Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Brenna z Kolbergiem!

Świętują w tym roku jubileusz pięćdziesięciolecia. Dopełnieniem jubileuszu była nagroda przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zespół Regionalny ?Brenna? im. Józefa Macha został laureatem prestiżowej Nagrody im. Oskara Kolberga.

Nagroda im. Oskara Kolberga przyznawana jest od roku 1974 i honoruje wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury ludowej. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w minioną środę na Zamku Królewskim w Warszawie. Laureatów wyłoniła Komisja Nagród, którą tworzą przedstawiciele nauki (etnografowie, etnomuzykolodzy, językoznawcy) oraz instytucji i stowarzyszeń twórczych wspierających kulturę ludową. W tym roku jednym z jej laureatów został Zespół Regionalny „Brenna” im. Józefa Macha.


Zespół działa od pięćdziesięciu lat, założył go ojciec obecnej szefowej, Józef Mach. Jesteśmy skromnym, amatorskim zespołem a doznaliśmy takiego wyróżnienia – przyznaje wzruszona Anna Źlik, kierownik zespołu. Gala była bardzo uroczysta, ale kameralna. Przez kwadrans śpiewaliśmy i tańcowaliśmy – dodaje. Jak mówi, choć zespół składa się z osób w różnym wieku, to nie brakuje młodych. Strasznie się z tego cieszę, w ciągu ostatnich dwóch lat, przybyło wiele młodzieży. - mówi Anna Źlik. Obecnie zespół liczy 43 osoby.

Chciałem podziękować zwłaszcza tym, którzy promują kulturę, którzy wiedzą, czym różni się folklor od kultury ludowej. Należy podkreślać, jak wiele w polskiej kulturze współczesnej zaczerpnięte jest ze źródeł kultury ludowej, jak jest ona ważna z punktu widzenia edukacyjnego – mówił wręczając nagrodę minister Bogdan Zdrojewski.


Jan Bacza

źródło: ox.pl/mat.prasowe
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: