Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Biskupi przed prokuraturą

Państwowa komisja do spraw wyjaśniania pedofilii skierowała zawiadomienie i wniosek o przeprowadzenie postępowania w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez kościelnych hierarchów. W tej sprawie przesłuchani zostaną biskupi Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Sprawa dotyczy ks. Jana Wodniaka, którego o molestowanie oskarża mieszkaniec Międzybrodzia Bialskiego.

Postępowanie w sprawie na wniosek komisji do spraw wyjaśniania pedofilii dotyczy czterech hierarchów kościelnych biskupów Tadeusza Rakoczego, Stanisława Dziwisza, Romana Pindla i Piotra Gregera. Jak deklaruje bielska Kuria wszyscy biskupi są do dyspozycji organów ścigania. - Deklarujemy dalszą współpracę z państwowymi organami ścigania, szczególnie w sprawach mających na celu ochronę dzieci i młodzieży – czytamy w oświadczeniu diecezji.

Sprawa dotycząca ks. Jana Wodniaka, była poruszana przez ogólnopolskie media. Mieszkaniec Międzybrodzia Bialskiego oświadczył, że w dzieciństwie był ofiarą molestowania seksualnego przez wspomnianego księdza, a wyznając to już jako dorosły ówczesnym hierarchom kościelnym, nie zostało wszczęte żadne postępowanie. Były to lata, kiedy Biskupem Diecezji Bielsko- Żywieckiej był bp. Tadeusz Rakoczy. Wśród wymienianych hierarchów, którzy wiedzieli o sprawie są także Metropolita Krakowski bp Stanisław Dziwisz czy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Podstawą w sprawie przeprowadzenia przez prokuraturę postępowania w sprawie jest przepis dotyczący niezawiadomienia o przestępstwie w przypadku posiadania wiedzy o jego popełnieniu.

Od połowy 2020 r. toczy się postępowanie kanoniczne w sprawie bp. Rakoczego, które prowadzi abp Marek Jędraszewski. Jednak o szczegółach nie są informowane media.

Dziś Kuria Bielsko-Żywiecka podaje informacje o szczegółach postępowania obecnego hierarchy naszej diecezji wobec zaistniałych faktów. - Dostrzegając wielki dramat oraz ból, jaki przeżywają osoby pokrzywdzone, mając na uwadze ich prawo do sprawiedliwości oraz kierując się dobrem, także dzieci i młodzieży, uważamy współdziałanie z państwowymi organami ścigania za jedną z głównych zasad skutecznego zwalczania wykorzystania seksualnego małoletnich. Zgodnie z nowelizacją prawa karnego, która weszła w życie 13 lipca 2017 roku oraz znowelizowanymi wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski z 6 czerwca 2017 roku, wszystkie zgłoszone przypadki są przekazywane państwowym organom ścigania. Podczas spotkania z przedstawicielem państwowych organów ścigania kanclerz kurii przekazał również wszystkie zgłoszone przypadki z okresu przed nowelizacją wyżej wspomnianego prawa, w tym także sprawę, która jest przedstawiana w doniesieniach medialnych – dodaje Centrum Medialne Kurii Bielsko-Żywieckiej, a pod oświadczeniem zamieszcza kalendarium wydarzeń.


- Pragniemy jeszcze raz przypomnieć, że sprawa przedstawiana w dzisiejszych doniesieniach medialnych została zbadana w 2014 roku, kiedy Biskup Roman Pindel, krótko po objęciu diecezji, otrzymał zgłoszenie o możliwości popełnienia przestępstwa – podkreślają przedstawiciele kurii.

06 stycznia 2014 – Bp Roman Pindel zostaje Biskupem Diecezji Bielsko-Żywieckiej
27 stycznia 2014 – przyjęcie zgłoszenia Pokrzywdzonego
14 lutego 2014 – rozpoczęcie dochodzenia wstępnego
24 czerwca 2014 – decyzja Kongregacji Nauki Wiary o rozpoczęciu karnego procesu administracyjnego
12 listopada 2014 – powołanie trybunału do przeprowadzenia karnego procesu administracyjnego
16 kwietnia 2015 – dekret karny kończący proces administracyjny
13 grudnia 2017 – prawomocny dekret Kolegium do Spraw Rekursów w Sprawach Zarezerwowanych Kongregacji Nauki Wiary.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-03-12 07:44:41
krzysztof mm: bingo - i choć z góry widomo, że PiS-owska władza będzie tych drani chronić, to owieczki już wiedzą a kronikarze zapiszą jakim łotrom plebani w miasteczku w pas się kłaniali i buty całowali
2021-03-12 08:35:26
1234567890: Tak ich ta komisja pisu przeswietli, ze jeszcze poszkodowani beda musiec ich przepraszac za pomowienie i to mnie wogole nie zdziwi w tym panstwie.
2021-03-12 10:38:09
renegatt: Sprawa zapewne będzie szybko umorzona
2021-03-12 11:16:46
Ebenezer: Brać za mordy tych "katopedofilów"!
2021-03-12 11:47:38
koszor: Każdy niech będzie równy według prawa - od prezydenta do bezdomnego. Kto jest winny, musi ponieść karę.
2021-03-12 11:53:26
krzysztof mm: 1234..., renegat - mogą umarzać, nie wszczynać, mogą im nawet rydzyki i inne męty pomniki stawiać - dla uczciwych i przyzwoitych będą już zawsze tylko pogardy warci, oni i instytucja którą współtworzyli, reprezentowali i która ich chroniła
2021-03-12 16:54:43
dymek76: Wszyscy na czele z tym wypasionym knurem Dziwiszem powinien być rozliczony i osądzony . A potem publicznie na głównym rynku postawiony przed całym ludem który chce przyjść i popatrzeć prosto w oczy zasranemu pedofilowi i napluć mu w twarz.
2021-03-12 17:45:29
jasper: Jedno, co sie zachlannym, aroganckim, zaklamanym purpuratom udalo, to obrzydzic uczciwym ludziom instytucje kosciola i otworzyc im oczy na to, jakie diably tam w ornatach sie ukryly. Natomiast nie wierze, ze pisowsko-katolicki kosciol rozwiaze problem pedofilii wsrod swoich ksiezy. Koalicjant jakim jest pisbolszewia bez problemu bedzie zamiatal pod dywan czyny kriminalne biskupow czy zwyklych ksiezy. Jezeli juz podejma sie jakiejs sprawy to beda dzialac tak dlugo az sprawy sie przedawnia albo akta beda znikac. Kruk krukowi oka nie wykole.
2021-03-12 21:30:07
Ondraszek: Szkoda, że to jedynie ustawka. Jedni zgłoszą, drudzy zamrożą i umorzą. Pozory pracy trzeba stwarzać, skoro się bierze 12000 miesięcznie za zasiadanie w politycznej komisji.
2021-03-13 05:56:52
krzysztof mm: ręka rękę myje, swój swojego kryje - złodzieje, oszuści, pedofile i ich sponsorzy, z PiS czy z pałaców biskupich i plebanii, jedna i ta sama przestępcza banda - a owieczki na tacę rzucający i głosujący na nich współwinni, bez dwóch zdań
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: