Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Bo teściowa jest z Polski

Z żoną czy mężem potrafią się porozumieć. Ale często języka polskiego uczą się dla... teściów. W Cieszynie ruszyła XXII Letnia Szkoła Języka i Kultury Polskiej. W tym roku uczęszcza do niej ponad 150 cudzoziemców z wielu krajów świata.
Niemcy, Bułgaria, Węgrzy, Francja ale i Uzbekistan Chiny i wielu innych krajów. Rekordzista był w Cieszynie dziesięć razy. Nic dziwnego, powodów by przyjechać na letnią szkołę jest bardzo wiele. Przez najbliższy miesiąc kursanci codziennie poznawać będą nasz kraj, jego język i kulturę.
Rano odbywają się zajęcia lektoratowe, to cztery godziny zajęć. A po południu dodatkowe bloki popularnonaukowe, jeden w języku angielskim drugi po polsku. Wieczorem spotkania kulturalne, spotkania filmowe, konkursy gry i zabawy. Oczywiście to wszystko jest po polsku - mówi Marcin Maciołek ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej
 
Szkoła to także spotkania ze znanymi postaciami z Polski. Gościli już tutaj w poprzednich latach reżyserzy, artyści, muzycy i politycy. Kilkukrotnie gościł tutaj Zanussi czy Wajda.
 
A dlaczego to właśnie Cieszyn stał się letnią bazą osób, które chcą się uczyć naszego języka? Myślę, że wynika to z faktu iż uniwersytet w Katowicach ma swoją bazę rozrzuconą po całym mieście. Tutaj, w Cieszynie wszystko jest na miejscu. A dodatkowo to przepiękne miejsce - ocenia Maciołek.
 
 
 
 
Nim kursanci rozpoczęli zajęcia musieli przejść test znajomości języka. Wszystko po to, by zakwalifikować ich do odpowiedniej dla nich grupy językowej. One same nie są zbyt liczne, by zapewnić maksymalnie komfortowe warunku nauczania.
To dla nas ogromna radość, kiedy widzimy, że co roku te osoby lepiej mówią po polsku. - dodaje Maciołek.
Bożena i Swietłana przyjechały do Cieszyna z Ukrainy. Choć dobrze mówią po polsku, to chcą się podszkolić w tym języku. Chcemy znać wasz język, wasza kulturę - mówią dziewczyny.
Odpowiedzi na pytanie - do czego potrzebny jest język polski - jest bardzo wiele. Praca, chęć poznania naszego kraju czy to, że przodkowie byli Polakami - tak odpowiadają obcokrajowcy.
 
 
 
Kurs dla cudzoziemców organizuje Szkoła Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Przy organizacji uczestniczą również pracownicy nowoutworzonej jednostki uniwersytetu - Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich. To jest katedra, która zajmować się będzie otworzeniem kierunków specjalnie dla cudzoziemców. Środki na funkcjonowanie szkoły częściowo pochodzą z zasobów uniwersyteckich ale współfinansuje to przedsięwzięcie również senat RP. Częściowa odpłatność ponoszą sami kursanci.
12 sierpnia odbędzie się tradycyjne dyktando dla cudzoziemców. Mogą w nim wziać udział nie tylko uczestnicy letniej szkoły w Cieszynie.
 
Jan Bacza
źródło: OX.PL
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: