Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Brenna. Ważą się losy Kotarza i Hali Jaworowej

W poniedziałek (16.05) odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Gminy Brenna, w trakcie której dyskutowana będzie przyszłość góry Kotarz i Hali Jaworowej. Liczne stawiennictwo zapowiadają aktywiści sprzeciwiający się planom inwestora, który odnosi się do zarzutów o chęć dewastacji przyrody i środowiska na tych terenach.

Pisaliśmy w kwietniu: Zmiany na Kotarzu. Nowe plany inwestora

- Stanowczo nie zgadzamy się na realizację obiektów wypoczynkowych na Hali Jaworowej i w okolicach góry Kotarz oraz poprowadzenie drogi dojazdowej obsługującej planowane obiekty wypoczynkowe na Hali Jaworowej od strony Brennej i drogi dojazdowej stanowiącej przedłużenie wcześniej wspomnianej drogi, która pozwoliłaby na skomunikowanie Brennej poprzez Halę Jaworową w kierunku Salmopolu z drogą gminną nr 942. My mieszkańcy stawiamy na rozwój, nie rozbój - podkreśla Dawid Janczar, autor petycji, którą podpisało już ponad 9 tys. osób z całej Polski.

Aktywiści dodają też, że tereny pod inwestycję są wyjątkowo cenne środowiskowo - występują na nich rzadkie gatunki ptaków, a także rysie czy wilki. Ich zdaniem budowa kompleksu hotelowo-rekreacyjnego i dróg dojazdowych do Szczyrku miałaby nie tylko negatywny wpływ na przyrodę, ale też zmieniłaby charakter Brennej, "która ze spokojnej, urokliwej i cieszącej się sympatią turystów miejscowości stanie się peryferiami Szczyrku"

Z naszą redakcją skontaktował się też inwestor - warszawska spółka Green Mountain Resort, która przejęła tereny od Kotarz Agro. Jej przedstawiciele zapewniają, że "nie ma mowy o betonowaniu Hali Jaworowej czy realizacji przejazdu do Szczyrku". W planach jest stworzenie ogólnodostępnego terenu rekreacyjnego do aktywności rodzinnych, a także służącemu turystom ceniącym ciszę i przyrodę. Mają powstać ścieżki i szlaki turystyczne, trasy narciarskie, biegowe oraz rowerowe. - Gmina Brenna aż prosi się o taki właśnie obiekt. Hotel i baza noclegowa, jaką planujemy zrealizować, będą doskonałym dopełnieniem istniejącej bazy turystycznej i uzupełnieniem obecnej oferty. Skorzystają na tym wszyscy, również działający na terenie gminy operatorzy. Dziś Brenna, bez odpowiedniej liczby turystów, nie ma wystarczającego potencjału pozwalającego lokalnym przedsiębiorcom na zainwestowanie w rozbudowę istniejących obiektów. Kompleks na Hali taką możliwość im otworzy - zaznacza Dariusz Gardener, szef rady nadzorczej Green Mountain Investments.

Spółka przygotowała też dokument, w którym odnosi się do fałszywych jej zdaniem informacji formułowanych w opinii publicznej oraz sieci - całość można znaleźć tutaj. Czytamy w nim, że "kluczowym założeniem projektu - i jednocześnie właściciela terenu - jest jak najmniejsza ingerencja w krajobraz i otoczenie" oraz "w ramach inwestycji nie powstanie połączenie drogowe ze Szczyrkiem (...) Powstanie jedynie droga dojazdowa, która nie będzie ogólnodostępna i w pierwszej fazie będzie stanowić odciążenie ruchu transportów budowlanych z kierunku Hołcyny, a dopiero w przyszłości stanie się drogą dojazdową dla gości hotelowych oraz gości lokalnych pensjonatów w Brennej".

Inwestor zapewnia też, że z 34 hektarów posiadanej powierzchi, maksymalnie 10% zostanie przeznaczone pod zabudowę hotelową i komunikacyjną. Pozostała część będzie terenami rekreacyjnymi. - Rozwinięta infrastruktura nie zdewastuje terenu i nie pozbawi go walorów krajobrazowych. Chcemy pokazać, że można połączyć nowoczesność z tradycją, naturalny krajobraz - z wpisaną w niego piękną architekturą – przekonuje Andrzej Wójcik z Green Mountain Investments.

Spółka zwraca też uwagę na trudną sytuację ekonomiczną gminy Brenna i to, jak realizacja inwestycji mogłaby wpłynąć na budżet samorządu. "Przy założonych planach inwestycja pokryje ze znaczną nadwyżką deficyt budżetowy gminy.  Przypominamy – deficyt gminy wyliczono w 2020 r na kwotę 1,8 mln zł.  Podatki od nieruchomości oraz opłata klimatyczna – zasilą budżet gminy Brenna, tak stanowi polskie prawo. Dzięki dodatkowemu przychodowi do budżetu gminy będą możliwe większe inwestycje gminne np. w ekologiczne technologie czy wymianę kopciuchów i realizację innych celów socjalnych (takich jak dopłaty do wyżywienia dzieci w szkołach i przedszkolach). W tej chwili gmina jest w zapaści ekonomiczno–turystycznej w porównaniu z sąsiednimi samorządami. Znana jest też zła jakość powietrza w regionie – często nazywanym stolicą smogu. Nie przyciąga to turystów, jest szkodliwe dla mieszkańców. Odniesiemy większe korzyści ekologiczne i ekonomiczne, gdy zaczniemy inwestować w ekologiczne rozwiązania i infrastrukturę" - czytamy w dokumencie. 

Nadzwyczajna sesja w sprawie przyszłości Kotarza rozpocznie się w poniedziałek (16.05) o godzinie 17:30. Będzie ją można oglądać na kanale Youtube gminy.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

