Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Był sobie zamek - spacer śladami dawnego Cieszyna

W sobotę (22.08) w Cieszynie odbył się kolejny z cyklu wakacyjnych spacerów z przewodnikiem. Roli przewodnika znów podjął się Władysław Żagan, który opowiedział o historii wzgórza zamkowego i pokazał, co pozostało po dawnym zamku, który kiedyś był tam usytuowany.

Ponieważ spacer miał związek z rodem Piastów cieszyńskich, każdy z uczestników otrzymał wydrukowane drzewo genealogiczne, aby w ten sposób lepiej móc śledzić liczne zwroty akcji i odniesienia historyczne, które kiedyś miały miejsce w nadolziańskim grodzie. Opowieść sięgała jednak znacznie wcześniej, kiedy w Cieszynie znajdował się drewniany zamek, a ziemiami władali Kasztelanowie, a sam Cieszyn był kasztelanią. Co ciekawe, ówcześni możni mogli być uciekinierami z innych rejonów, którzy z królestwa polskiego zbiegali na ziemie śląskie, gdzie otrzymywali tytuły.

Kasztelania cieszyńska była wymienia w dokumentach m.in. w 1155 roku. Księstwo Cieszyńskie zostało wyodrębnione nieco później, później powstał również sam zamek murowany – początkowo jedynym elementem murowanym była kaplica zamkowa, czyli rotunda, która służyła najpierw wszystkim mieszkańcom regionu, a później samym władcom. Dopiero później budowla została włączona w zabudowania zamku – wyjaśniał przewodnik podczas spaceru, pokazując pozostałości po dawnym zamku, które do dziś zostały na wzgórzu zachowane.

Jak jednak doszło do utworzenia Księstwa Cieszyńskiego? Początkowo te tereny znajdowały się pod wpływami Władysława Opolskiego. Ziemie władcy zostały po jego śmierci, zgodnie z rodową tradycją, podzielone pomiędzy czterech synów. Mieszko I Cieszyński, najstarszy syn władcy, otrzymał dzielnicę cieszyńsko-raciborską, którą miał współrządzić z bratem Przemysłem. Gdy Przemysł usamodzielnił się w Raciborzu, Mieszko I władał Cieszynem i Oświęcimiem. Po śmierci władcy jego ziemie zostały podzielone pomiędzy dwóch synów: Władysława na Oświęcimiu i Kazimierza na Cieszynie. W ten sposób Kazimierz władał już tylko Cieszynem.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-08-22 18:41:21
donekT: "królestwa polskiego", jak już to z Królestwa Polskiego, którego ziemie obecnego Śląska Cieszyńskiego stanowiły INTEGRALNĄ CZĘŚĆ! Zresztą, władcy Polski nie przez cały okres średniowiecza tytułowali się królami... Kasztelania stanowiła ówczesną strukturę w ramach administracji państwowej, która zdaniem części badaczy zastępowała wcześniejsze opole, wywodzące się jeszcze z czasów plemiennych. Nowa struktura administracji świadczyła o kształtowaniu się nowej formy politycznej (państwa). Księstwo Cieszyńskie ukształtowało się w wyniku postępującego procesu rozbicia dzielnicowego Państwa Polskiego. Księstwo Cieszyńskie wyodrębniło się w ramach podziału linii raciborskiej Piastów. Jako początek istnienia księstwa przyjmuje się 1290 r. Funkcjonowanie w ramach konkretnego organizmu politycznego (księstwa) i późniejsze wydarzenia natury politycznej ukształtowały regionalną świadomość. Co do obiektów sakralnych, warto dodać, iż Chrześcijaństwo na masową skalę (realny wpływ na moralność społeczną) rozpowszechniło się dopiero wraz z UTWORZENIEM SIECI PARAFIALNEJ, w przypadku terenów współczesnej Polski, jest to dopiero XIII w. Wcześniej struktury nowej religii ogniskowały głównie w ośrodkach władzy. Co więcej, w średniowieczu, struktury kościelne niejednokrotnie stanowiły rolę INTEGRUJĄCĄ w ramach konkretnej państwowości i niezależna organizacja kościelna świadczyła wówczas o suwerenności państwa. Tymczasem tereny obecnego Śląska Cieszyńskiego, pod względem struktury kościelnej, komu wówczas podlegały?
2020-08-22 20:10:12
: nie fanzol donuś
2020-08-22 22:01:31
donekT: Dobrze wiemy krzy-siu+ jakie fałszywe narracje próbuje nam narzucić cieszyńska przykopa... Niejednokrotnie nam to udowodniłeś w swoich wypowiedziach na tym portalu...
2020-08-22 22:04:08
donekT: Jak najwięcej takich inicjatyw jak te ze strony cieszyńskich przewodników... Nieznajomość swej historii wiąże się z brakiem TOŻSAMOŚCI.
2020-08-22 22:58:34
pogromca ciemnoty: Nie fanzol, politykier
2020-08-23 00:05:18
donekT: krzy-sio+ Doskonale wiemy, że skrajnie lewicowa (lewacka) linia światopoglądowa realizując swój jedynie POSŁUSZNY rzekomo "pro-europejski" program przekształcenia kontynentu europejskiego w FEDERALNE PAŃSTWO zmuszona jest zwalczać poszczególne TOŻSAMOŚCI NARODOWE i Chrześcijaństwo, które w sposób znaczący wpłynęło na ukształtowanie się obecnej europejskiej kultury. Cel ten skrajna lewica (lewactwo) może realizować np. poprzez promowanie historii lokalnej kosztem NARODOWEJ i preferowanie lokalności ponad poczucie przynależności narodowej. Skrajna lewica (lewactwo) powiela fałszywe ZIDEOLOGIZOWANE NARRACJE, aby powszechnie stygmatyzować, zohydzić i obrzydzić opinii publicznej np. pojęcie PAŃSTWA NARODOWEGO, NARODU, HISTORII NARODOWEJ. Z drugiej strony czyni się te działania dla np. uzyskania "moralnej", bynajmniej nie merytorycznej, przewagi w DYSKURSIE. Dlatego w skrajnie lewicowej, lewackiej, narracji wyznaniowość i poczucie tożsamości narodowej zawsze ma prowadzić do FASZYZMU i ZBRODNI (HOLOKAUSTU), co jest sprzeczne z prawdą historyczną (prawda ma wymiar absolutny, a nie relatywny jak próbuje twierdzić pewna linia światopoglądowa). Skrajna lewica (lewactwo) posługuje się odpowiednio zafałszowaną narracją historyczną i adekwatnym przedstawieniem przeszłości jako narzędziem do REALIZACJI SWOICH PARTYJNYCH CELÓW.
2020-08-23 00:05:42
donekT: Kto twierdzi inaczej, ma inną wizję przyszłości zjednoczonej Europy niż zmierzające ku TOTALITARYZMOWI federalne państwo Europa, ze skrajnie lewicowej, lewackiej, strony jest fałszywie i krzywdząco szufladkowany jako rzekomo sprzeciwiający się integracji europejskiej, faszysta, homofob etc. Taka to jest ta skrajnie lewicowa, lewacka, narracja.
2020-08-23 00:11:10
donekT: Co może w przyszłości zaoferować obecnie dominująca na europejskich salonach politycznych linia światopoglądowa, która dla przeforsowania swojego programu politycznego POSŁUGUJE SIĘ PRZEMOCĄ i TERROREM, w miejsce merytoryki i próby przekonania przeciwnika politycznego o słuszności swoich postulatów? Tak, to o Tobie i twojej linii światopoglądowej krzy-sio+
2020-08-23 11:16:46
koszor: Donek, w wielu kwestiach się z tobą zgadzam. Natomiast muszę cię o coś zapytać: dlaczego masz w ikonce pentagram?
2020-08-23 12:54:01
donekT: koszor dziękuję za wyrazy uznania. Pentagram ma wiele znaczeń i znamy różne rodzaje pentagramów. W zależności od linii światopoglądowej symbolika poszczególnych znaków może być różna, np. patrz krzyż św. Piotra, czy św. Andrzeja. Jeżeli chodzi o pentagram (skierowany do góry), oznacza on CZŁOWIEKA (odsyłam do człowieka witruwiańskiego) zachowującego odpowiednie proporcje i reprezentującego umiar. Pięć wierzchołków oznacza PIĘĆ RAN, pięć cnót, a ukierunkowanie ku górze oznacza otwarcie na łaskę (ofiara Baranka). Reszty możesz się domyślić, czego tak naprawdę w Chrześcijaństwie jest symbolem pentagram (skierowany ku górze). Przyznaję, że pentagram skierowany w dół jest bardziej rozpowszechniony i raczej o oczywistym znaczeniu (kozioł), i dlatego z reguły ten znak jest w taki, a nie inny sposób odbierany.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: