Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Brenna z planem naprawczym. Wypuści obligacje?

Na wczorajszej (19.10) sesji Rady Gminy Brenna radni podjęli uchwałę w sprawie wprowadzenia planu naprawczego dotyczącego finansów samorządu. O problemach budżetowych gminy pisaliśmy na początku miesiąca.

- Mówimy przede wszystkim o działaniach naprawczych w zakresie wydatków bieżących - podatku od nieruchomości, od środków transportowych, a także opłacie związanej ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego. W 2021 roku przewidujemy również wprowadzenie opłat parkingowych, zostały również wytypowane nieruchomości do przekazania w formie dzierżawy, aby do naszego budżetu spływały dochody z tego tytułu. Określiliśmy też harmonogram, wskazując konkretne okresy i lata, w których będą one prowadzone - wyjaśniała na sesji Joanna Macura, skarbnik gminy.

Jak pisaliśmy w artykule: Kłopoty finansowe gminy Brenna? "Sytuacja jest bardzo poważna" jednym z potencjalnych źródeł pozyskania pieniędzy jest wypuszczenie przez gminę obligacji komunalnych. Radny Zdzisław Gawlas zapytał w trakcie posiedzenia samorządu o to, co się stanie, gdy Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach nie zaakceptuje takiego rozwiązania. - W programie naprawczym przedstawiona jest alternatywa, czyli wystąpienie z wnioskiem o udzielenie pożyczki z budżetu państwa wypłacanej przez Ministerstwo Finansów. Ten pierwszy wariant przyjęliśmy za bardziej odpowiedni ze względu na czas oczekiwania na rozpatrzenie takiego wniosku i ilość dokumentów, które są niezbędne do jego złożenia - tłumaczyła Macura.

Na temat planu naprawczego wypowiedział się też Jerzy Pilch. - Realizację tego programu rozpoczęliśmy de facto już od marca. Działania z nim związane wprowadzaliśmy w ten sposób, aby nie zakłócały innych zadań własnych gminy. Zaowocowały one oszczędnością w budżecie rzędu 1,5 miliona złotych. Jestem przekonany, że wdrożenie tego dwuletniego programu pozwoli przygotować się nam, jako gminie, w dobrej kondycji do pozyskiwania środków finansowych z nowej perspektywy (Unii Europejskiej - dop.red.), która zaplanowana jest na lata 2021-2027 - podkreślał wójt.

Uchwała została przyjęta większością głosów - za głosowało dwunastu radnych, dwóch wstrzymało się od głosu. Z przygotowanym przez gminę dokumentem można zapoznać się tutaj. Nagranie z sesji dostępne jest tu.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-10-20 19:48:30
politykier: Nowe, POSTĘPOWE wytyczne dla nowoczesnych, europejskich, odpowiednio ukształtowanych: PŁODOLAGIA (czasem, niepoprawnie: płodozmian) - zakorzeniony w demokracjach progresywnych system wyborczy, polegający na pozbawieniu mężczyzn czynnego prawa wyborczego. Płodolagię wprowadza się na określony czas- od trzech do pięciu kadencji. Zmiana ordynacji dokonuje się poprzez ogólnokrajowe referendum, w którym mogą wziąć udział tylko kobiety. Władza jest związana wynikiem tego referendum bez względu na towarzyszącą mu frekwencję. Płodolagia obowiązuje w wyborach każdego szczebla, a także w wyborach prezydenckich. Wciąż trwa debata o prawie do głosowania osób niebinarnych. (Wedle wskazówek Agnieszki Holland). Jak widać, parytety okazały się zbyt mało innowacyjne.
2020-10-20 19:49:25
politykier: Teraz oczekujemy stosownych deklaracji lojalności ze strony poszczególnych polityków samorządowych. Tak samo, jak było w przypadku propozycji przesunięcia wyborów, na jesień, w trosce o zdrowie mieszkańców.
2020-10-20 20:00:19
politykier: // https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1974544,1,potrzebna-zmiana--plodologia.read //
2020-10-20 22:27:31
ekonom: program naprawczy w skrócie - podnosimy podatki, tniemy inwestycje, jeden dług zamieniamy na drugi czyli wypuszczamy obligacje za 10 mln, które spłacać będą inni (wykup obligacji od 2027 do 2035 ), dalej dzielimy skórę na niedźwiedziu zakładając, że na pewno sprzedamy nieruchomości (dawną stanicę harcerską w Górkach, gdzie harcerze starają się o zwrot), na pewno z tego programu ucieszy się bank, bo na odsetki w 3 lata gmina wyda 2,4 mln zł, zabawa trwa...
2020-10-20 22:39:53
ekolog: W obecnej sytuacji nawet zabudowa Kotarza (zgodnie z przewidywaniami), przedstawiana jako panaceum na wszelkie bolączki gminy, okazałaby się niewypałem, także w sferze ekonomicznej.
2020-10-20 22:53:11
ekonom: czy Brenna mogła tej sytuacji uniknąć? żeby dowiedzieć się jak wójt, radni, skarbnik traktują sprawy finansowe warto obejrzeć nagranie z sesji rady z grudnia 2019, kiedy uchwalano budżet na 2020, odczytano wtedy radnym pismo regionalnej izby obrachunkowej, izba ostrzegała, że gmina zadłuża się w maksymalnej dopuszczanej prawem wysokości, że nie ma żadnych rezerw, reakcji radnych nie było, ale tu się nie dziwię, natomiast beztroska postawa wójta i skarbnika zadziwia, skarbnik to jedyny pracownik urzędu, który jest powoływany i odwoływany przez radę gminy, jest to stanowisko zaufania społecznego, powinien wskazywać radnym zagrożenia, przecież chodzi o publiczne pieniądze
2020-10-20 23:31:37
politykier: Tłumacz, tłumacz samorządowcom, przedstawiaj merytoryczne argumenty, spróbuj przynajmniej porozmawiać o sprawach publicznych, wykazać błędy i konsekwencje lokalnie prowadzonej polityki, zwykle on/ona/ono i tak wie lepiej- nie wspominając o metodach, jakie poniektórzy z nich są gotowy zastosować, aby utrzymać pozycję. - Ten komentarz odnoszę OGÓLNIE wobec wszystkich działających w regionie samorządów i nie dotyczy wszystkich polityków, choć nie ukrywam, że sporej ich części. Z kolei odwoływanie się do pewnych instytucji jest przez poniektórych z nich odbierane jako sentyment za PRL.
2020-10-21 08:15:53
koszor: Jak dzieciaki coś narozrabiają, to lepiej się tłumaczą. Po prostu wstyd. Bierzcie w końcu odpowiedzialność za swoje postępowanie.
2020-10-21 08:48:32
: apele o odpowiedzialność należy przede wszystkim kierować do elektoratu - a z tym w całej Polsce jest marnie, ostatnie wybory prezydenckie jasno pokazały, że nieznaczna ale jednak większość to obraz nędzy i rozpaczy
2020-10-21 12:28:37
Donek: A ja chciałem się zapytać czy był zakupiony samochód do Urzędu Gminy a jeżeli był czy to jest oszczędność. Chciałem zapytać czy na dzień dobry gdy wójt został wójtem miał podniesione wynagrodzenie a radni dietę. Trzecia sprawa prywatny inwestor na sesji rady tego nie ma w żadnej gminie. Co on takiego zrobiłby dla gminy zapłaciłby ratę długu. Nie wiem też czy to prawda czy został mu wynajęty parking i kogo zasilają pieniądze za parking. Ile jest jeszcze takich decyzji.
2020-10-22 06:14:57
Lukasz__: Z hanysów sobie ściągnijcie jak tak ochoczo ich przyjmujecie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: