Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Brenna: co z tymi śmieciami?

Najlepiej mieć pojemny kompostownik i w nim zielone odpady utylizować – tak przynajmniej radzić można osobom posiadającym w Gminie Brenna nieruchomości, ale niebędącymi zameldowanymi na jej terenie. W innym przypadku – jest drogo.

W ubiegłym tygodniu poruszyliśmy temat spalania śmieci zielonych w Brennej. Przypomnijmy, na profilu Gminy Brenna na FB pojawiło się sporo komentarzy pod postem, w którym władze gminne przypominają o zakazie spalania śmieci. Wiele osób zgłaszało problemy w związku z utylizacją odpadów zielonych, szczególnie osoby posiadające działki na terenie Brennej, a nie będące jej mieszkańcami. Pisaliśmy: Aż czarno od dymu! W Brennej o paleniu odpadów zielonych 

Jak to jest z tymi "przyjezdnymi", czy wywóz śmieci zmieszanych rzeczywiście nie dla nich?

- Właściciele nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe lub inne nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjno- wypoczynkowe (nieruchomości niezamieszkałe) nie są objęci gminnym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi - system ten obejmuje jedynie osoby zamieszkałe na terenie Gminy Brenna – informuje Bartosz Chrapek Sekretarz Gminy Brenna i dodaje: - Oznacza to, iż właściciel takiej nieruchomości powinien zawrzeć umowę na odbiór odpadów komunalnych z gminną jednostką organizacyjną (ZBGK) lub innym przedsiębiorcą odbierającym odpady komunalne, wpisanym do rejestru działalności regulowanej (wykaz firm znajduje się na stronie Urzędu).  

Właściciele nieruchomości letniskowych powinni mieć kompostowniki lub zawrzeć umowy na wywóz, a ile kosztuje utylizacja odpadów zmieszanych w ZBGK w Brennej?

- Opłata za odbiór trawy, gałęzi i liści z nieruchomości na których znajdują się domki letniskowe, w Zakładzie Budżetowym Gospodarki Komunalnej w Brennej wynosi 189,00 zł/m3 (pozostali przedsiębiorcy mogą mieć odmienne stawki) – odpowiada Sekretarz Gminy Brenna. - Reasumując bioodpady należy składować w kompostownikach przystosowanych do potrzeb nieruchomości lub oddać w ramach odbioru odpadów uprawnionemu podmiotowi, z którym została zawarta stosowna umowa.

189 zł za m3 to sporo, biorąc pod uwagę ile liści, trawy, gałęzi corocznie niesie ze sobą utrzymywanie w porządku działki, choćby malutkiej. To sporo zważywszy również na to, że opłata za wywóz śmieci dla mieszkańców wynosi w Brennej 32,00 zł miesięcznie od osoby zamieszkującej daną nieruchomość (segregowane) i  64,00 zł miesięcznie od osoby zamieszkującej daną nieruchomość w przypadku śmieci niesegregowanych (zob. uchwała).

 

NG

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: