na 5 mln zł w Mikołowskim Banku Spółdzielczym oraz pożyczki z instytucji pozabankowej na jego spłatę.

Organ nadzoru podkreśla też, że redukcja zadłużenia gminy nastąpi tylko wtedy, gdy samorząd będzie konsekwentnie realizował założenia przyjętego programu postępowania naprawczego. - Dotyczyć to będzie przede wszystkim wymogu konsekwentnego ograniczania wydatków budżetowych, a w szczególności wypracowania i utrzymywania w kolejnych latach odpowiednich kwot nadwyżek operacyjnych budżetu, pozwalających na niezakłócone realizowanie spłat zaciągniętych zobowiązań oraz poszukiwanie możliwości pozyskiwania dodatkowych dochodów. Niezbędne będzie również wstrzymanie podejmowania nowych zamierzeń inwestycyjnych, albowiem gmina nie będzie dysponowała możliwościami ich finansowania.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-04-27 16:00:23
miriam11: Może redakcja by dopisała,na co gmina zaciągła ten kredyt /kto się podpisał/ no i co za mądra głowa wzięła drugi na spłatę pierwszego!!! Co też ta osoba dziś porabia i czym się zajmuje?
2021-04-27 17:00:05
koszor: Ja, jeszcze jedno - po jakimu, panie fojcie, trzeja aż w Mikołowie pinióndze pojczować? U nas już żodyn nie chce wóm pojczować? Tóż jak kiery pije, to mo nabrane gorzołe po sklepach i musi co roz dali chodzić do inszych sklepów, bo mu już nie chcom dali dować . Ni ma to tak s wami?
2021-04-27 17:21:57
miriam11: Ot i owa odpowiedzialność urzędnika. To że pożyczke pod inwestycje (jeśli słuszna) trzeba wziąć to ok. Tylko żeby na spłatę brać drugą w parabanku? To sie nadaje do CBA chyba. A już napewno ich rodziny powinny im pozbierać dowody osobiste bo pieron wjy kaj jeszcze co pojczają.
2021-04-28 09:54:16
bolo 5064: Witam.Zacznę słowami piosenki pana Niemena: "Dziwny jest ten świat". W maju zeszłego roku pewna grupka ludzi /Wódz Naczelny, Sasin i Pinokio/ roztrwoniła lekką ręką 70mln złotych.I co. I nic. Rozbiera się niedokończoną elektrownię węglową której budowa kosztowała miliardy .I co.Również nic.Nikt nie ponosi odpowiedzialności ,nikt nie jest ukarany.Decydenci dalej siedzą na swoich stołkach. Takich przykładów jest więcej. Tu się czepiają gminy ,która zarządzała finansami nieudolnie ,ale pieniądze te poszły w większości na inwestycje. Przecież to raptem niecałe pół sasina. Dlaczego gmina ma teraz przez 10 lat "dziadować" ? Powinna dostać jakąś formę pomocy z "góry".
2021-04-28 10:42:45
mateuss85: Ale za to mają najnowocześniejszy system do zbieranie opłaty miejscowej (której prawie nikt nie płaci) i wójt może dalej brylować w mediach.
2021-04-28 22:42:25
Iwan: Co za artykuł kto będzie spłacał przez następne dekady dług samorząd czy mieszkańcy Brennej. Dla radnych i wójta w ostatnich latach najważniejsza jest Arena Kotarz i wycinka góry Kotarz. Nawet na radzie gminy był szef tego przedsięwzięcia. Ostatnio czytałem że w ramach uzdrowienia radni obniżyli diety to kropla w morzu ale jak wchodzili do rady inni radni parę lat temu to podwyższali diety mało tego wójtowi też podwyższyli ale nie obniżyli. Naprawdę nie wiem skąd takie zadłużenie ale można z tym coś zrobić tylko trzeba się interesować jak z tego wyjść a nie interesować się Areną Kotarz bo ona nie jest potrzebna mieszkańcom tylko prywatnemu inwestorowi. Ona nie załata długów Gminy.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: