Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Brenna: nietypowa petycja

W poniedziałek (20.01) podczas kolejnej sesji Rady Gminy Brenna tamtejsi radni będą zajmować się petycją, która wpłynęła w grudniu do magistratu. Jej autorką jest adwokat z Rabki-Zdroju, która swoje pismo skierowała najprawdopodobniej do wszystkich samorządów w Polsce. Czego ono dotyczy?

Petycja, którą można w całości pobrać tutaj (LINK) zawiera dwa postulaty. W pierwszym punkcie autorka dokumentu wnosi o utworzenie w każdej gminie bezpłatnych parkingów. - Uważam, że w każdej Gminie powinny być utworzone takie parkingu, po to aby turysta albo mieszkaniec danej Gminy mógł sobie spokojnie zostawić samochód i zwiedzać miasto lub załatwiać różne sprawy. Postuluje również, aby przed Sądami, Gminami, Starostwami, Urzędami Skarbowymi i innymi urzędami publicznymi były parkingi bezpłatne - pisze prawniczka (pisownia oryginalna).

Co ciekawe, w drugim punkcie prawniczka prosi o skierowanie jej petycji do... Konferencji Episkopatu Polski. Wnosi bowiem o "dokonanie pełnej Intronizacji Jezusa Chrystusa na Króla Polski, gdyż sprawa naszej wiary nie może nas nie obchodzić, a zwłaszcza dzielić" - czytamy w piśmie.

W związku z tym, że petycja została oficjalnie doręczona do Urzędu Gminy Brenna, władze miejscowości mają prawny obowiązek na jej treść odpowiedzieć - wynika to bezpośrednio z Ustawy o Petycjach z 11 lipca 2014. - Na terenie gminy Brenna wszystkie parkingi usytuowane na terenach gminnych są bezpłatne i oznaczone znakiem informacyjnym D-18 - pisze wójt Jerzy Pilch w odpowiedzi na pierwszy punkt dokumentu.

W przypadku drugiej prośby, sprawą musi zająć się Rada Gminy. - Komisja (Skarg, Wniosków i Petycji - dop. red.) stwierdziła, że Rada Gminy stosownie do postanowień Konstytucji oraz ustawy o samorządzie gminnym, posiada kompetencje jedynie do uchwalania aktów prawa miejscowego, jako źródeł prawa powszechnie obowiązującego na terenie gminy - czytamy w uzasadnieniu uchwały, którą mają podjąć radni w poniedziałek. W efekcie petycja zostanie skierowana (wciąż na podstawie wspomnianej Ustawy o Petycjach z 2014 roku) do... Sejmu RP. 

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: