Był sobie zamek - spacer śladami dawnego Cieszyna
Ponieważ spacer miał związek z rodem Piastów cieszyńskich, każdy z uczestników otrzymał wydrukowane drzewo genealogiczne, aby w ten sposób lepiej móc śledzić liczne zwroty akcji i odniesienia historyczne, które kiedyś miały miejsce w nadolziańskim grodzie. Opowieść sięgała jednak znacznie wcześniej, kiedy w Cieszynie znajdował się drewniany zamek, a ziemiami władali Kasztelanowie, a sam Cieszyn był kasztelanią. Co ciekawe, ówcześni możni mogli być uciekinierami z innych rejonów, którzy z królestwa polskiego zbiegali na ziemie śląskie, gdzie otrzymywali tytuły.
Kasztelania cieszyńska była wymienia w dokumentach m.in. w 1155 roku. Księstwo Cieszyńskie zostało wyodrębnione nieco później, później powstał również sam zamek murowany – początkowo jedynym elementem murowanym była kaplica zamkowa, czyli rotunda, która służyła najpierw wszystkim mieszkańcom regionu, a później samym władcom. Dopiero później budowla została włączona w zabudowania zamku – wyjaśniał przewodnik podczas spaceru, pokazując pozostałości po dawnym zamku, które do dziś zostały na wzgórzu zachowane.
Jak jednak doszło do utworzenia Księstwa Cieszyńskiego? Początkowo te tereny znajdowały się pod wpływami Władysława Opolskiego. Ziemie władcy zostały po jego śmierci, zgodnie z rodową tradycją, podzielone pomiędzy czterech synów. Mieszko I Cieszyński, najstarszy syn władcy, otrzymał dzielnicę cieszyńsko-raciborską, którą miał współrządzić z bratem Przemysłem. Gdy Przemysł usamodzielnił się w Raciborzu, Mieszko I władał Cieszynem i Oświęcimiem. Po śmierci władcy jego ziemie zostały podzielone pomiędzy dwóch synów: Władysława na Oświęcimiu i Kazimierza na Cieszynie. W ten sposób Kazimierz władał już tylko Cieszynem.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.