21
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-05-13 11:39:20
mateuss85: Never Ending Story
2022-05-13 11:54:56
StaryBryniok: Na tej wizualizacji chyba założyli, że ludzie do tych hoteli przyjdą "z buta" albo helikopterami, bo śladu drogi żadnej nie widać :-) Może śnieg przykrył :-) Władze Brennej chyba na tej podstawie są tak przychylne tej inwestycji :-) Przecież żeby to wybudować trzeba zmasakrować cały teren + Hołcynę. Co z utrzymaniem drogi w zimie, kanalizacji, doprowadzeniu mediów na szczyt Kotarza ?! Oby udało się to jakoś powstrzymać ten nonsens !!!
2022-05-13 11:56:45
M53: "kluczowym założeniem projektu - i jednocześnie właściciela terenu - jest jak najmniejsza ingerencja w krajobraz i otoczenie" oraz "w ramach inwestycji nie powstanie połączenie drogowe ze Szczyrkiem (...) Powstanie jedynie droga dojazdowa, która nie będzie ogólnodostępna i w pierwszej fazie będzie stanowić odciążenie ruchu transportów budowlanych z kierunku Hołcyny, a dopiero w przyszłości stanie się drogą dojazdową dla gości hotelowych oraz gości lokalnych pensjonatów w Brennej"." Nie będzie, ale będzie, bo nikt nam nie wmówi, ze białe jest białe, a czarne jest czarne.
2022-05-13 12:33:35
kici207: Malej działki nie mogę odrolnić bo natura 2000 a tu poł góry chcą zdewastować i jakoś im wolno . ja j-e-b-i-e-
2022-05-13 13:08:55
john: A gdzie będą parkingi,wyciągi itd ??? Postawcie jeszcze Auchana na Białym Krzyżu.
2022-05-13 14:41:55
doler: Jasne najlepiej wyciąć wszystkie drzewa w Beskidach. Tylko 10% działki pójdzie pod budowę dróg i budynki... super. A resztę lasu do wycięcia. Beskidy wyglądają jak łyse pole, połacią wyciętych lasów. Firma widzę się troszczy o gminę, że będą podatki...buhaha. Troszczy się o swój portfel, pewnie werbus z Warszawy. Ludzie jezdzą w Beskidy do natury, a nie betonozy. A to chcą nam zgotować wszystkie te resorty budowane np w Wiśle niszczące otoczenie np. Crystal,kiedyś Gołębiewski. Żadnego zrównoważenia, wpisania w krajobraz.
2022-05-13 15:06:50
yuzoo: Radni i wójt zostali wybrani przez Nas i powinni nas reprezentować, bo myśmy obdarzyli ich swoim zaufaniem. Niestety w tym przypadku tak nie jest. Władze słuchają tylko "prywatnego inwestora" który wie lepiej co dla Gminy jest dobre, jak jej pomóc i na siłę "uszczęśliwić" mieszkańców żeby żyło się lepiej... Pytam się komu będzie się żyć lepiej ? Co nam da ta inwestycja - nam mieszkańcom gminy ? Jakie poczujemy korzyści ? Więcej samochodów, śmieci wyrzuconych przy drogach, to jest ta "jak najmniejsza ingerencja w krajobraz i otoczenie". Zastanawia mnie co tak ciągnie tego wójta i pozostałych radnych do tego zamierzenia? Czemu tak po cichu ? Czemu nie przeprowadzono jakich konsultacji ? Czyżby coś było na rzeczy, czy ktoś ma jakiś interes w tym ? Nie wiem. Mam nadzieje tylko że otworzą im się oczy i zmienią zdanie.
2022-05-13 15:20:33
AntyklerForte+: na złość babci - no i oczywiście ze zowiści - mała grupka koniecznie chce odmrozi sobie uszy: jeden pisze o wycinaniu drzew kiedy Beskidy całe niemal łyse i nikomu to nie przeszkadza, drugi ma pretensje do ministra że jego działka nie jest ważniejsza od inwestycji dla regionu, jeszcze inny straszy supermarketami - ludzie, jesteście pewni, że to nie zwykły egoizm z innymi obrzydliwymi cechami przez was przemawia?
2022-05-13 15:23:16
miriam11: "Dziś Brenna, bez odpowiedniej liczby turystów, nie ma wystarczającego potencjału pozwalającego lokalnym przedsiębiorcom na zainwestowanie w rozbudowę istniejących obiektów." Jeju aż serducho mięknie jak sie tego słucho. Podziwejcie sie ludkowie to nawet warszawiokiom ( nie ino hanysom) zależy na waszym szczyńściu :-))
2022-05-13 15:33:46
Santa_Claus: w krajach cywilizowanych przeprowadza się w takich sytuacjach lokalne referenda, w Polsce za suwerena decyduje biskup i sekretarz partii
2022-05-13 16:03:51
Bugs: Może wójt liczy, że jak zakończy kadencje wójta zostanie kierownikiem budowy...
2022-05-13 16:22:14
alvaro: Green Mountain Resort uważa że w Brennej jest też zła jakość powietrza w regionie – często nazywanym stolicą smogu i tam w tym smogu chce wybudować obiekty komercyjne, może jeszcze wymieni wszystkim w Gminie kotły na nowe, wybuduje wodociąg , kanalizacje i gaz, niech lepiej przestanie fałszować rzeczywistość, prawda taka, że zamieszanie jest po to, żeby miejscowi prosili o powrót projektu Kotarz Aren, a Wójt niech się poda do dymisji, bo wszyscy w okolicy wiedzą ze gdy by nie był szafarzem, to by go stare babcie nie wybrały na to stanowisko, bo cv słabiutkie.
2022-05-13 20:42:30
Gigi13: Bankrut Brenna myśli czy robić tą inwestycje. Przecież to logiczne że tak. A Ci szczekacze co teraz mają z tym problem sami z tego skorzystają. Jakby jeszcze zrobili drogę do szczyrku to w ogóle juz byłoby elegancko... Jest inwestor jest możliwość działać ludziska czy może w tej Polsce juz nic się nie da, konserwatory zabytków, zieloni, papierki urzędnicze, pozwolenia - kxxxx CHORE TO WSZYSTKO! Zobaczcie sobie na zachód i na wschód wszędzie wszystko idzie zrobić ale nie u nas... U nas nie ma możliwości bo to, bo tamto... Ściana i beton urzędniczy! Począwszy od zagospodarowania własnych dzialek/posesji, skończywszy na elektrowni jądrowej... Wszędzie nic tylko PROBLEMY.
2022-05-13 22:49:25
miminko11: cesta z brennej do wisly juz downo miala byc zrobióno, kiery by to widziol zeby odcinek w lini prostej 7km trza bylo objezdzac 30 km.. a wyciągi jak beda chcieli bo postawią, czy wom sie to podobo czy ni
2022-05-13 23:52:39
miriam11: Gigi prowokuje jak zawsze( prawie)
2022-05-14 00:05:33
miriam11: Za Głosem Ziemi Cieszyńakiej; wypowiedź Dariusza Gonder( chyba jakiś przydupas z Warszawki) " Jeszcze niedawno zapraszano nas byśmy przyjechali do Brennej i zrobili coś z gminą" No tak sie mi zdo że se jom kupili. Wstyd i żenada panie i panowie z rady gminnej. Trzech przeciwko inwestycji. Brawo trzeba zapamiętać te nazwiska!
2022-05-14 00:07:19
miriam11: Jo sie jeszcze pytom KTO TEGO CIULOKA ZAPRASZOŁ DO GMINY !!!?,,
2022-05-14 07:28:49
xfactor: Nie wierzę w ani jedno słowo tych ćwoków. Teraz nam obiecują cuda -wianki. A jak tylko dostaną w łapy legalne pozwolenie to zrobią swoje. A wójt to pewno musiał dostać prezencik od inwestorów. Tak strasznie mu zależy żeby im oddać w łapy Jaworową. A radni, oprócz tych trzech tak bardzo wyśmiewanych przez jaśnie panów inwestorów, to chyba ślubowali wójtowi pakt milczenia. Zwykłe sprzedawczyki i tchórze. Po cholerę są radnymi skoro nie umieją gęby otworzyć i się przeciwstawić wójtowi. Wstyd mieć takich przedstawicieli. Gdyby sprawdził się najgorszy scenariusz to my, zwykli mieszkańcy tego terenu mamy przeje...e. Teraz już w weekendy widzimy co się dzieje, a potem co będzie?
2022-05-14 07:31:32
xfactor: https://www.youtube.com/watch?v=Y5ciJ3es__k Warto pooglądać i posłuchać jak umieją ładnie obiecywać. Fałsz można wyczuć na kilometr.
2022-05-14 07:36:28
doler: AntyklerForte, Gigi... na fizyce kwantowej też się nie znacie - "i też ci to nie przeszkadza". Jeśli nie znasz się na ekosystemie, roli lasu to się nie odzywaj. Odnośnie na zachodzi się da... g.. prawda. Ile razy byłeś w Alpach ? To obszar x razy wiekszy od naszych Beskidów i tam są obiekty jak najbardziej, ale wszystko jest zrobione zgodnie z naturą. A tu chce się Beskidy zabetonowac i lasy wyciac. Równie dobrze można jechać na Saharę, bo przy takiej politycy tak niedługo będą wyglądać Beskidy, górki piachu. Ludzie żyją tam setki lat i dalej bedą żyć, ale nie chodzi o mieszkańców a Warszawkę która chce se nabić kasę do kieszeni. Myślicie że mieszkańcy zarobią...buha. Inwestycja wam rozpier... drogi których nikt nie naprawi, a wy będziecie żyć jeszcze większym brudzie i korkach.
2022-05-14 20:48:17
Gigi13: W Alpach byłem 4razy i mi nie pierdziel. A o turystyce w Europie wiem 10x więcej od Ciebie. Ale luz nie musisz być tam by wiedzieć... Zobacz sobie na Google Mapach haka t a m jest napchana infrastruktura ok z głową ale pewnych rzeczy się nie przeskoczy a tu droga do Szczyrku miała juz być wieki temu.