Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Bogdan Ficek na UTW o smogu

W czwartek (25.10.2018) odbył się kolejny wykład plenarny w ramach działania cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem dr inż. Bogdan Ficek opowiedział słuchaczom o problemie smogu w Cieszynie i zagrożeń, jakie pociąga za sobą zła jakość powietrza.

- W całej Polsce ok. 50-60 tysięcy osób rocznie umiera w związku z zanieczyszczonym powietrzem. Cieszyn to jedna tysięczna Polski. W Polsce jest ponad 30 milionów mieszkańców, w Cieszynie jest ponad 30 tysięcy. W związku z tym jedna tysięczna osób, które umierają w związku ze złą jakością powietrza w Polsce, każdego roku umiera w Cieszynie. Jest to 50-60 osób – ostrzegał Bogdan Ficek w czasie trwania wydarzenia. Dużo czasu w trakcie wykładu poświęcono na uświadamianie słuchaczy, dotyczące jakości powietrza. Jak można było się dowiedzieć, benzoalfapiren to substancja, która powstaje przy spalaniu węgla kamiennego. To silna substancja kancerogenna, która wywołuje raka różnego rodzaju. W związku z tym, spalanie nieodpowiednich substancji w piecach powoduje, że w praktyce trujemy się sami.

Wszystkie twierdzenia poparte zostały odpowiednimi zdjęciami i mapami, które wykonują instytucje odpowiedzialne za pomiary powietrza. Jedna z nich dotyczyła właśnie stężenia beznoalfapirenu, który w naszym regionie niestety jest dużą częścią składową powietrza. Fragmenty zielone, czyli miejsca, w których dopuszczalne stężenie rakotwórczej substancji nie zostało przekroczone to niewielka zielona „kropka”, która na mapie została usytuowana w okolicy Wisły i druga w Istebnej. W pozostałych częściach regionu sytuacja jest zła.

Co więc zrobić, aby samodzielnie dbać o jakość powietrza? Zgodnie ze słowami prowadzącego, na zanieczyszczenia, które znajdują się w powietrzu, każdy z nas ma wpływ. Jeżeli chcemy ograniczyć ich emisję, należy między innymi ograniczać straty energii, oszczędzać energię cieplną, w miarę możliwości stosować ogrzewanie ekologicznie, rozważnie korzystać z samochodu, nie palić śmieci i piętnować tych, którzy je palą, czy też wywierać presję na władze wszystkich szczebli, aby działały w kierunku poprawy jakości powietrza, którym oddychamy.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-10-28 10:47:30
jojestelagalicyjok: Panie Ficek a co pan zrobił w tym zakresie będąc Burmistrzem? Czy wówczas nie było smogu, ile pieców Pan zrefundował, niech pan nie robi jaj z siebie i Nas! Hipokryzja!!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: