Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Brenna - słońce ogrzeje szkołę

Niebawem ruszą prace remontowe w Szkole Podstawowej nr 2 w Brennej. Wójt gminy właśnie podpisał umowę z wykonawcą. Zakres prac w placówce jest bardzo szeroki.

Szkołę Podstawową nr 2 im. Stefana Żeromskiego w Brennej czeka gruntowny remont. Prace mają ruszyć na dniach, a przeprowadzi je przedsiębiorstwo z Golasowic. Modernizacja placówki zakłada wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.- W ramach inwestycji nastąpi wzmocnienie istniejącej więźby dachowej pod panele fotowoltaiczne, wymiana pokrycia dachowego, wykonanie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła, modernizacja instalacji c.o., docieplenie ścian, stropodachu, wykonanie przebudowy schodów wejściowych głównych oraz bocznych, remont pokrycia dachowego budynku szkoły wraz z wymianą rynien – wylicza Jerzy Pilch, wójt Brennej.

Zakończenie inwestycji zaplanowano na wakacje bieżącego roku. Firma musi tak ułożyć harmonogram robót, aby jak najmniej kolidował z zajęciami w szkole. - Izolację zewnętrzną szkoły będzie można realizować w trakcie roku szkolnego, podobnie jak schody do szkoły. Wówczas dzieci będą korzystały z drugiego wejścia. Natomiast o sezonie grzewczym rozpoczną się prace w kotłowni. Montaż i demontaż grzejników w salach odbędzie się w okresie wakacyjnym – informuje Pilch.

Co więcej, jak dodaje wójt, chciałby, żeby w przyszłości w szkole powstała laboratoryjna klasopracownia. - W niej dzieci miałyby się uczyć jak pozyskiwać energię z promieni słonecznych i innych odnawialnych źródeł energii – dodaje. Na razie jednak uczniowie będą mogli obserwować jak na większą skalę, bo w bryle ich szkoły, stosowane są techniki ekonomicznego ogrzewania i ograniczenia kosztów bieżącego utrzymania.

Remont pochłonie blisko dwa miliony złotych, ale Brennej na realizację tej inwestycji udało się pozyskać dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Dodatkowe środki nie są małe, bo wynoszą około 1,1 miliona zł.

JB

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-01-17 02:33:08
Cysorski: Skoro pan Wojt znalazl na to srodki to tylko brawa dla pana Wojta!<br />To wazna i dobra inwestycja.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: