Biskupi przed prokuraturą
Postępowanie w sprawie na wniosek komisji do spraw wyjaśniania pedofilii dotyczy czterech hierarchów kościelnych biskupów Tadeusza Rakoczego, Stanisława Dziwisza, Romana Pindla i Piotra Gregera. Jak deklaruje bielska Kuria wszyscy biskupi są do dyspozycji organów ścigania. - Deklarujemy dalszą współpracę z państwowymi organami ścigania, szczególnie w sprawach mających na celu ochronę dzieci i młodzieży – czytamy w oświadczeniu diecezji.
Sprawa dotycząca ks. Jana Wodniaka, była poruszana przez ogólnopolskie media. Mieszkaniec Międzybrodzia Bialskiego oświadczył, że w dzieciństwie był ofiarą molestowania seksualnego przez wspomnianego księdza, a wyznając to już jako dorosły ówczesnym hierarchom kościelnym, nie zostało wszczęte żadne postępowanie. Były to lata, kiedy Biskupem Diecezji Bielsko- Żywieckiej był bp. Tadeusz Rakoczy. Wśród wymienianych hierarchów, którzy wiedzieli o sprawie są także Metropolita Krakowski bp Stanisław Dziwisz czy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Podstawą w sprawie przeprowadzenia przez prokuraturę postępowania w sprawie jest przepis dotyczący niezawiadomienia o przestępstwie w przypadku posiadania wiedzy o jego popełnieniu.
Od połowy 2020 r. toczy się postępowanie kanoniczne w sprawie bp. Rakoczego, które prowadzi abp Marek Jędraszewski. Jednak o szczegółach nie są informowane media.
Dziś Kuria Bielsko-Żywiecka podaje informacje o szczegółach postępowania obecnego hierarchy naszej diecezji wobec zaistniałych faktów. - Dostrzegając wielki dramat oraz ból, jaki przeżywają osoby pokrzywdzone, mając na uwadze ich prawo do sprawiedliwości oraz kierując się dobrem, także dzieci i młodzieży, uważamy współdziałanie z państwowymi organami ścigania za jedną z głównych zasad skutecznego zwalczania wykorzystania seksualnego małoletnich. Zgodnie z nowelizacją prawa karnego, która weszła w życie 13 lipca 2017 roku oraz znowelizowanymi wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski z 6 czerwca 2017 roku, wszystkie zgłoszone przypadki są przekazywane państwowym organom ścigania. Podczas spotkania z przedstawicielem państwowych organów ścigania kanclerz kurii przekazał również wszystkie zgłoszone przypadki z okresu przed nowelizacją wyżej wspomnianego prawa, w tym także sprawę, która jest przedstawiana w doniesieniach medialnych – dodaje Centrum Medialne Kurii Bielsko-Żywieckiej, a pod oświadczeniem zamieszcza kalendarium wydarzeń.
- Pragniemy jeszcze raz przypomnieć, że sprawa przedstawiana w dzisiejszych doniesieniach medialnych została zbadana w 2014 roku, kiedy Biskup Roman Pindel, krótko po objęciu diecezji, otrzymał zgłoszenie o możliwości popełnienia przestępstwa – podkreślają przedstawiciele kurii.
06 stycznia 2014 – Bp Roman Pindel zostaje Biskupem Diecezji Bielsko-Żywieckiej
27 stycznia 2014 – przyjęcie zgłoszenia Pokrzywdzonego
14 lutego 2014 – rozpoczęcie dochodzenia wstępnego
24 czerwca 2014 – decyzja Kongregacji Nauki Wiary o rozpoczęciu karnego procesu administracyjnego
12 listopada 2014 – powołanie trybunału do przeprowadzenia karnego procesu administracyjnego
16 kwietnia 2015 – dekret karny kończący proces administracyjny
13 grudnia 2017 – prawomocny dekret Kolegium do Spraw Rekursów w Sprawach Zarezerwowanych Kongregacji Nauki Wiary.
KOD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.