Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

"Bitwa o Śląsk Cieszyński 1945" - spotkanie autorskie

W piątek (21.08) w Bibliotece Gminnej w Hażlachu odbyło się spotkanie autorskie w ramach promocji książki „Bitwa o Śląsk Cieszyński 1945”.

Spotkanie rozpoczęło się od występu zespołu regionalnego oraz podziękowań kierowanych do osób zaangażowanych w proces twórczy i wydawniczy książki. Następnie odbyła się krótka prelekcja, podczas której przedstawiono kulisy powstania książki i historię zawartych w niej zdjęć – na jednym ze zdjęć widać, jak wojska wkraczają do Dziećmorowic. Tak się rozpoczynała okupacja na Śląsku Cieszyńskim. Z Dziećmorowic mamy również kolejną serię fotografii, tym razem zimowych (…) są to ciekawe ujęcia wykonywane z ukrycia, z narażeniem życia, przez nieznanego fotografa, który gdzieś z poddasza fotografował w zimie 1945 roku – wyjaśniał podczas prelekcji Grzegorz Kasztura, jeden z autorów książki.

Bitwa o Śląsk Cieszyński 1945 to wspólne dzieło Wojciecha Kiełkowskiego, Grzegorza Kasztury i Piotra Sadowskiego, które opisuje przebieg II wojny światowej na Śląsku Cieszyńskim. Można znaleźć w nim fotografie archiwalne, które pokazują, jak wyglądała na tym terenie okupacja. Zdjęcia pokazują nie tylko przebieg samych działań, ale również oddają zmiany, jakie zachodziły na tym terenie. Przykładem może być duża ilość koni – świadczy to o wykonaniu zdjęć końcem wojny, gdyż wtedy brakowało paliwa.

Książka liczy 408 stron, część z nich to zdjęcia i mapy, reszta ma formę opisową i jest dokładną analizą działań wojennych na Śląsku Cieszyńskim, a także zmian społecznych oraz działań ruchu oporu.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-08-22 18:09:14
donekT: Kawał DOBREJ ROBOTY! Pozycja obowiązkowa na wyposażeniu każdej szanującej się biblioteczki domowej.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: